معرفی شغل کارمند بانک

شغل کارمند بانک یا متصدی امور بانکی، جز نقش های اصلی در هر شعبه از بانک بحساب می آید که با مشتریان بانک ارتباط مستقیم برقرار می کند.

اداری، مالی و بازرگانی, دولت، بخش حقوقی و نظامی,

معرفی شغل کارمند بانک

شغل کارمند بانک یا متصدی امور بانکی، جز نقش های اصلی در هر شعبه از بانک بحساب می آید که با مشتریان بانک ارتباط مستقیم برقرار می کند. به محض ورود مشری به بانک، به سراغ کارمند بانک می رود و در واقع کارمند بانک اولین فرد ارائه دهنده خدمت به مشتری است.

وظایف بانک شامل فراهم کردن تسهیلات و توزیع آن بین متقاضیان، عملیات اعتباری و مالی، تبادلات ارزی، نقل و وجوه مالی، واریز سود حسابهای بانکی مشتریان، واریز سود سهام مشتریان، وصول کردن اسنادی مانند چک، نگهداری از دارایی های ارزشمند مشتریان مانند طلا، سهام و اوراق بهادار مشتریان و موارد دیگر می شود. بانک به مشتریان کمک می کند تا تعاملات مالی خود را راحت تر و سریع تر انجام دهند.

واریز و  یا برداشت پول، یا دیگر وجوه مالی، باز کردن حساب، درخواست تسهیلات و بسیاری خدمات دیگر در بانک انجام می شود و مسئولیت اکثر آن ها با دارندگان شغل کارمند بانک است.

شغل کارمند بانک

معایب شغل کارمند بانک

در ایران شغل کارمند بانک به دلیل مزایایی که دارد از محبوبیت زیادی برخوردار است؛ هرچند می توان معایبی هم برای آن برشمرد؛ به عنوان مثال باید هر روز کارهای تکراری و یکنواخت انجام داد و این خود باعث فرسایش شغلی می شود. از این مهم تر این است که در صورت اشتباه ممکن است مبالغی کم و زیاد شود و این اشتباهات وجهه بانک را در جامعه از بین می برد. بنابراین این شغل نیاز به دقت و تمرکز بالایی دارد و باید نهایت تلاش شود تا اشتباهی صورت نگیرد.

 

اهمیت مهارت ارتباطی برای شغل کارمند بانک

علاوه براین، کارمند بانک نوعی ابزار تبلیغاتی بانک است پس باید از مهارتهای ارتباطی قوی برخوردار بود و با آگاهی از ویژگی های شخصیتی بتوان با هر گروه از مشتریان به طور ویژه برخورد کرد و عکس العمل های مناسب ارائه داد.

کارمند باید از مهارتهای رفتاری و گفتاری برخوردار باشد و بداند با مشتریان چگونه برخورد داشته باشد. در صورتی که مشتری اعتراض می کند بتواند با آرامش کامل واکنش نشان دهد و شرایط را بخوبی کنترل نماید. در شغل کارمند بانک باید صبر و بردباری داشت.

شغل کارمند بانک

مزایای شغل کارمند بانک

امنیت شغلی، ارتقای شغلی و استفاده از تسهیلات بانکی از مهم ترین مزایای این شغل است.  ارتقای شغلی در بانک به این صورت است که کارمندان از تحویلداری به سرپرست ارشد، معاونت و ریاست شعبه می رسند که این مسیر شغلی در بانکهای خصوصی سریعتر است.

در بانک های  از افراد بازنشسته برای سمت ریاست بانک استفاده می شود. تسهیلات بانکی مانند وام مسکن، خودرو و ... به راحتی در اختیار شغل کارمند بانک قرار می گیرد و همچنین روش های بازپرداخت نیز تا حد زیادی مطلوب کارمندان خواهد بود. این مزایا باعث می شود تا این شغل در زمره شغل های جذاب و پرتقاضا باشد.

 

ساعت کاری شغل کارمند بانک

بانک ها و موسسات مالی بطور معمول از ۸ صبح آغاز بکار کرده و تا حدود ۴ بعد از ظهر مشغول هستند. البته کارمندان باید زودتر در شعبه حاضر شوند و دیرتر هم شعبه را ترک کنند زیرا نیاز است تا کارهایی مانند بستن حسابها و ... را انجام دهند.

همچنین ساعات کاری بانکها دولتی از خصوصی کمتر است. در تعطیلات هم باید صاحبان شغل کارمند بانک بصورت نوبتی در شعبه باشند و خدمات بانکی را ارائه دهند.  

شغل کارمند بانک

وظایف شغل کارمند بانک

از آنجا که همیشه دستورالعمل ها و بخش نامه هایی از طرف بانک صادر می شود، کارمند بانک باید همیشه و مرتبا آن ها را مطالعه کرده و بروز شود و در امور بانکی بکار بگیرد.

 • رفتارهای مناسب و در شان مشتریان، دادن جواب های مناسب به سوالات مشتریان و اطلاعات درست و کامل در اختیار آن ها قرار دادن و درک کردن نیاز و خواسته ای که دارند.
 • ارائه فرم های مورد نیاز مشتریان مانند فرم افتتاح حساب، فرم واریز و برداشت
 • ارائه توضیحات و اطلاعات در مورد نحوه تکمیل فرم ها
 • بررسی و کنترل فرم های تکمیل شده و برطرف کردن ایرادات آنها، چک کردن امضا برای اطمینان از تطابق و احراز هویت مشتری
 • تشکیل پرونده برای مشتریانی که درخواست اعطای تسهیلات دارند
 • انجام عملیات بانکی که مشتریان نیاز دارند با استفاده از سامانه های بانک
 • دریافت و پرداخت وجوه نقد، ارز، چک و اوراق بهادار
 • افتتاح حساب های بانکی
 • بستن حساب های بانکی
 • شغل کارمند بانک در ارتباط با دیگر سمت های بانکی مانند سرپرست ارشد، معاون و رئیس شعبه است
 • کنترل روزانه گردش مالی صندوق
 • کنترل اسناد مالی و قرار دادن آن ها در بایگانی
 • شرکت در دوره های آموزشی که بانک برگزار می کند

مهارت های لازم برای شغل کارمند بانک

 • مهارت های ارتباطی. به دلیل ارتباط مستمر با مشتریان، صاحبان شغل کارمند بانک باید نحوه برخورد با مشتریان را بدانند و رفتاری سرشار از احترام و مودبانه با آن ها داشته و بتوانند خواسته مشتری را به درستی شناسایی کنند و بخوبی پاسخ سوالات او را بدهند.
 • تمرکز بالا. به دلیل حساسیت بالای امور بانکی، حتی اشتباهات کوچک نیز می تواند منجر به ضررهای جبران ناپذیر مانند کسری حقوق، واریز پول به حساب بانکی اشتباه، برداشت غیرمجاز از حسابهای بانکی و ... شود.
 • اطلاع از قوانین مالی و بانکی. قوانین و دستورالعمل های بانکی و مالی مبنای بسیاری از امور بانکی است؛ بنابراین صاحبان شغل کارمند بانک باید با این موارد آشنا بوده و اطلاعات خود را بروز نماید.
 • دانش ریاضیات و محاسبات مالی. انجام محاسبات مالی کار اصلی کارمند بانک است که بیشتر آن هم از طریق سامانه های بانکی انجام می شود. با این حال، باید این محاسبات کنترل شود و همچنین خود کارمند بانک نیز برخی محاسبات را انجام دهد.
 • ارتباط با سایر کارمندان. انجام امور بانکی مستلزم همکاری تمام کارکنان بانک است. برای مثال، خیلی از اسناد را باید معاون یا رئیس بانک امضا کند تا کار به جریان بیفتد و یا خیلی از مجوزها را باید ریاست بانک صادر کند.
 • مهارت های رایانه ای کار و فناوری اطلاعات. امروزه  غالب امور و فعالیت های بانکی به کمک سیستم های بانکی انجام می شود. بنابراین در شغل کارمند بانک باید توانایی کار با رایانه را داشته باشد و بتواند بخوبی با سیستم های بانکی کار کند.

شغل کارمند بانک

تحصیلات مورد نیاز شغل کارمند بانک

متاسفانه در بانک های  ایران از افراد متخصص در سمت کارمند بانک استفاده نمی شود و این خود منجر به بروز مشکلات و ایرادات در سیستم های بانکی می شود. البته عکس این موضوع نیز دیده شده است و در سمت هایی که نیازی به تخصص ندارد از افراد متخصص بهره گرفته شده است. با اینحال، فارغ التحصیلان رشته های زیر می توانند در شغل کارمند بانک جذب بانکها شوند:

 

 • مدیریت امور بانکی
 • مدیریت ( تمام گرایش ها به جز هتلداری و جهانگردی)
 • حسابداری
 • علوم اقتصادی
 • آمار
 • ریاضیات
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی کامپیوتر
 • زبان انگلیسی

البته فارغ التحصیلان رشته های گفته شده باید در آزمون ورودی شغل کارمند بانک شرکت کرده و نمرات قبولی دریافت کنند و همچنین نیاز است تا در مصاحبه بعد از آزمون نیز موفق شوند و بتوانند مراحل گزینش را نیز پشت سربگذارند.

معمولا سوالات متداول آزمون ها را می توان در منابع معرفی شده یافت و با مطالعه آن ها خود را برای آزمون آماده کرد. همچنین در جلسه مصاحبه اطلاعات عمومی، تخصصی، شخصیتی، سوابق تحصیلی و  کاری از  فرد سوال می شود و متقاضی مورد ارزیابی همه جانبه قرار می گیرد.

بعد از قبولی نیاز است تا در دوره ها و کارگاه های آموزشی شرکت کرده و دانش و مهارت های لازم را بدست آورند تا برای انجام امور بانکی آمادگی های لازم را کسب کنند. 

فرصت های شغلی و بازار کار کارمند بانک

افرادی که به امور بانکی علاقمندند، می توانند برای ورود به این شغل در همه بانک ها و موسسات مالی و اعتباری دولتی و خصوصی تلاش کرده و مشغول به کار شوند.

بانکها به انتشار آگهی های استخدام در سایت های استخدامی اقدام می کنند و شرایط شرکت در آزمون را اعلان می کنند. متقاضیان شغل کارمند بانک با مراجعه به این سایتها در صورت واجدشرایط بودن می توانند در آزمون شرکت کنند.

البته به دلیل الکترونیک شدن بسیاری از فعالیت های بانک این نقش روز به روز کمرنگ تر می شود. همچنین برای مدت های طولانی بانک های جدید افتتاح نشده اند. پس باید گفت روند استخدامی بانکها در حال کاهش است. هرچند برخی بانکهای خصوصی به دلیل فضای رقابتی همچنان به دنبال استخدام کارمند بانک هستند.

البته به دلیل پیشرفت های گسترده فناوری، ارائه خدمات مالی و بانکی به صورت غیر حضوری انجام می شود. همچنین تعداد بانکها و موسسات به حد اشباع رسیده، بنابراین روندی کاهشی در استخدام شغل کارمند بانک قابل انتظار است.

شغل کارمند بانک

استخدام شغل کارمند بانک در استرالیا

میزان استخدام این شغل از سال 2015 تا 2020 به اندازه 3 درصد رشد منفی داشته است و بنابراین باید گفت استخدام کارمندان بانک در استرالیا رو به کاهش است.

درآمد شغل کارمند بانک

باید گفت میزان درآمد کارمندان بانک نسبت به کارمندان سازمان های دیگر تفاوتی ندارد. البته حقوق کارکنان بانک خصوصی از بانک های دولتی بیشتر است. صاحبان شغل کارمند بانک می توانند از تسهیلات با بهره کم استفاده کنند و نسبت به مشاغل دیگر شرایط بهتری دارند.

 

شخصیت های مناسب شغل کارمند بانک

برای ورود به یک شغل باید عوامل مختلفی شامل خصوصیات شخصیتی، دانش، علایق، توانایی ها، مهارت ها، شرایط خانواده و جامعه و ... در نظر گرفته شود. یکی از عوامل مهم تناسب میان شخصیت فرد و شغل اوست. این درحالی است که شناسایی ویژگی های شخصیتی کاری تخصصی و زمان بر است. البته این عوامل مطلق و قطعی نیستند و می بینیم که افرادی با ویژگی های مشابه در شرایط یکسان متفاوت عمل می کنند.

به طور کلی همیشه در شغل های مشابه تیپ های شخصیتی متفاوت دیده می شود که خیلی از آنها به موفقیت های زیادی هم رسیده اند. بنابراین نمی توان گفت که تنها تیپ های شخصیتی ویژه ای، متناسب با شغل های مشخصی هستند. با اینحال، تیپ های شخصیتی که برای شغل کارمند بانک شناسایی می شوند، نسبت به این کار بیشتر علاقه نشان داده و بنابراین سطح رضایت شغلی بالاتری دارند.

شغل کارمند بانک

تیم تخصصی مهرگان ورک در راستای جمع آوری اطلاعات لازم در زمینه های مختلف فعالیت دارد و تمامی تلاش خود را برای ارائه محتوای دقیق و جامع انجام می دهد. شما عزیزان می توانید با صرف زمانی کوتاه به مطاله این مطلب در مورد شغل کارمند بانک بپردازید. درصورتی که سوال و ابهامی دارید، می توانید با کارشناسان تیم در میان بگذارید و پاسخ های مناسب دریافت کنید.

 

نظرات :
نظر خود را بیان کنید :
مشاغل مرتبط :

دیگر مشاغل این گروه :

معرفی شغل مدیر کنترل پروژه
معرفی شغل مدیر کنترل پروژه
او با بكارگیری دانش، مهارتها، ابزار و تكنیكهای لازم در اداره جریان اجرای فعالیتها، به رفع نیازها و انتظارات ذی نفعان از اجرای پروژه کمک می کند.
معرفی شغل حسابدار
معرفی شغل حسابدار
یک حسابدار معمولا اطلاعات مالی را طبق اصول و قوانین حسابداری ثبت و گزارشات مالی را تهیه و به مدیریت شرکت یا مراجع قانونی ارائه می کند.
معرفی شغل وکیل
معرفی شغل وکیل
وکیل به مشتریان خود مشاوره حقوقی داده و در برخی موارد به عنوان نماینده آنها عمل می کند. این مشتریان می توانند افراد، گروهی از افراد و یا شرکت ها و اشخاص حقوقی باشند.
معرفی شغل پلیس نیروی انتظامی
معرفی شغل پلیس نیروی انتظامی
افسران پلیس نیروی انتظامی، افرادی مهربان، صادق و قابل اعتمادند. همچنین افرادی اجتماعی و مسئول بوده و در شرایط خطرناک هم می توانند آرامش خود را حفظ کنند.