معرفی شغل پرستاری

پرستاران برای بیمارانی که در بیمارستان، خانه یا مکانهای دیگر هستند و از بیماری جسمی یا روانی مزمن یا حاد رنج می برند، برنامه ریزی کرده و مراقبت های پزشکی و پرستاری ارائه می دهند.

پزشکی و سلامت,

شغل پرستاری

شغل پرستاری از مشاغلی است که همیشه جوامع به آن نیاز داشته‌ اند. پرستاران برای بیمارانی که در بیمارستان، خانه یا مکانهای دیگر هستند و از بیماری جسمی یا روانی مزمن یا حاد رنج می برند، برنامه ریزی کرده و مراقبت های پزشکی و پرستاری ارائه می دهند.

یک طبیعت دلسوزانه و توانایی تحمل فشار‌های کاری و روحی از ویژگیهای مهم شغل پرستاری است. پرستاران به عنوان بخشی از یک تیم متشکل از متخصصین پزشکی شامل پزشکان، مددکاران اجتماعی و درمانگران کار می کنند.

به زبان ساده، صاحبان شغل پرستاری نجات دهنده زندگی هستند. در حالی که پزشکان اغلب در یک زمینه تخصص دارند، پرستاران قادر به هماهنگی مراقبت های همه جانبه از سلامت کلی بیمار هستند. برای مثال، برای دردهای قفسه سینه، یک فوق متخصص قلب، متخصص کلیه و متخصص داخلی با توجه به تخصص های خود بصورت جداگانه به تشخیص، معالجه و تجویز دارو می پردازند.

هرچند صاحبان شغل پرستاری مسئولیت مراقبت کامل از بیمار را خواهند داشت، باید مطمئن شوند که نسخه ها با یکدیگر تداخل ندارند و  بیمار برای طی دوره درمانی آماده است. پرستار نتایج تشخیص را می خواند و در صورت لزوم، بلافاصله پزشک مربوطه را مطلع می کند.

شغل پرستاری

وظایف شغل پرستاری

وظایف معمول شغل پرستاری عبارتند از:

 • ارزیابی و برنامه ریزی مورد نیاز مراقبتهای پرستاری
 • مراقبتهای قبل و بعد از عمل جراحی
 • نظارت و تجویز دارو و تزریق داخل وریدی
 • گرفتن نمونه های بیمار، نبض، دما و فشار خون
 • نوشتن سوابق بیمار
 • نظارت بر کارمندان پایه
 • سازماندهی فعالیتهای کاری
 • حمایت عاطفی از بیماران و بستگان آنها
 • تدریس خصوصی دانشجویان پرستاری
 • کار شیفتی 24 ساعته که از نیازهای شغلی است.

شغل پرستاری

مهارت های کلیدی شغل پرستاری

 • سلامتی و تناسب اندام
 • استقامت، دلسوزی و تاب آوری
 • کار تیمی عالی و مهارت های اجتماعی
 • توانایی انجام مشاهدات دقیق
 • داشتن ابتکار عمل در شغل
 • توانایی کنار آمدن با فشارهای روانی
 • مهارتهای ارتباطی کلامی و کتبی

 

تحصیلات مورد نیاز شغل پرستاری

داشتن مدرک تحصیلی برای یافتن فرصتهای کاری در شغل پرستاری شامل سرپرستار، پرستار شیفت، سوپروایزر و ریاست پرستاری ضروری است. در مقطع کارشناسی پرستاری؛ مدرک کارشناسی ارشد در گرایش های زیر

 • روان پرستاری
 • پرستاری ویژه
 • بهداشت
 • مدیریت
 • داخلی جراحی
 • اطفال

و مدرک دکترا در گرایش های زیر ضروری است.

 • آناتومی
 • بافت شناسی
 • اپیدمیولوژی

شغل پرستاری

 چالشهای مهم شغل پرستاری

این شغل نیز مانند بسیاری شغل های دیگر با چالش ها و مشکلاتی همراه است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

 ساعتهای طولانی

شغل پرستاری یک کار شبانه روزی است. این ساعات طولانی می تواند به معنای کار در چندین شیفت 12 ساعته پشت سر هم، هنگام کشیک یا اضافه کاری باشد. بیش از 40 ساعت کار در هفته برای پرستاران غیرمعمول نیست.

با گذشت زمان، این امر باعث می شود پرستاران احساس خستگی کنند. استرس و خستگی (ذهنی و جسمی) می تواند به عنوان چالشهای ثانویه در شغل پرستاری ظاهر شوند و منجر به ایجاد خطاهای پزشکی پرهزینه شوند.

اگر یک پرستار علاوه بر چالشهای پرستاری، در خانواده هم با مشکلات روبرو باشد، مشکلات جدیدی خود را نشان می دهد. بعد از یک روز سخت کاری، پرداختن به مشکلات و  نیازهای خانواده، خود می تواند دشوار باشد و زمان کمتری برای خود مراقبتی وجود خواهد داشت.

فیزیک بدنی

گذشته از ساعتهای طولانی، یکی از چالشهای پرستاری این است که بیشتر این ساعتها، او سرپا ایستاده است. شغل پرستاری از نظر جسمی، نیروی زیادی را می طلبد؛ مثلا در برخی مواقع باید به بیماران کمک کنند تا از روی ویلچر یا تخت بلند شوند.

تجهیزاتی مانند بالابرهای مکانیکی، می تواند توان فیزیکی پرستار را کمتر تحت فشار قرار دهد. با اینحال، پرستاران میزان بالایی از آسیبهای ناشی از کار را تجربه می کنند. یکی از خطرات مزمن در محیط کار، آسیب دیدگی در ناحیه کمر است.

آسیب دیدگی شانه و درد پا نیز از بیماریهای شایع پرستاران است. این موضوع می تواند پرستاران را مجبور به ترک شغل مورد علاقه خود کرده و آنها حرفه و شغل پرستاری را برای همیشه ترک کند.

خطرات محل کار

کار در بیمارستان یا دیگر محیطهای بالینی، پرستاران را در معرض تهدید میکروبهای سرماخوردگی، آنفلوانزا و سایر انواع باکتری و ویروس قرار می دهد. تماس مستمر روزانه با بیماران، احتمال ابتلا پرستاران را به بیماری های عفونی افزایش می دهد.

واقعیت این است که صاحبان شغل پرستاری با افراد بیمار برخورد دارند. بنابراین، در تماس بودن با کسی که به یک بیماری عفونی مبتلا است، خطرات زیادی دارد.

بعضی اوقات ممکن است یک پرستار با یک بیمار ویروسی، قبل از تشخیص، تماس بگیرد؛ چرا که شاید بیمار با علائم دیگری به پزشک یا بیمارستان آمده باشد. علائم بیماریهای ویروسی چندان مشخص نیست و این یکی از خطرات پرستاری است.

این امر خصوصاً در مورد ویروس COVID-19 مشهود است. برای غلبه بر یکی از جدی ترین چالشهای شغل پرستاری، پرستاران باید به مراقبتهای پیشگیرانه روی آورند.

شغل پرستاری

کمبود پرستار

تعداد پرستارانی که هرساله کار خود را ترک می کنند، بطور مداوم در حال افزایش است. کمبود مداوم پرستار یکی از چالشهای شغل پرستاری است. این باعث می شود که پرستاران ساعت‌ های بیشتری کار کنند.

با دسترسی بیشتر افراد به بیمه درمانی و کم بودن تعداد پرستاران برای جایگزینی افراد بازنشسته باعث شده که بیمارستان‌ها با محدودیت تعداد پرستاران روبرو باشند. برای پرستاری که مراقبت از بیماران را جدی می گیرد، ناامیدکننده است که وقت کافی برای اختصاص دادن به هر بیمار یا تعامل دلسوزانه با خانواده او را نداشته باشد.

احساس ناتوانی در ارائه مراقبتهای کافی و همیشه در عجله بودن، صاحبان شغل پرستاری را از نظر ذهنی و احساسی خسته کرده است.

فناوریها

در دهه هشتاد و نود میلادی، پیجرها انقلابی در نحوه ارتباط پرستاران و بیماران ایجاد کردند. هرچند درحال حاضر بسیار قدیمی بنظر می رسند.

سیستمهای ارتباطی بیمارستان ها و کلینیکهای مدرن، به همه اعضای کادر پزشکی امکان می دهند تا از طریق تلفنهای هوشمند و برنامه های نرم افزاری با بیماران در ارتباط باشند.

پیشرفتهای تکنولوژیکی بر شغل پرستاری و حرفه مراقبتهای بهداشتی تأثیر گذاشته است، با اینحال فناوری می تواند از جدیدترین چالشهای پرستاری باشد. فناوری با سرعت بسیار سریعی حرکت می کند و پیشرفتهای جدید می تواند بر نحوه کار پرستاران تأثیرات زیادی داشته باشد و پرستاران را ملزم به یادگیری مداوم مهارتهای جدید کند.

با وجود ساعتهای کار طولانی شغل پرستاری، پرستاران چگونه می توانند همه داده های جدید را ثبت و نگهداری کند. با وجود حجم کاری سنگین، برخورد با نرم افزارها یا تجهیزات جدید بسیار طاقت فرسا به نظر می رسد، به خصوص اگر کسی از استعداد طبیعی برای یادگیری فناوری برخوردار نباشد.

سوابق الکترونیکی. به عنوان مثال، سوابق الکترونیکی، پرونده های کاغذی فیزیکی را تقریباً منسوخ کرده اند. اکنون می توان با یک کلیک به تاریخچه بیمار شامل نتایج آزمایش ها، داروها، آلرژی ها، حتی عقاید مذهبی، ... دسترسی داشت.

اگرچه صاحبان شغل پرستاری نیازی به صرف شیفت کاری خود برای انجام کارهای اداری ندارند، اما نیاز به آموزش استفاده از فناوری های جدید دارند. همه اینها به زمان نیاز دارد و زمان برای پرستاران پر مشغله امروز بسیار محدود است.

چگونه با چالش های شغل پرستاری کنار بیاییم؟

بعد از بررسی چالش های واقعی شغل پرستاری، بهترین روشهای مقابله با آنها را بررسی می کنیم. پرستاران یک گروه انعطاف پذیر هستند و غلبه بر چالشهای پرستاری باعث شگفت انگیز شدن آنها در شغل و نحوه مراقبت از بیماران می شود. نکات زیر به صاحبان شغل پرستاری کمک می کند تا عملکرد بهینه داشته باشند.

انجام منظم تمرینهای خودمراقبتی

برای کمک به سلامتی بیماران، صاحبان شغل پرستاری خود باید از سلامت جسمانی و روانی برخوردار باشند. در محل کار در فاصله های زمانی ممکن، استراحت کنید و از وعده های غذایی صرف نظر نکنید. بعد از کار، دیگر به مسائل کاری فکر نکنید، روی خانواده خود تمرکز کنید، غذای مقوی بخورید، استراحت کافی داشته باشید و برای خود وقت بگذارید. حتی یک پیاده روی کوتاه می تواند نیروی بازرفته شما را برگرداند.

ایمنی را در اولویت قرار دهید

شغل پرستاری، امنیت بیماران را در درجه اول قرار می دهد، این درحالی است که باید تعادل را برقرار نمود؛ به عنوان مثال، برای جابجایی یا بلند کردن بیماری که ممکن است برای شما خیلی سنگین باشد، کمک بگیرید.

با کسانی که با آنها کار می کنید روابط مثبت برقرار و همکاری کنید. در صورت مشاهده یا تجربه چیزی که خطر ایمنی را در پی دارد، چه برای یک بیمار و چه برای کادر پزشکی، پیش قدم باشید و صدای خود را به گوش دیگران برسانید.

سرانجام، اگر در حین کار دچار آسیب دیدگی شدید، زمان لازم را برای بهبودی اختصاص دهید. همچنین هنگامی که احساس درد دارید، به خود فشار وارد نکنید. شغل پرستاری هرچند نیازمند دلسوزی و صرف وقت برای دیگران است، اما باید پرستاران به فکر سلامتی خود نیز باشند.

بهداشت را رعایت کنید

حتی زمانی که صاحبان شغل پرستاری در محیطی مملو از بیماران کار می کنند، اکثر آنها هرگز بیمار نمی شوند. آنها چگونگی اجتناب از میکروبها و سالم ماندن در فصل آنفولانزا را به خوبی می دانند. آنها همیشه دستهای خود را می شویند و از دست دادن یا تماس نزدیک با بیماران جلوگیری می کنند. همچنین سطوح را تمیز و ضد عفونی می کنند.

رعایت بهداشت، مانند شستن کامل و مکرر دستها، پوشاندن دهان هنگام سرفه و بینی هنگام عطسه و لمس نکردن صورت، همه روشهای ساده اما شگفت آور و موثری هستند که صاحبان شغل پرستاری می توانند با استفاده از آنها از خود محافظت کنند.

در محیط بیمارستان، پرستاران می توانند اطمینان حاصل کنند که آنها از تجهیزات محافظتی شخصی استفاده می کنند که معمولاً با نام PPE شناخته می شوند؛ پوشیدن دستکش برای محافظت از دست، ماسک برای محافظت از دهان و بینی، عینک برای محافظت از چشم و لباس مخصوص برای محافظت از پوست و لباس های دیگر.

این روزها، با شیوع  COVID-19، صاحبان شغل پرستاری باید این اقدامات و موارد دیگر را انجام دهند. آنها باید کاملاً محافظت شوند تا بتوانند با خیال راحت از بیماران خود مراقبت کنند. برای جلوگیری از شیوع این ویروس کشنده، پرستاران باید مراحل کنترل عفونتها را دنبال کنند، زیرا به دنبال شناسایی، مهار و مراقبت از بیمارانی هستند که علائم COVID-19 را نشان می دهند.

شغل پرستاری

درآمد شغل پرستاری در سال 2021

در اینجا آمار سال 2021 مربوط به درآمد شغل پرستاری در ایران و برخی از کشورهای  جهان ارائه شده است:

ایالات متحده امریکا- شغل پرستاری سالانه حدود 77500 دلار درآمد دارد؛ محدوده حقوق از 39500 USD (کمترین) تا 119000 USD (بالاترین) است. این متوسط ​​حقوق سالانه شامل مسکن، حمل و نقل و سایر مزایا است. البته حقوق پرستار براساس تجربه، مهارت، جنسیت یا موقعیت مکانی به شدت متفاوت است.

اسپانیا - شغل پرستاری در این کشور ماهانه حدود 2350 یورو درآمد دارد. محدوده حقوق از 1180 یورو (کمترین) تا 3650 یورو (بالاترین) است.

آلمان - شغل پرستاری در این کشور ماهیانه حدود 2900 یورو درآمد دارد. محدوده حقوق از 1340 یورو (کمترین) تا 4620 یورو (بالاترین) است.

اتریش- شغل پرستاری در این کشور ماهیانه حدود 2920 یورو درآمد دارد. محدوده حقوق از 1460 یورو (پایین ترین) تا 4520 یورو (بالاترین) است.

ایران - شغل پرستاری در کشور ما ماهیانه حدود 35700000 ریال درآمد دارد. بازه حقوق از 50000 ریال (کمترین) تا 80000 ریال (بالاترین) است.

شغل پرستاری

تیم مهرگان ورک اطلاعات کاملی از شغل پرستاری جمع آوری کرده است و در اختیار شما عزیزان قرار داده است. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان این تیم تماس برقرار کنید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

 

نظرات :
نظر خود را بیان کنید :
مشاغل مرتبط :

دیگر مشاغل این گروه :

معرفی شغل ماما
معرفی شغل ماما
مامایی یکی از زیرمجموعه‌های علوم پزشکی است که فعالیت هایی شامل آموزش بهداشت و ارائه خدمات بهداشتی و مامایی گسترده به جامعه زنان در سنین باروری، مشاوره و راهنمایی در مورد بهداشت ازدواج را بر عهده دارد.
معرفی شغل متخصص صنایع غذایی
معرفی شغل متخصص صنایع غذایی
کار متخصص صنایع غذایی که در رشته علوم و صنایع غذایی تخصص دارد، کنترل کیفی و بهداشت مواد غذایی در فرآیند تولید می باشد. کار این فرد با سلامت افراد جامعه رابطه نزدیکی دارد.
معرفی شغل پزشک
معرفی شغل پزشک
شغل پزشک شامل تشخیص و درمان طیف گسترده ای از مشکلات شایع سلامتی و بهداشت، بیماری ها، اختلالات و آسیب های جسمی و روانی است.
معرفی شغل تکنسین رادیولوژی
معرفی شغل تکنسین رادیولوژی
تکنسین رادیولوژی با کمک انواع فن آوری های تصویربرداری از قسمت های مختلف بدن بیمار تصویربرداری می کند.