معرفی شغل وکیل

وکالت قراردادی میان دو طرف در انجام کاری مشخص است.

دولت، بخش حقوقی و نظامی,

معرفی شغل وکیل

شغل وکیل، با داشتن سابقه ای طولانی، از جایگاه اجتماعی بالایی در میان دیگر مشاغل برخوردار است. وکیل در واقع نماینده فردی است که از او وکالت دارد تا به موضوعی مشخص رسیدگی کرده و به نتیجه برسد. طبق قانون مدنی، وکالت قراردادی میان دو طرف در انجام کاری مشخص است.

شغل وکیل

وکالت را باید نوعی مشاوره درنظر گرفت؛ در واقع نوعی مشاوره حقوقی و علاوه براین نمایندگی مراجع در دادگاه و مراجع قضایی است. وکلا در این دادگاه ‌ها براساس قانون به دفاع از مراجع یا موکل خود  می‌پردازند. شغل وکیل وکلا عناوین مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود:

 • انتخابی
 • تسخیری
 • معاضدتی
 • اتفاقی
 • سازمانی
 • قوه قضائیه
 • کارآموز
 • حمایتی

وظایف شغل وکیل

وظایفی که برای صاحبان شغل ملزم به انجام آنها هستند، در ادامه آورده شده است:

 1. در دادگاه و مراکز قضایی در نقش نماینده موکل خود حاضر شده و از او دفاع می کند.
 2. مواردی که در وکالت نامه آمده را پیگیری می کند.
 3. قراردادها و اسناد لازم را که باید در پرونده درج شوند، تهیه می کند.
 4. مستندات و مدارک لازم و مرتبط را جمع آوری آن ها استفاده کند.
 5. صاحبان شغل وکیل در جلسات با ذینفعان پرونده شرکت کرده تا توضیحات یا دلایل و مدارک لازم را ارائه دهند.
 6. مدارک و شواهد لازم را  به دادگاه ارائه داده و با کمک آن ها از موکل خود دفاع می کند.
 7. به مراجعان مشاوره حقوقی ارائه می دهد.
 8. با کمک دانش رویه‌‌‌‌‌های قضایی خود به تحلیل نتایج می پردازد.

شغل وکیل

مدارک تحصیلی لازم برای شغل وکیل

کسانی که به دنبال شغل وکالت هستند، باید در رشته های زیر تحصیل کرده باشند:

 • کارشناسی رشته حقوق
 • کارشناسی گرایش های "فقه و حقوق اسلامی" و "فقه و مبانی حقوق اسلامی" معارف رشته الهیات و معارف اسلامی
 • کارشناسی ارشد رشته های حقوق خصوصی، حقوق سردفتری، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق اسناد و قراردادهای تجاری، حقوق بین الملل، حقوق حمل و نقل، حقوق جزا و جرم شناسی، حقوق کیفری اطفال و نوجوانان، حقوق عمومی، حقوق نفت و گاز، حقوق بشر، حقوق مالکیت فکری، حقوق اقتصادی، حقوق دادرسی اداری، حقوق هنری و ادبی، حقوق محیط زیست، حقوق تجارت بین الملل، حقوق خانواده، حقوق تجاری اقتصادی بین المللی، حقوق شرکتهای تجاری، حقوق ارتباطات، مدیریت نظارت و بازرسی، مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی، مدیریت دادگستری.

شغل وکیل

مهارت های ضروری برای شغل وکیل

صاحبان شغل وکیل با نسبت به موضوعات زیر تسلط و دانش کافی داشته باشند:

 • اصول و روش های نگارش گزارشها
 • قوانین حقوق بین الملل، دیه، قراردادهای بین المللی، قوانین ملک و املاک، قوانین کیفری، قوانین مهاجرت، مهریه، قوانین نظام وظیفه، قوانین و امور حقوقی، وصیت نامه، قانون تجارت، کار، اسناد ثبتی، قوانین انحصار وراثت، قوانین تابعیت
 • مشاوره حقوقی، طلاق و خانواده

چالش های شغل وکیل

این شغل از مشاغلی است که همواره با چالش همراه است و صاحبان آن همیشه باید با مسائل و پیچیدگی های زیادی درگیر باشند. در ادامه به برخی از این پیچیدگی ها اشاره شده است:

 • انجام امور وکالت به صورت تخصصی با محدودیت زیادی روبروست.
 • ارگان های قانونگذار و مجری در ایران به انجام کارهای موازی می پردازند.
 • در خیلی از موارد می بینیم که آموزش این رشته آنچنان که باید و شاید کیفیت لازم را ندارد.

آزمون وکالت

در دستیابی به جایگاه شغل وکیل، فارغ التحصیلان رشته حقوق و یا رشته های مرتبط دیگر باید در آزمون وکالت دادگستری شرکت کرده و بعد از قبولی دوره کارآموزی خود را در کانون های وکالت گذرانده و با کسب تجارب لازم پروانه وکالت دریافت کرده و سپس می توانند کار خود را به عنوان وکیل شروع کنند. در این راستا می توانند دفتر وکالت خود را تاسیس کرده و به صورت مستقل شروع به دریافت پرونده ها و بررسی آن ها کنند.

آزمون وکالت دادگستری در پاییز هرسال برگزار می شود. همچنین آزمون دیگری هم توسط وکلای قوه قضائیه برگزار می شود. متقاضیان واجد شرایط می توانند در  آزمون شرکت کرده و بعد از موفقیت در آن و مصاحبه های شفاهی، به آن ها پروانه کارآموزی وکالت داده می شود. وکلای کارآموز معمولا وکیل پایه دو هستند.

البته کسانی که سوابق کاری در زمینه های حقوقي و قضائي دارند، نیازی به گذراندن دوره كارآموزي نیستند و بعد از قبولی در آزمون وکالت دادگستری پروانه پايه يك وكالت دادگستري دریافت می کنند. لازم به ذکر است تسلط بر قوانین، برخورداری از روابط عمومی و جسارت در موفقیت شغل وکیل نقشی اساسی دارند.

شغل وکیل

بازارکار و فرصت های شغل وکیل

در شهرهای بزرگ ایران مانند شهر تهران، به دلیل تمرکز فعالیت های مختلف اقتصادی و تجاری، صاحبان شغل وکیل از بازار کار بهتر و مناسبتری برخوردارند. البته با پیچیده تر شدن امور و متاسفانه به دلیل وجود مشکلات خانوادگی و دعواهای حقوقی در شهرهای کوچک نیز شاهد گسترش و پررنگ شدن این شغل هستیم.

بنابراین باید گفت که موفقیت شغل وکیل بیشتر به مهارت های فردی و ارتباطی و میزان تسلط و تخصص فرد بستگی دارد.

وضعیت استخدام شغل وکالت در آمریکا و استرالیا

آمریکا براساس آمار استخدام وکلا بین سال های 2010 تا 2020، رشد 10 درصدی داشته است. همچنین متوسط رشد سایر مشاغل 14 درصد است.

استرالیا -میزان استخدام وکلا در این کشور از 2015 تا 2020 به میزان  16.7 درصدی است و البته برای سالهای آتی رشد بیشتری هم پیش بینی می شود.

میزان درآمد شغل وکیل

درآمد صاحبان این شغل تا حد زیادی به خود فرد بستگی دارد؛ به این معنا که میزان تسلط و تخصص بر مباحث و موضوعات حقوقی و برخورداری از مهارت های ارتباطی حرفه ای و توانایی شناسایی افراد ذینفع در هر پرونده تاثیر بسزایی در موفقیت شغلی و کسب درآمدهای بالا دارد.

در کشور شاهد وکلایی هستیم که که در یک دانشگاه و در یک شهر و در یک حوزه تخصصی فعالیت دارند، اما از نظر درآمدی کاملا متفاوت هستند. بنابراین نباید از نقش مهارتهای فردی و توانمندی های ارتباطی و شخصیتی در موفقیت شغل وکیل غافل شویم. البته میزان درآمد بستگی به تعداد پرونده های ارجاعی و میزان تعرفه های کانون وکلا دارد.

شغل وکیل

شخصیت های مناسب شغل وکیل

آزمون MBTI بر اساس نظریه انواع روانشناختی است که توسط بنیانگذار مشهور روانشناسی تحلیلی، کارل یونگ توصیف شده است. MBTI نشان می دهد که چگونه مردم جهان اطراف خود را درک می کنند و از طریق ترجیحات روانشناختی مختلف تصمیم گیری می کنند که می‌توان در مسیر موفقیت صاحبان شغل وکیل از آن استفاده شود. این آزمون افراد  را به یکی از 16 نوع روانشناختی ممکن تقسیم می کند که از چهار جفت مخالف زیر اخذ شده است:

برون گرایی (E) یا درون گرایی (I) - آیا نگرش شما از عمل و دنیای بیرونی رفتار، افراد و چیزهای دیگر انرژی می گیرد یا نگرش شما از دنیای داخلی ایده ها و تأملات خودتان انرژی می گیرد؟

سنجش (S) یا شهود (N) - آیا شما اطلاعات را از طریق موارد عینی، ملموس و قابل درک و از طریق حواس پنجگانه خود درک و جمع آوری می کنید، یا اینکه از طریق نظریه ها و اصول اساسی، اطلاعات را درک و جمع آوری می کنید و کمتر به حواس پنجگانه اعتماد دارید؟

تفکر (T) یا احساس (F) - آیا شما بر اساس آنچه منطقی و پایبند به مجموعه ای از قوانین معین است قضاوت می کنید و تصمیم می گیرید، یا اینکه بر اساس سازگاری با شرایط و رسیدن به نوعی تعادل و با در نظر گرفتن نیازهای همه افراد درگیر، قضاوت و تصمیم گیری می کنید؟

قضاوت (J) یا ادراک (P) - آیا ترجیح می دهید به صورت سازمان یافته و ساختاریافته (قضاوت بر اساس تفکر یا احساس) زندگی کنید، یا اینکه زندگی خودجوش و بدون محدودیت (درک بر اساس حس یا شهود) را ترجیح می دهید؟

طبق مطالعه ای که توسط لری ریچارد در سال 1993 انجام شد، متداول ترین تیپهای شخصیتی برای شغل وکیل عبارتند از:

 • ISTJ  (17.8 درصد)
 • INTJ  (13.1درصد)
 • ESTJ  (10.3درصد)
 • ENTP  (9.7درصد)
 • INTP  (9.4درصد)
 • ENTJ  (9.0درصد)

در حالی که کمترین تیپ های شخصیتی برای شغل وکیل شامل موارد زیر هستند:

 • ESFP  (0.5 درصد)
 • ISFP  (1.4درصد)
 • ESFJ  (2.7درصد)
 • INFJ  (2.7درصد)
 • ENFJ  (2.9درصد)
 • ESTP  (3.3درصد)

31 درصد از کل صاحبان شغل وکیل مورد بررسی، درونگرا محسوب می شوند، در حالی که 41 درصد از کل وکلا ترجیح می دهند از طرق منطقی به مشکلات نزدیک شوند و به روشی ساختارمند زندگی کنند. این نتایج با توجه به کتاب های وکالت، تعجب آور نیست و از زمانی که صنعت حقوقی در برابر تغییرات مقاومت کرده است، تغییر چندانی نکرده است - اگرچه جالب است که ببینیم پویایی شخصیت افراد در شغل وکیل چگونه با توجه به اختلالات و تغییرات فناوری اخیر، در آینده تغییر می کند.

افراد مشهور حوزه وکالت

 • خدیجه کشاورز: اولین وكیل زن در ایران
 • سید احمد شریعت زاده: از افراد شاخص در حوزه قضایی و وکالت ایران
 • دکتر سید حسین صفایی: از اساتید و حقوقدان های شناخته شده ایران
 • محمدرضا ضیایی بیگدلی: استاد برتر دانشگاه، حقوقدان و نویسنده بزرگ در حوزه حقوق
 • محمد مصدق : وکیل، نماینده مجلس و نخست وزیر ایران
 • احمد متین دفتری: وکیل و استاد حقوق، نخست وزیر رضا شاه، نماینده مجلس شورامی ملی و مجلس سنا و وزیر دادگستری
 • ولادیمیر پوتین: رئیس جمهور روسیه
 • باراک اوباما: رئیس جمهور سابق آمریکا

 

تأثیرگذاری  COVID-19 در زمینه حقوقی

حوزه حقوقی آمریکا در آوریل 2020، 68000 از صاحبان شغل وکیل را از دست داد. با این حال، 5000 شغل جدید در نوامبر 2020 به این حوزه اضافه شد و  به نظر می رسد با بهبود مستمر شرایط، بازار کار حقوقی کند پیش می رود.

صاحبان شغل وکیل در مارس 2020 بالغ بر 1،160،300 نفر بوده اند. در آوریل 2020، کل مشاغل حقوقی به 1،092،300 کاهش یافت. بازار کار حوزه حقوقی هنوز کاملا بهبود نیافته است و حدود 32200 شغل با اشتغال پیش از همه گیری فاصله وجود دارد.

وکیل آمریکایی گزارش داد که سال 2021 شاهد ترکیبی از استخدام ها و اخراج ها خواهد بود. گرچه این بهترین خبری نیست که وکلای بیکار و دانشجویان حقوق می توانند دریافت کنند، باید گفت رشد کند دلیل برای امیدواری است.

چشم انداز شغل وکیل از 2019 تا 2029 چهار درصد اعلام شده است که تقریباً به اندازه همان متوسط سرعت رشد دیگر مشاغل است.

COVID-19 در سال 2020 روندهای استخدامی را کند کرد. شرکت های حقوقی مجبور به توقف کارهایشان شدند. با این حال، پس از موج اولیه در حوزه حقوقی، شرکت های حقوقی دوباره استخدام برای شغل وکیل را از سر گرفتند. بازگشتن به شرایط قبل از کرونا و بدست آوردن 68000 شغل از دست رفته، مطمئنا زمانبر است.

شغل وکیل

گروه مهرگان ورک تمام تلاش خود را در جمع آوری و ارائه اطلاعات کامل و جامع در زمینه های مختلف انجام می دهد. امید است شما عزیزان با مطالعه مطالب جواب های مناسبی برای سوالات خود دریافت کنید. در صورت داشتن سوال و ابهام می توانید با کارشناسان این تیم تماس بگیرید.

 

 

نظرات :
نظر خود را بیان کنید :
مشاغل مرتبط :

دیگر مشاغل این گروه :

معرفی شغل پلیس نیروی انتظامی
معرفی شغل پلیس نیروی انتظامی
افسران پلیس نیروی انتظامی، افرادی مهربان، صادق و قابل اعتمادند. همچنین افرادی اجتماعی و مسئول بوده و در شرایط خطرناک هم می توانند آرامش خود را حفظ کنند.
معرفی شغل دادیار
معرفی شغل دادیار
دادیار مقام قضایی است که در دادسرا تحت نظارت دادستان انجام وظیفه کرده و عهده‌دار امور سرپرستی، تحقیقات مقدماتی، اجرای احکام و سایر وظایفی است که به عهده دادستان خواهد بود
معرفی شغل وکیل
معرفی شغل وکیل
وکیل به مشتریان خود مشاوره حقوقی داده و در برخی موارد به عنوان نماینده آنها عمل می کند. این مشتریان می توانند افراد، گروهی از افراد و یا شرکت ها و اشخاص حقوقی باشند.
معرفی شغل کارمند بانک
معرفی شغل کارمند بانک
شغل کارمند بانک یا متصدی امور بانکی، جز نقش های اصلی در هر شعبه از بانک بحساب می آید که با مشتریان بانک ارتباط مستقیم برقرار می کند.