معرفی شغل برنامه نویس

صاحبان شغل برنامه نویس وظیفه نوشتن کدهای نرم افزارهای رایانه ‌ای را برعهده دارند. تنظیم جریانها و فرایندهای کاری نرم‌ افزار، تست عملکرد نرم‌ افزار و ایجاد اسناد مرتبط با آن از دیگر وظایف اوست.

کامپیوتر و فناوری اطلاعات,

شغل برنامه نویس

صاحبان شغل برنامه نویس وظیفه نوشتن کدهای نرم افزارهای رایانه ‌ای را برعهده دارند. تنظیم جریانها و فرایندهای کاری نرم‌ افزار، تست عملکرد نرم‌ افزار و ایجاد اسناد مرتبط با آن از دیگر وظایف اوست. برنامه‌ نویسان اصولا از یک موقعیت شغلی نسبتا پایین شروع می‌کنند و  درنهایت تا رسیدن به برنامه نویس ارشد کامپیوتر یا حتی مدیر ارشد فناوری ادامه می‌دهند.

معمولا صاحبان شغل برنامه نویس دارای مدرک لیسانس علوم کامپیوتر، مهندسی فناوری اطلاعات یا مهندسی کامپیوتر هستند. با اینحال، اگر فردی بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی، بتواند دانش لازم در این زمینه را کسب کند، احتمال اینکه کارفرمایان نسبت به استخدام او تصمیم بگیرند، بالا می‌رود.

برنامه نویسان باید در مورد زبان های برنامه نویسی مانند جاوا ، پایتون ، C ++ و غیره از تسلط لازم برخوردار باشند. همچنین باید خلاق بوده و  تفکر منطقی داشته باشند و علاقه به کار تیمی در آن‌ها بسیار بالا باشد. این شغل در حال تجربه پیشرفت های زیادی است، بنابراین صاحبان شغل برنامه نویس باید نسبت به گسترش دانش و توانایی موردنیاز این شغل علاقه داشته باشند و به آن به ‌عنوان یک سرمایه بزرگ نگاه کنند.

شغل برنامه نویس

مسئولیت های شغل برنامه نویس کامپیوتر

  • ایجاد نمودارهای گردش کار نرم ‌افزار برای نمایش عملکرد آن قبل از شروع کدنویسی
  • انجام تست‌ های نرم افزاری برای شناسایی و رفع اشکالات و ناسازگاری های احتمالی
  • کدنویسی وصله های نرم افزاری  (patch) و رفع اشکال آن ها
  • همکاری با اعضای تیم به منظور یافتن راه حل های خلاقانه و ابتکاری برای مشکلات
  • همچنین صاحبان شغل برنامه نویس با سایر بخشهای سازمانی برای درک نیازهای آنها و پیدا کردن بهترین راه حل های نرم افزاری برای آن ها باید همکاری داشته باشند.
  • انجام بررسی های منظم و دوره ای برای شناسایی نواقص و ایرادات نرم افزاری و ارائه راه حل های موثر برای بهبود گردش کار
  • مستندسازی مدارک و اطلاعات مربوط به تمام برنامه های نرم افزاری
  • توجه زیاد به جزئیات و توانایی تشخیص خطاهای کوچک یا ناسازگاری در کدها
  • صاحبان شغل برنامه نویس باید از مهارت های مدیریت زمان نیز برخوردار باشند.

شغل برنامه نویس

برنامه نویسی چیست؟

برنامه نویسی ابعاد بزرگتری نسبت به کدنویسی دارد و درواقع کدنویسی زیرمجموعه ای از آن است. صاحبان شغل برنامه نویس مسئول توسعه یک برنامه نرم افزاری است که بدون هیچ گونه خطایی اجرا می شود و در صورت وجود خطا در کدها، آن را تجزیه و تحلیل کرده و راه حل های مناسب ارائه می دهند. برنامه نویسی بدون کدگذاری ناممکن است اما لزوما منجر به اجرایی شدن برنامه نرم افزاری نمی شود.

برنامه نویسی شامل چندین مرحله ضروری از جمله برنامه ریزی، طراحی، آزمایش و تست، استقرار و نگهداری است. بنابراین، برنامه نویسی تنها با کدگذاری سروکار ندارد، بلکه تجزیه و تحلیل و پیاده سازی الگوریتم ها، درک ساختار داده ها و شناسایی و کاهش موارد خطا را  نیز جز مهارت های صاحبان شغل برنامه نویس می شود.

کدنویسی یکی از  قسمت های اساسی برنامه نویسی است و به دانش، تجربه و مهارت های اضافی بیشتری نسبت به کدنویسی نیاز دارد. یک برنامه نویس با کمک مجموعه کاملی از دستورالعمل ها به توسعه و اجرای برنامه های پیچیده می پردازد.

تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای سالها طول می کشد. اگر صاحبان شغل برنامه نویس بتوانند یک برنامه نرم افزاری بدون هیچ خطایی توسعه دهند، باید خود را به عنوان یک برنامه نویس موفق در کار خود معرفی کنید.

شغل برنامه نویس

تفاوت بین کدنویسی و برنامه نویسی

بااینکه به نظر می رسد کدنویسی و برنامه نویسی مترادفند، اما کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. در حالی که کدنویسی به معنای نوشتن کدها از یک زبان به زبان دیگر است، برنامه نویسی به معنای برنامه ریزی برنامه های رایانه ای با کمک مجموعه دستورالعمل های داده شده برای اجرای آن است. بیایید نگاهی به برخی از نکات افتراق بین این دو موضوع بیندازیم:

1. دامنه

کدنویسی عبارت است از ترجمه منطق مورد نیاز به کدی که برای رایانه قابل درک باشد. در مقابل، شغل برنامه نویس مستلزم تجزیه و تحلیل جنبه های مختلف هر برنامه نرم افزاری و یافتن راه حل برای خطاها و ایراداتی است که ممکن است در طول فرآیند توسعه نرم افزار رخ دهد. همچنین شامل پارامترهای مهمی مانند اشکال زدایی، کامپایل، آزمایش و تست و پیاده سازی است.

2. ابزار

برای کدنویسی، نیاز به تعداد زیادی از ابزارهای نرم افزاری نیست و فقط یک ویرایشگر متن ساده مانند WordPad یا Notepad کافی است. امروزه از IDE و ابزارهای رفع اشکال بسیاری مانند ویژوال استدیو و زند استدیو و ... استفاده می شود.

صاحبان شغل برنامه نویس به بررسی اسناد و انجام تجزیه و تحلیل کدها نیاز دارند، بنابراین به ابزارهای اضافی هم نیاز دارند؛ مانند ابزارهای تجزیه و تحلیل کد، تولیدکننده های کد، ابزارهای پایگاه داده، ابزارهای تست و آزمایش، کامپایلرها، ویرایشگرهای کد، ابزارهای طراحی رابط کاربری گرافیکی، مونتاژگرها، ابزارهای رفع اشکال و ابزارهای تجزیه و تحلیل عملکرد.

3. مهارت ها

کدنویسی تنها نیاز به برخورداری از دانش اولیه در مورد زبان های برنامه نویسی دارد. این درحالی است که صاحبان شغل برنامه نویس نیاز به ایجاد الگوریتم ها، مدل های ریاضی، پردازش داده ها و دانش فنی ساختار داده ها احتیاج دارند. یک برنامه نویس همچنین به مهارت های تحلیلی و خلاقیت در ارائه راه حل مشکلات نیازمند است.

شغل برنامه نویس

 

نمونه هایی از مهارت های شغل برنامه نویس رایانه

مثل خیلی از حوزه های کاری دیگر،  مهارت های شغل برنامه نویس را می توان در دو دسته مهارت دسته بندی کرد: اول) مهارت های  قابل اندازه گیری که با گذشت زمان از طریق تمرین یا مطالعه بوجود می آیند. دوم) توانایی هایی است که افراد را قادر می سازد تا در محیط کار قرار بگیرند و به طور موثر با دیگران همکاری داشته باشند. در ادامه برخی از مهمترین مهارت های شغل برنامه نویس اشاره شده است:

مهارت در زبان های برنامه نویسی

برخی زبان های برنامه نویسی شامل SQL ،Java ، ++C یا Python می شوند. از صاحبان شغل برنامه نویس انتظار نمی رود که بر تمامی زبان های برنامه نویسی موجود مسلط باشند، اما برخورداری از مهارت حداقل دو زبان برای افزایش فرصت های شغلی ضروری است.

مهارت های ریاضی

بسیاری از ابعاد برنامه نویسی نیاز به درک مفاهیم ریاضیات پیشرفته دارند. برای افزایش مهارت در برنامه نویسی، باید از توانایی بالایی در حل مسائل جبر و حساب برخوردار بود.

توانایی های حل مسئله

کدها اغلب برای حل یک مشکل نوشته می شوند. صاحبان شغل برنامه نویس باید توانایی تشخیص مشکلات و خطاها را داشته و به ارائه کارآمدترین راه حل ها از طریق برنامه نویسی را داشته باشند.

مهارت های ارتباطی

صاحبان شغل برنامه نویس معمولاً بیشتر وقت خود را به کارهای انفرادی با نشستن پشت کامپیوتر می گذرانند. با این حال، در برخی مواقع نیاز است تا با دیگر برنامه نویسان و اعضای تیم ارتباط برقرار کنند؛ بخصوص هنگام کار در پروژه های بزرگ. برخورداری از مهارت های ارتباطی، فرد را قادر می سازد تا به طور موثر با دیگران کار کرده و ایده ها و راه حل های خود  را به اشتراک بگذارند.

مهارت های نوشتن

صاحبان شغل برنامه نویس نیاز است تا هر از گاهی کارها یا فرآیندهای خود را با دیگران در میان بگذارند. اغلب باید اطلاعات و دانش مربوط به فرایندها و نتایج کار  باید به افرادی با سطح دانش برنامه نویسی پایین منتقل شود؛ بنابراین برنامه نویسان باید مهارت نوشتاری خوبی نیز داشته باشند.

کنجکاوی

موثرترین و موفق ترین برنامه نویسان از استعدادی برخوردارند تا با کمک آن بفمهند هرکاری چگونه انجام می شود و در تلاش برای یافتن روش های کاراتر انجام کارها باشند. داشتن حس کنجکاوی به  صاحبان شغل برنامه نویس کمک می کند تا از رشد و توسعه مستمر خود اطمینان حاصل کنند.

شغل برنامه نویس

چگونه می توان مهارت های برنامه نویسی  را بهبود داد؟

چه شما یک برنامه نویس تازه کار باشید و چه یک متخصص حرفه ای با سالها تجربه کد نویسی، مهم این است که مهارت های خود را به طور مستمر بهبود بدهید و آن ها را افزایش دهید. در ادامه پیشنهاداتی در مورد چگونگی بهبود مهارت های شغل برنامه نویس ارائه می شود:

1. خود انگیزشی

برای رشد و پیشرفت در  این شغل باید از انگیزه های شخصی برخوردار باشید. حتی با داشتن تجربه های زیاد، همیشه چیزهای جدیدی برای یادگیری و راههای جدید برای انجام موثرتر کارها وجود دارد. توانایی ایجاد انگیزه های فردی، صاحبان شغل برنامه نویس را در مسیر یادگیری مستمر که در این حوزه امری ضروری است، قرار می دهد.

2. توجه کردن به جزئیات

به عنوان یک برنامه نویس، برای درک اشتباهات و خطاها خود نمی توان به ابزارهای ویرایشگر کد کفایت کرد. حتی خطاهای کوچک در کدها نیز می توانند تأثیرات مهمی در نتیجه کار داشته باشند، بنابراین صاحبان شغل برنامه نویس باید مراقب ریزترین جزئیات بوده و بررسی مجدد کدهای نوشته شده را به صورت عادت درآورند، زیرا این کار احتمال نادیده گرفته شدن خطاهای احتمالی را بسیار کاهش می دهد.

3. منظم بودن

برنامه نویسی حتی برای باتجربه ترین افراد حرفه ای نیز می تواند بسیار دلهره آور باشد. سازماندهی در هر جنبه از کار فرد را قادر می سازد کارهای پیچیده را به بخشهای قابل کنترل تری تقسیم و راحتتر کارها را پیگیری کند، بنابراین صاحبان شغل برنامه نویس درصورت بروز مشکل و خطا به راحتی می توانند راه حل آن را پیدا کنند.

درآمد شغل برنامه نویس در کشورهای مختلف

پیشرفت دانش دیجیتال همه صنایع را در بر گرفته است. روز به روز، کشورها برای توسعه استعداد و قابلیت های فناوری تلاش می کنند تا آمادگی خود را برای رقابت در زمینه محصولات دیجیتال افزایش دهند، بنابراین حاضرند تا مبالغ زیادی را برای استخدام مهندسان برنامه نویس بپردازند.  

براساس آمارهای سال 2021، میانگین ​​حقوق شغل برنامه نویس در ایالات متحده آمریکا 110638 دلار است، در حالی كه در اسرائیل 76791 دلار است، در انگلیس  68462 دلار، در هلند  54025 دلار و در آلمان  60162 دلار است.

حقوق شغل برنامه نویس بسته به میزان تجارب کاری متفاوت است تا جایی که در برخی کشورها میزان آن بی حد و حصر است. به عنوان مثال، پایین ترین میزان حقوق شغل برنامه نویس در سطح ایالات متحده 103382 دلار، در سوئیس 87668 دلار و در آلمان 62668 دلار است.

درآمد شغل برنامه نویس در ایران

بر اساس تازه ترین آمار، درآمد شغل برنامه نویس در کشور در رنجی بین ۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان تا ۱۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان قرار دارد. البته عواملی مانند تجارب کاری، توانایی، مهارت، جنسیت یا موقعیت مکانی بر میزان درآمد این شغل تاثیرگذار است.

بازار کار زبان ‌های مختلف برنامه نویسی

براساس  نظرسنجی های انجام شده از صاحبان شغل برنامه نویس درسال ۲۰۱۸  نتایج جالبی منتشر شده که به آن ها اشاره می کنیم.

دوست داشتنی‌ترین زبان‌ های برنامه نویسی

زبان Rust محبوب‌ترین زبان‌ برنامه نویسی و kotlin زبان محبوب بعدی است.

ترسناک‌ترین زبانهای برنامه نویسی

زبان ویژوال بیسیک ۶

محبوب‌ترین زبانهایی برنامه نویسی

زبان پایتون رتبه اول و بعد از آن  جاوا اسکریپت،گو، کاتلین و تایپ اسکریپت در رتبه های بعدی هستند.

پرکاربردترین زبانهایی برنامه نویسی

جاوا اسکریپت

پردرآمدترین زبانهایی برنامه نویسی

سی‌شارپ، پایتون، جاوا، جاوا اسکریپت، PHP، ++C، R، Ruby، Lua

 

 

شغل برنامه نویس

تیم مهرگان ورک  نهایت تلاش خود را کرده است تا در این مقاله اطلاعات کاربردی و مفیدی در مورد شغل برنامه نویس ارائه شود. در صورتی که سوال و یا ابهامی دارید می توانید برای رفع آن ها با کارشناسان تیم تماس بگیرید و از راهنمایی ها و مشاوره های آنها بهره بگیرید.

 

نظرات :
نظر خود را بیان کنید :
مشاغل مرتبط :

دیگر مشاغل این گروه :

معرفی شغل وب مستر
معرفی شغل وب مستر
وب مستر نام دیگری به عنوان مدیر سایت دارد و فردی است که به صورت شبانه روزی وظیفه توسعه و نگهداری وبسایت را دارد
معرفی شغل تحلیل گر و طراح نرم افزار
معرفی شغل تحلیل گر و طراح نرم افزار
طراح و تحلیل گر نرم افزار وظیفه طراحی نرم افزار از برنامه های مالی تا نرم افزار های موبایل را بر عهده دارد.
معرفی شغل کارشناس پایگاه داده
معرفی شغل کارشناس پایگاه داده
کارشناس پایگاه داده وظیفه نگهداری داده ها در پایگاه اطلاعاتی ، حفاظت از داده ها و بدست آوردن اطلاعات از داده های موجود در بانک اطلاعاتی را دارد.
معرفی شغل کارشناس شبکه
معرفی شغل کارشناس شبکه
کارشناس شبکه وظیفه طراحی پیاده سازی و نگهداری شبکه های کامپیوتری را بر عهده دارد ایجاد ارتباط بین کامپیوتر های مختلف از مهمترین وظایف او میباشد.