معرفی شغل هواشناس

شغل هواشناسی درک، تفسیر، مشاهده و پیش بینی جو زمین و پدیده های آن با کمک تکنیک های مختلف علمی است.

کشاورزی و منابع طبیعی,

شغل هواشناسی

شغل هواشناسی درک، تفسیر، مشاهده و پیش بینی جو زمین و پدیده های آن با کمک تکنیک های مختلف علمی است. هواشناسان غالباً در پیش بینی هوا تخصص دارند و به این منظور به مطالعه شرایط آب و هوایی مناطق مختلف و جو زمین از طریق تجزیه و تحلیل علمی داده ها می پردازند.

صاحبان شغل هواشناسی، همچنین با استفاده از اطلاعات بدست آمده از خشکی، دریا و جو فوقانی زمین، علاوه بر پیش بینی هوا، به بررسی و مطالعه علل شرایط خاص آب و هوایی می پردازند. البته برای پیش بینی های کوتاه و دوربرد در مورد الگوهای آب و هوایی، باید از مدل های رایانه ای کمک گرفت.

طبق انجمن هواشناسی آمریکا، صاحبان شغل هواشناسی نیاز دارند تا در موقعیت های مختلفی کار کنند و باید شرایط جو و تأثیر آن بر اقلیم های مختلف را درک کنند. آنها ممکن است به پیش بینی آب و هوا برای یک ایستگاه خبری تلویزیونی محلی، انجام تحقیقات پیشرفته در مورد الگوهای آب و هوایی برای یک دانشگاه، ارائه مشاوره آب و هوایی برای تصمیم گیری های سازمان های نظامی، یا آموزش به دیگران در مورد این موضوع بپردازند.

بسته به موقعیت کاری، صاحبان شغل هواشناسی به مجموعه دانش علمی و فنی قابل توجهی نیاز دارند. آنها اغلب باید در مورد  نحوه استفاده از سیستم های ماهواره ای، تجزیه و تحلیل داده ها، ساخت مدل های رایانه ای، آموزش مردم در مورد مسائل آب و هوا و ایجاد نقشه ها و نمودارهایی که درک پیش بینی آب و هوا را آسان می کند، تسلط داشته باشند.

همچنین صاحبان شغل هواشناسی تلویزیونی ممکن است برای گزارش اخبار جدید هواشناسی به مسافرت بروند، و محققان برای کسب اطلاعات دست اول می توانند از مناطق مختلف آب و هوایی دیدن کنند.

شغل هواشناسی

نتایج فعالیت های  شغل هواشناسی در چه حوزه هایی کاربرد دارد؟

سازمان های مختلفی از پیش بینی های هواشناسی استفاده می کنند، از جمله:

 • صنایع هواپیمایی
 • کشاورزان
 • صنایع و مشاغل خرده فروشی
 • شرکت های بیمه
 • سازمان های قایقرانی و شرکت های دریایی
 • نیروهای مسلح
 • رسانه ها
 • صنعت حمل و نقل و صنایع ماهیگیری

وظایف اصلی شغل هواشناسی

 • ثبت و تجزیه و تحلیل داده های هوایی جمع آوری شده از ایستگاه های هواشناسی، ماهواره ها، رادارها و سنسورهای از راه دور
 • تفسیر مشاهدات از زمین، دریا و جو فوقانی
 • ارائه گزارش ها و پیش بینی های هواشناسی به شرکت های هواپیمایی، واحدهای نظامی و ...
 • استفاده از فرمول های ریاضی و فیزیک و استفاده از برنامه های مدل سازی رایانه ای برای کمک به پیش بینی آب و هوا برای فاصله های زمانی مختلف
 • تحقیق و پیش بینی تغییرات آب و هوایی
 • کمک به بهبود مدل های پیش بینی آب و هوا
 • نوشتن مقالات پژوهشی، گزارش ها، بررسی ها و خلاصه های کاری
 • به روز شدن با پیشرفتهای علمی و فنی مرتبط

و در تحقیقات هواشناسی صاحبان شغل هواشناسی باید به موارد زیر بپردازند:

 • بررسی مواردی مانند جریان هوا در لایه های پایینی جو، فیزیک ابرها و بارش، یا تغییرات آب و هوایی جهانی
 • توسعه و بهبود مدل های عددی و رایانه ای برای پیش بینی فرایندهای جوی و بهبود دقت پیش بینی ها
 • کنترل کردن تنوع و تغییرات اقلیم های مختلف
 • تحقیق در مورد پیش بینی های فصلی، پیش بینی جو برفراز اقیانوس ها و پیش بینی آب و هوای محلی
 • نظارت و بررسی تغییرات استراتوسفر (ده تا 50 کیلومتری جو زمین)، از جمله لایه ازن
 • استفاده از نتایج تحقیقات، به عنوان مثال برای هشدارهای مربوط به سیل یا برآورد اثرات احتمالی گرم شدن کره زمین

شغل هواشناسی

مهارت های کلیدی برای شغل هواشناسی

 • مهارت های تحلیلی
 • علاقه به سیستم های هواشناسی
 • مهارت های کار تیمی
 • مهارت های ارتباطات بین فردی
 • مهارتهای ارتباطی کتبی و شفاهی
 • مهارت های حل مسئله شغل هواشناسی
 • سواد کامپیوتری
 • توانایی های ریاضی

 

شرایط کاری شغل هواشناسی

صاحبان شغل هواشناسی، که به نوعی باید به آنها دانشمندان جو گفت، به ردیابی و پیش بینی آب و هوا، اقلیم های مختلف و سایر رویدادهای جوی می پردازند. آنها اغلب به صورت تمام وقت کار می کنند، اما در شیفت های چرخشی. بنابراین می توانند تغییرات مداوم جوی در تمام ساعات شبانه روز، آخر هفته ها و همچنین تعطیلات را پوشش دهند.

در شرایط آب و هوایی شدید مانند طوفان یا گردباد، کارشناسان هواشناسی مجبورند ساعتهای طولانی تری کار کنند.

برخی صاحبان شغل هواشناسی باید در ایستگاه های هواشناسی در مناطق دور افتاده فعالیت داشته باشند. در برخی ایستگاه های کوچک آنها به تنهایی کار می کنند. ایستگاه های کاری معمولاً ایمن و تمیز هستند. باید گفت هواشناسان معمولاً چهل ساعت در هفته کار می کنند.

شغل هواشناسی

درآمد شغل هواشناسی در ایران و در برخی کشورهای دیگر

در این قسمت جدیدترین آمار مربوط به درآمد شغل هواشناسی در ایران و برخی کشورهای دیگر ارائه شده است. این آمار مربوط به سال 2021 است:

ایران – درآمد  صاحبان شغل هواشناسی در ایران با فعالیت شیفت 15 روزه حدود 4 میلیون تومان است. محدوده حقوق از 35.100.000 ریال (کمترین) تا 112.000.000 ریال (بالاترین) است.

کانادا- کارشناس هواشناسی در کانادا معمولاً سالانه حدود 183000 دلار کانادا درآمد دارد. محدوده حقوق از 93500 دلار کانادا (کمترین) تا 282000 دلار کانادا (بالاترین) است.

انگلستان- فردی که به عنوان کارشناس هواشناسی در انگلستان کار می کند معمولاً سالانه حدود 103000 پوند درآمد دارد. محدوده حقوق از 50700 پوند (کمترین) تا 161000 پوند (بیشترین) است. این متوسط ​​حقوق سالانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است.

ایالات متحده امریکا- متوسط ​​دستمزد سالانه صاحبان شغل هواشناسی، از جمله هواشناسان 99740 دلار در ماه می سال 2020 بود.

هند- کارشناس هواشناسی در هند معمولاً ماهیانه حدود 47500 روپیه درآمد دارد. محدوده حقوق از 25200 روپیه (کمترین) تا 72200 روپیه (بالاترین) است.

استرالیا- متوسط ​​حقوق شغل هواشناسی 86278 دلار استرالیا است. کمترین درآمد تقریبا 68000 دلار و بیشترین حدود 110000 دلار است.

تحصیلات مورد نیاز شغل هواشناسی

افرادی که به شغل هواشناسی علاقمند هستند، باید در رشته هواشناسی تحصیل کنند. همچنین فارغ التحصیلان رشته فیزیک گرایش هواشناسی و آب و هواشناسی می توانند وارد بازار کار این شغل شوند. البته با تحصیل در مدارج بالاتر این رشته احتمال یافتن فرصت های شغلی بهتر بالا می رود.

همچنین سازمان های هواشناسی، شیلات، وزارت نیرو، محیط زیست، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و... سازمان هایی که نیازمند شغل هواشناسی هستند، از طریق آگهی ها و آزمون های استخدامی نیروهای مورد نیاز خود در این زمینه را جذب می کنند.

شغل هواشناسی

رشد شغلی برای هواشناسان

پیش بینی شده است مشاغل تخصصی هواشناسی بین سالهای 2019 و 2029 رشدی معادل 6 درصدی را تجربه کنند. این در حالی است که برای مشاغل دیگر 4 درصد و برای شغل های زیرمجموعه علم فیزیک 5 درصد رشد پیش بینی شده است.

از آنجا که مدل های رایانه ای جدید به صاحبان شغل هواشناسی امکان می دهد پیش بینی ها را با توجه به اهداف خاصی انجام دهند، حوزه های بسیار متنوعی از جمله کشاورزی و جنگلداری، هواشناسان بیشتری را برای استفاده از این فناوری استخدام می کنند. بنابراین رقابت قوی خواهد بود، زیرا تعداد فارغ التحصیلان از تعداد فرصت های کاری شغل هواشناسی بیشتر خواهد شد. کسانی که دارای مدرک تحصیلات تکمیلی هستند فرصت های بیشتری نسبت به افراد دارای مدرک لیسانس پیدا می کنند.

برای شغل هواشناسی انواعی را می توان درنظر گرفت

مشاغل مختلف در زمینه هوشناسی شامل تحقیق، پیش بینی و ارزیابی تأثیر آب و هوا در مناطق خاص می تواند دسته بندی شود:

کارشناس هواشناسی

در میان صاحبان شغل هواشناسی، کارشناس هواشناسی عنوانی برای گروه گسترده تری از متخصصانی است که به عنوان دانشمندان جوی شناخته می شوند. کارشناس هواشناسی، از ابزارها و برنامه های نرم افزاری برای ارزیابی شرایط آب و هوایی فعلی و آینده استفاده می کند. اکثر آن ها در ایستگاه های هواشناسی یا آزمایشگاه ها کار می کنند و پیش بینی های خود درباره دما و شرایط آینده را به کارفرمایان خود گزارش می دهند.

متخصص آب و هوا (اقلیم)

متخصصان آب و هوا نیز در میان صاحبان شغل هواشناسی هستند. تفاوت اصلی آنها با کارشناس هواشناسی این است که متخصصان اقلیم به جای پیش بینی های کوتاه مدت، الگوها و روندهای آب و هوایی را برای بلند مدت مطالعه و پیش بینی می کنند.

مطالعات طولانی مدت توسط متخصصان اقلیم، برای ارزیابی شرایط آب و هوایی در شهرها، استان ها، کشورها و قاره های مختلف استفاده می شود. متخصصان آب و هوا، به مشاهده تغییرات آب و هوایی که با گذشت زمان رخ می دهد، می پردازند. این تغییرات ممکن است شرایط آب و هوایی طولانی مدت (اقلیم) در یک منطقه را تحت تأثیر قرار دهد.

تحلیلگر طوفان

این متخصصان هم زیرمجموعه صاحبان شغل هواشناسی هستند که گزارش های آب و هوایی را با استفاده از نمودارها و نرم افزارهای رایانه ای و همچنین تجارب شخصی و عکسهای گردباد، طوفان های شدید و بارانی و سایر پدیده های طبیعی ارائه می دهند. آنها معمولاً در ایستگاه های هواشناسی، آزمایشگاه ها یا سازمان های دولتی یا غیرانتفاعی استخدام می شوند.

البته این گروه از صاحبان شغل هواشناسی می توانند در مشاغل دانشگاهی به تحقیقات درمورد طوفان ها و اثرات آن ها بپردازند. برخی از این متخصصان کمک های مالی ویژه  ای برای تحقیقات خود دریافت می کنند.

دانشمند محیط زیست

دانشمندان محیط زیست به منظور نظارت و کشف تهدیدات احتمالی منابع طبیعی و جمعیت، طبیعت را مطالعه می کنند. بیشتر تحقیقات این گروه از صاحبان شغل هواشناسی، شامل نمونه برداری از هوا، آب و سایر منابع طبیعی برای شناسایی تهدیدات مضر یا تغییر شرایط است. بررسی گرم شدن کره زمین زیرمجموعه کار دانشمندان محیط زیست قرار می‌ گیرد. در واقع، مشاغل این حوزه به مطالعه تأثیرات آب و هوایی و شرایط محیطی بر زندگی انسانها، حیوانات و گیاهان می پردازد.

ویژگی های شخصیتی و علایق مناسب شغل هواشناسی

با توجه به تحقیقات انجام شده از گروهی حدود 300 نفر از متخصصان هواشناسی، ویژگیهای شخصیتی و علایق منحصر به فرد شغل هواشناسی بدست آمده است. این نتایج به این شرح ارائه می شود:

هواشناسان عمدتاً افراد تحقیقاتی هستند، به این معنی که آنها کنجکاوی زیادی دارند و  اغلب دوست دارند وقت خود را با افکار و ایده های خود در زمینه هواشناسی سپری کنند. آنها همچنین تمایل به ابتکار عمل دارند، به این معنی که آنها ذاتا رهبرانی کاریزماتیک هستند که در تأثیرگذاری و اقناع دیگران پیشرفت های زیادی دارند.

اگر شخصیت شما منطبق با این الگوست، احتمالا برای یک متخصص هواشناسی مناسب باشید. با این حال، اگر این ویژگی ها را ندارید، شغل هواشناسی کار خوبی برای شما نیست.

برخی از صاحبان شغل هواشناسی

 • فرانسیس بوفور، مخترع مقیاس بادی.
 • ویلیام بجرکنس، بنیانگذار هواشناسی مدرن که دانشکده هواشناسی Bergen را ایجاد کرد.
 • جورج هادلی، برای اولین بار به معرفی اثر چرخش زمین در توضیحات بادهای تجاری و گردش جو پرداخت.
 • کارل-گوستاف راسبی، یک هواشناس سوئدی بود که بیشتر به دلیل شناسایی و توصیف امواج دیده شده در جریانهای جت و همچنین در جبهه غربی جو زمین معروف به امواج راسبی یا امواج سیاره ای، شناخته شده است. راسبی در 17 دسامبر 1956 به دلیل همکاری در این زمینه روی جلد مجله تایم قرار گرفت. بالاترین نشان انجمن هواشناسی آمریکا که راسبی در سال 1953 نیز دریافت کننده آن بود به نام وی (مدال تحقیقاتی کارل-گوستاف راسبی) نامگذاری شده است.

شغل هواشناسی

تیم مهرگان ورک اطلاعات کاملی از شغل هواشناسی ارائه داده که برای مطالعه علاقمندان بسیار مفید است و با تماس با کارشناسان می توان اطلاعات بیشتری هم بدست آورد.

 

نظرات :
نظر خود را بیان کنید :
مشاغل مرتبط :

دیگر مشاغل این گروه :

معرفی شغل خاک شناس
معرفی شغل خاک شناس
او خاک را به عنوان یک ترکیب مطالعه و کاربردهای آن را مد نظر قرار نمی‌دهد. و با بررسی مواد و شرایط مورد نیاز زندگی گیاهان، امکان رشد گیاه در محیط‌های بدون خاک را فراهم می‌کند.
معرفی شغل مهندس کشاورزی
معرفی شغل مهندس کشاورزی
او روش ها و فن آوری های مختلف را به منظور افزایش محصول، بهبود استفاده از زمین و مراقبت از منابع و مواد اولیه مثل بذر، کود ، آب ، آفت کش ها و سوخت تجزیه و تحلیل و بررسی می کند.
معرفی شغل گیاه پزشک
معرفی شغل گیاه پزشک
او خاک را به عنوان یک ترکیب مطالعه و کاربردهای آن را مد نظر قرار نمی‌دهد. و با بررسی مواد و شرایط مورد نیاز زندگی گیاهان، امکان رشد گیاه در محیط‌های بدون خاک را فراهم می‌کند.
معرفی شغل جنگلبان
معرفی شغل جنگلبان
جنگلبان مسئول نگهداری و محافظت از جنگل ها می باشد.او با دانش و شناختی که از طبیعت، جنگل ها و مراتع دارد، به کمک روش های مختلف نگهداری و حفاظت آنها را بر عهده دارد.