لزوم دستیابی به فناوری‌های جدید در بخش اکتشافات معدنی

رییس هیات عامل اسبق سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)‌ گفت: باید پذیرفت کشور به‌جز کمبود سرمایه دارای عقب‌ماندگی فناورانه در همه بخش‌ها به‌ویژه بخش معدن است که باید با دستیابی به فناوری‌های جدید این خلاء را جبران کرد.

لزوم دستیابی به فناوری‌های جدید در بخش اکتشافات معدنی
شغل و کسب و کار ,

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مهدی کرباسیان» امروز (شنبه) در نخستین همایش آنلاین معدن و فناوری افزود: اگر در حوزه اکتشافات عملکرد خوبی داشته و جبران گذشته کنیم، جزو ۱۰ کشور برتر جهان در این زمینه قرار خواهیم گرفت.

وی گفت: اکنون تنها تعداد انگشت‌شماری از معادن کشور وارد اکتشافات عمیق شده‌اند، در حالی که باید کار وسیعی در این حوزه، همچنین ژئوفیزیک هوایی و شناسایی معادن انجام داد.

کرباسیان تاکید کرد: هرچند معدن می‌تواند در اقتصاد کشور نقش اساسی ایفا کند، اما در سال‌های گذشته متاثر از اقتصاد نفتی مغفول مانده است.

وی با بیان اینکه بودجه اکتشاف برای سازمان زمین‌شناسی در سال‌های گذشته کارساز نبوده، ادامه‌داد: در کشور صحبت از ۶۰۰ محدوده امیدبخش معدنی است، این در حالی است که اگر سازمان زمین‌شناسی و ایمیدرو تعامل بهتری داشته باشند عقب ماندگی در بحث اکتشافات از بین خواهد رفت.

لزوم تدوین استراتژی توسعه صنعتی و معدنی

در این همایش، «بهرام شکوری» رییس کمیسیون صنایع و معادن اتاق ایران و رییس انجمن مس ایران اظهار داشت: آینده معدن‌کاری در کشورمان در گروی به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید است، به‌طوری که با استفاده از فناوری‌های جدید، مواد معدنی می‌تواند ما را از درآمدهای نفتی بی‌نیاز کند و به شعار معدن به جای نفت دست یافت.

رییس انجمن مس ادامه‌داد: کشورهای شیلی، آلمان و ژاپن بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مس در جهان هستند، این موضوع نه به خاطر ذخایرشان بلکه به دلیل به‌کارگیری فناوری‌های جدید است.

وی تصریح‌کرد: در این صنعت باید طوری حرکت کرد که با خلق ارزش افزوده بیشتر در ردیف بزرگ‌ترین صادرکنندگان قرار بگیریم.

رییس انجمن مس ایران با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری بیشتر برای فلز سرخ در کشور، گفت: پیش‌بینی‌ها حکایت از کمبود عنصر مس در آینده دارد که افزایش قیمت‌ها و جذابیت هرچه بیشتر سرمایه‌گذاری در این حوزه را به دنبال خواهد داشت.

شکوری تاکید کرد: ضروری است همگام با سایر کشورها برای استفاده از فناوری‌ها و نوآوری‌ها گام برداریم و در این پیوند باید استراتژی توسعه صنعتی و معدنی تدوین شود.

به گزارش ایرنا، پیشتر معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به افزایش رقابت در حوزه‌های مختلف اقتصادی، بر نیاز بخش معدن و صنایع معدنی به تکنولوژی‌های نوین و ضرورت تحول دیجیتال و هوشمند سازی در بخش صنایع معدنی تاکید کرد.

 

منبع : خبرگزاری ایرنا

نظرات :
نظر خود را بیان کنید :
مطالب مرتبط :
9ee4d607-2da7-4985-9e19-178c90cd4869.jpg
دانشگاه علم و صنعت به استقبال نو دانشجویان می‌رود

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علم و صنعت از برگزاری مراسم استقبال از نودانشجویان مقطع کارشناسی ورودی ۱۴۰۰ در این دانشگاه خبر داد گفت: این مراسم امروز با حضور تعداد محدودی از دانشجویان برگزار می‌شود.

صبا احمدپور 19 مهر 1400
e843167f-fc9a-487b-9157-888abfd9fedd.jpg
۱۴ مهر؛ آخرین مهلت ثبت نام اینترنت رایگان دانشجویی

دانشجویان و طلاب تا روز چهارشنبه ۱۴ مهرماه مهلت دارند که برای دریافت اینترنت رایگان ثبت نام کنند.

صبا احمدپور 11 مهر 1400