معرفی شغل چشم پزشک

شغل چشم پزشکی به پزشکی اشاره دارد که در زمینه درمان بیماری ها، آسیب ها، جراحات و شرایطی که چشم را تحت تأثیر قرار می دهد، تخصص دارد.

پزشکی و سلامت,

معرفی شغل چشم پزشک

شغل چشم پزشکی به پزشکی اشاره دارد که در زمینه درمان بیماری ها، آسیب ها، جراحات و شرایطی که چشم را تحت تأثیر قرار می دهد، تخصص دارد. چشم پزشکان آزمایشات بینایی را انجام داده و لنزهای اصلاحی را تجویز می کنند، اما از همه مهمتر انجام جراحی های چشم و درمان بیماری های چشم است.

باید گفت چشم پزشک متخصص مراقبت از چشم و بینایی است. صاحبان شغل چشم پزشک، از نظر سطح آموزش و همچنین تشخیص و معالجه با اپتومتریست ها تفاوت دارند. یک چشم پزشک دوره عمومی پزشکی را به پایان رسانده و مجوز پزشکی و جراحی دارد.

صاحبان شغل چشم پزشک، کلیه بیماری های چشم را تشخیص و معالجه می کنند، جراحی های چشم را انجام می دهند و برای اصلاح مشکلات بینایی، عینک و لنزهای تماسی را تجویز می کنند. بسیاری از چشم پزشکان نیز در تحقیقات علمی در زمینه علل و معالجه بیماری های چشم و اختلالات بینایی نقش دارند.

شغل چشم پزشک

تخصص های چشم پزشکی

برخی از صاحبان شغل چشم پزشک، در حوزه مشخصی تخصص دارند که به آنها فوق تخصص چشم پزشکی گفته می شود. با گذراندن یک تا دو سال آموزش دانشگاهی بیشتر، در یکی از حوزه‌ ها مانند گلوكوم، شبكیه، قرنیه، نورولوژی، اطفال، مغز و اعصاب، آب مروارید، جراحی انکساری و جراحی پلاستیك و سایر موارد دیگر تخصص لازم را بدست می آورند و در واقع برای مراقبت از شرایط پیچیده تر یا خاص در قسمتهای خاصی از چشم یا در گروههای خاصی از بیماری های چشمی آماده می شوند.

شغل چشم پزشک

مسئولیت های صاحبان شغل چشم پزشک

در ادامه به برخی از مسئولیتها و وظایف چشم پزشک اشاره شده است:

 • ارائه مراقبت های معمول مانند آزمایش های بینایی و تجویز عینک و لنزهای تماسی.
 • انجام جراحی های اصلاحی، مانند ترمیم آسیب های قرنیه و آب مروارید.
 • انجام اقدامات جراحی پیشرفته، مانند گلوکوم یا جراحی لیزر.
 • تشخیص و درمان بیماری ها و آسیب های چشمی.
 • مدیریت کلینیک های تخصصی چشم و کلینیک های سرپایی
 • استفاده از روشهای درمانی و انجام نمونه برداری های لازم.

نیازمندی ها و الزامات شغل چشم پزشک

در ادامه برخی از الزامات شغل چشم پزشک ارائه شده است:

 • دارا بودن مدرک چشم پزشکی.
 • گذراندن موفقیت آمیز کارورزی و دوره رزیدنتی چشم پزشکی.
 • مجوزهای لازم برای فعالیت چشم پزشکی.
 • دانش و  تخصص لازم در مورد بیماری های چشمی و همچنین عملکردها و آناتومی چشم.
 • دانش فیزیک و پزشکی عالی و مهارت های ریاضی قوی.
 • مهارتهای مدیریتی
 • مهارتهای سازمانی، ارتباطی، حل مسئله و تصمیم گیری قوی.

 

انتظارات از صاحبان شغل چشم پزشک

از صاحبان شغل چشم پزشک انتظار می رود که

 • وقت زیادی صرف کار در کلینیک های سرپایی کند. زیرا بسیاری از بیماران نیاز به پیگیریهای مداوم دارند. همچنین چشم پزشک هفته ای حداقل دو عمل جراحی مانند جراحی آب مروارید دارد.
 • با سایر اعضای تیم ارائه دهنده مراقبت های چشمی مانند پزشکان بیمارستان، پرستاران متخصص بیماری های چشمی، ارتوپتیست، بینایی سنج و متخصصان پروتزهای چشمی از نزدیک همکاری کند.
 • از پیشرفت های جدید اخیر در فناوری و روش های درمانی جدید بهره ببرد.
 • افراد در شغل چشم پزشکی برای شرکت در جلسات بین المللی، دیدن بیماران بین المللی یا انجام عمل های جراحی در کشورهای دیگر برنامه ریزی کند.

شغل چشم پزشک

بازار کار شغل چشم پزشک

کلینیک ها و بیمارستان ها مکان هایی هستند که صاحبان شغل چشم پزشک می توانند استخدام شوند. همچنین در صورت کسب تجارب بیشتر می توان برای داشتن یک مطب پزشکی مستقل اقدام کنند. برای فرصت های شغلی به عنوان مشاور مراقبت ها و بیماری چشمی رقابت زیادی وجود دارد. چشم پزشکان به تدریج تجربه بیشتری در وظایف بالینی خود کسب کرده و مسئولیت های بیشتری را بر عهده خواهند گرفت. آنها می توانند مسئول کلیه بیماران تحت مراقبت خود شده و همچنین به چشم پزشکان دیگر راهنمایی و آموزش دهند و بر آنها نظارت داشته باشند.

همچنین با افزایش میزان تجربه و سطح دانش، برخی از فرصت های مدیریتی نیز برای افراد در شغل چشم پزشک بوجود می آید. البته بسیاری علاقه به این نقش ها ندارند و می خواهند به عنوان یک متخصص فعالیت داشته باشند. نوع کار به علاقه و تجربه بستگی دارد.

همچنین فرصتهایی برای دنبال کردن حرفه چشم پزشکی در مراکز دانشگاهی و انجام تحقیقات و آزمایشات وجود دارد. علاوه براین، فرصتهای تدریس نیز برای این حرفه تعریف شده است و بنا به شرایط کاری می توان در کشورهای دیگر نیز فرصت های مناسبی برای کار یافت.

با توجه به نیاز جامعه و حساسیت، مشکلات و آسیبهای چشمی، باید گفت در ایران و همچنین در کشورهای دیگر صاحبان شغل چشم پزشک از آینده و موقعیت اجتماعی خوبی برخوردار است.

شغل چشم پزشک

درآمد شغل چشم پزشکی

میزان کار چشم پزشک بستگی به محل کار و تجارب و مهارتهای او دارد. اما در عین حال، شاخه های پزشکی و مخصوصا متخصصان در ایران درآمدهای نسبتا بالایی دارند. همچنین با افزایش تعداد عمل های جراحی که صاحبان شغل چشم پزشک انجام می دهند، بر درآمد خود اضافه می کنند. البته برای اطلاع دقیق از میزان درآمد متخصصان چشم پزشکی باید از تعدادی از خود آن ها سوال شود، زیرا به دلیل تورم اقتصادی و شرایط حاکم می تواند متفاوت باشد.

براساس اداره آمار کار ایالات متحده چشم پزشکان در گروه "پزشکان و جراحان" قرار گرفته است. طبق گزارش ماه می 2019، متوسط ​​حقوق سالانه صاحبان شغل چشم پزشک 208.000 دلار برای این گروه در امریکا محاسبه شده است. حقوق و دستمزد متوسط ​​به این معنی است که نیمی از مشاغل درآمد بیشتری کسب می کنند، درحالی که نیمی دیگر درآمد کمتری دارند. پیش بینی می شود نرخ رشد شغل برای پزشکان و جراحان تا سال 2029، 4 درصد باشد، این درصد در مقایسه با سایر مشاغل به طور متوسط ​​محاسبه می شود.

تفاوت شغل چشم پزشک با اپتومتریست

اپتومتریستها متخصصین مراقبت های بهداشتی هستند که مراقبت های اولیه بینایی از آزمایش های بینایی و اصلاح تا تشخیص، درمان و مدیریت تغییرات بینایی را ارائه می دهند. اپتومتریست پزشک نیست و تنها با گذراندن چهار سال تحصیل دانشگاهی، مدرک خود را دریافت می کند و به انجام معاینات چشمی، تجویز لنزهای اصلاحی، تشخیص برخی ناهنجاری های چشم و تجویز دارو برای برخی بیماری های چشمی می پردازد. باید گفت تفاوت در این دو حرفه شامل سطح تحصیلات و آموزش، دامنه عملکرد و پتانسیل درآمدی آن هاست.

 • تحصیلات

یک اپتومتریست معمولا مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه طی چهار سال بدست می آورد و بعد از آن می تواند به عنون اپتومتریست مشغول به فعالیت شود، البته در صورت علاقه می تواند در مقاطع ارشد و دکترا نیز ادامه تحصیل بدهد.

صاحبان شغل چشم پزشک متخصص سیستم بینایی هستند. اینها باید دوره پزشکی عمومی را در دانشگاه گذرانده و پس از آن خود را برای دوره تخصصی چشم آماده کنند. همچنین شرایط برای طی دوره های فوق تخصصی نیز فراهم است.

 • تمرکز کاری

اپتومتریستها ارائه دهنده مراقبت های اصلی و اولیه از چشم هستند. آنها سطح بینایی، دور بینی، پیرچشمی یا آستیگماتیسم را بین بیماران خود بررسی کرده و لنزهای اصلاحی تجویز می کنند. چشم پزشکان می توانند همان عملکردهای اپتومتریست را انجام دهند، اما تمرکز آنها بیشتر در تشخیص و درمان بیماری ها و اختلالات پیچیده چشم است. صاحبان شغل چشم پزشک می توانند با استفاده از فناوری Lasik و سایر روشهای جراحی تثبیت شده و در حال ظهور، جراحی های ترمیم آسیب های شبکیه، رفع آب مروارید و اصلاح بینایی را انجام دهند.

 • درآمد

چشم پزشکان باید سطح تحصیلات و آموزش بیشتری نسبت به اپتومتریست داشته باشند و این تفاوت در سطح متوسط ​​درآمد آنها مشهود است. طبق آمار، متوسط ​​درآمد سالانه اپتومتریست 94990 دلار در می 2010 بود، درحالی که متوسط ​​درآمد سالانه صاحبان شغل چشم پزشک در سال 2010، 325384 دلار بود.

محیط کار چشم پزشک

صاحبان شغل چشم پزشک را می توان در محیطهای مختلفی یافت، اگرچه بیشتر آنها در کلینیک ها و بیمارستان ها انجام می شود. در اینجا چند مورد وجود دارد که تقریبا هر چشم پزشک می تواند از محیط کار خود انتظار داشته باشد:

 • چشم پزشکان نزدیک به صورت بیماران کار می کنند.
 • بیشتر چشم پزشکان در محیطهای بالینی کار می کنند. آنها بیشتر روز را به حالت نشسته و ایستاده می گذرانند تا بیمار را معاینه و یا عمل جراحی انجام دهند.
 • بعضی از صاحبان شغل چشم پزشک کار در محیطهای دانشگاهی یا موقعیت های مشاوره را انتخاب می کنند که شامل سفرهای بیشتر، شرکت در سخنرانی ها و همایش های علمی و آموزشی است.

شغل چشم پزشک

ابزارهایی که چشم پزشکان برای تشخیص مشکلات چشمی استفاده می کنند

ابزارها و دستگاهایی که چشم پزشکان استفاده می کنند، ممکن است برای یک فرد عادی ترسناک بنظر برسد و به همین دلیل، بسیاری از معاینات چشم پزشکی اجتناب می کنند یا آن را به تعویق می اندازند. با اینحال، این دستگاه ها در تشخیص وضعیت سلامت چشم بکار می روند و کارآمد و بسیار دقیق بوده و دردی به همراه ندارند.

 1. تونومتر یا بسامدسنج

این دستگاه برای اندازه گیری فشار مایعات داخل کره چشم توسط صاحبان شغل چشم پزشک استفاده می شود. اگر فشار چشم بیش از حد افزایش یابد، ممکن است آسیب دائمی به عصب بینایی برساند. این اختلال فشار خون را گلوکوم می نامند. تونومتر فشار چشم را با لمس بسیار ملایم قرنیه اندازه می گیرد.

 1. فروپتور

این ابزار برای اندازه گیری عیوب انکساری و تعیین نمره عینک استفاده می شود.

 1. رتینوسکوپ

در مواردی که بیمار به دلیل برخی شرایط جسمی یا روحی قادر به بازخورد دادن نیست، از رتینوسکوپ برای اندازه گیری عیوب انکساری و تعیین نسخه صحیح عینک یا لنز استفاده می شود.

 1. اتورفرکتر

وسیله ای برای اندازه گیری عیوب انکساری چشم و تجویز لنز توسط صاحبان شغل چشم پزشک است. بیمار باید به تصویر داخل دشتگاه که به داخل و خارج از کانون حرکت می کند، نگاه کند. دستگاه زمان قرار گرفتن تصویر در شبکیه را تعیین می کند.

 1. دوربین عکاسی شبکیه

ابزاری است برای گرفتن تصویری از سطح داخلی چشم. این ابزار یک میکروسکوپ کم قدرت تخصصی است که دوربینی به آن متصل است و این امکان را به صاحبان شغل چشم پزشک می دهد تا شبکیه چشم بیمار را بررسی و تغییرات شبکیه را برای مدت زمانی کنترل کنند و بیماریها را تشخیص دهند.

 1. Ophthalmoscope

این ابزار نوعی منبع نوری با آینه ها و لنزهای داخلی، برای بررسی فضای داخلی چشم به ویژه برای بررسی شبکیه چشم است. چشم های بیمار با استفاده از قطره های چشمی باز می شوند تا نمای مناسبی از فضای داخلی چشم ایجاد شود.

 1. صفحه نمایش VT1 VISION

ابزاری رایانه ای که توسط صاحبان شغل چشم پزشک برای تشخیص سریع مشکلات بینایی همه گروههای سنی از جمله کودکان استفاده می شود. همچنین بسیار سبک، قابل حمل و استفاده از آن آسان است و طیف وسیعی از بیماریهای چشم را به نمایش می گذارد و نیازی به گشادی مردمک چشم ندارد.

شغل چشم پزشک

تیم مهرگان ورک در تلاش برای ارائه اطلاعات دقیق مشاغل از جمله شغل چشم پزشک برای شما عزیزان فعالیت دارد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، می توانید با تیم تماس گرفته و راهنمایی و مشورت بگیرید.

 

نظرات :
نظر خود را بیان کنید :
مشاغل مرتبط :

دیگر مشاغل این گروه :

معرفی شغل داروساز
معرفی شغل داروساز
داروساز شخصی است که اطلاعات زیادی دربارهٔ داروهای مؤثر، کم ضرر و پر‌اثر دارد. یکی از زمینه های شغلی داروساز فعالیت در داروخانه های شخصی و بیمارستانی است.
معرفی شغل بینایی سنج
معرفی شغل بینایی سنج
بینایی سنج با کمک ابزارهای موجود به بررسی و شناسایی مشکلات بینایی افراد می پردازد. پس از تشخیص نوع و میزان مشکلات بینایی، با تجويز وسايل کمک بينايی به بیماران کمک می کند.
معرفی شغل مهندسی پزشکی
معرفی شغل مهندسی پزشکی
مهندسی پزشکی در حوزه های طراحی و ساخت انواع دستگاه های آزمایشگاهی،الکتریکی، بخش های مکانیکی دستگاه ها، اندام مصنوعی و تعمیر و نگهداری و بهینه سازی آنها کار می کند.
معرفی شغل فیزیوتراپیست
معرفی شغل فیزیوتراپیست
فیزیوتراپیست به تنظيم ستون فقرات و ساير مفاصل بدن جهت اصلاح ناهنجاري هاي غير طبيعي، معاينه بيمار براي تشخيص ماهيت و ميزان اختلال، به كارگيري اقدامات تكميلي می پردازد.