مهندسی کشتی

رشته مهندسی کشتی از گرایش ‌های مقطع کارشناسی رشته مهندسی دریاست. در مهندسی کشتی نحوه مدیریت امور فنی کشتی‌ به دانشجویان آموزش داده می شود.

مهندسی کشتی

معرفی رشته مهندسی کشتی

رشته مهندسی کشتی از گرایش ‌های مقطع کارشناسی رشته مهندسی دریاست. درواقع مهندسی دریا سه گرایش مهندسی کشتی، کشتی‌ سازی و دریانوردی دارد. در مهندسی کشتی نحوه مدیریت امور فنی کشتی‌ به دانشجویان آموزش داده می شود. در واقع دانش لازم برای هدایت فنی کشتی‌ را بدست می آورند.

مهندس کشتی مدیر فنی کشتی است و مسئولیت تعمیرات، نگهداری و راه ‌اندازی موتور کشتی را برعهده دارد. بنابراین تنها آموزش های تئوری کافی نیست و دانشجویان رشته مهندسی کشتی باید یک دوره شش ماه کارآموزی را بر روی یک کشتی‌ که در آب های استرالیا، اروپا، آسیای جنوب شرقی، چین و کره در حال حرکت است، بگذرانند.

رشته مهندسی کشتی

هدف رشته مهندسی کشتی (مقطع کارشناسی)

در رشته مهندسی کشتی به دانشجویان دانش و تخصص فنی لازم در مورد چگونگی اداره کشتی تدریس می ‌شود. هدف این دوره آموزش متخصصین لازم در این حوزه برای کشور است. فارغ‌ التحصیلان می‌ توانند با توجه به توانایی و مهارتی که بدست آورده اند مدیریت و هدایت کشتی و همچنین فعالیت‌ هایی مانند تعمیرات و نگهداری را برعهده بگیرند.

همچنین می ‌توانند در مشاغل مرتبط با صنایع دریایی مانند کارخانه‌ های ساخت کشتی و سازمان ‌های وابسته مسئولیت‌ ها و نقش‌ هایی را برعهده بگیرند. درواقع همزمان با رشد و توسعه این صنعت در کشور و در اولویت قرار گرفتن حمل و نقل دریایی و توسعه ناوگان بازرگانی و همینطور در راستای استفاده از افراد ایرانی  در این صنعت، متوجه اهمیت و  شکوفایی رشته مهندسی کشتی در ایران هستیم.

علاقمندان به این رشته علاوه بر گذراندن دروس دانشگاهی باید از سلامت کامل جسمانی برخوردار بوده و نسبت به سفرهای طولانی بر روی دریا و دوری از خانواده تمایل داشته باشند.

رشته مهندسی کشتی

توانایی‌های مورد نیاز مهندسی کشتی

مهارت‌ های ریاضیات و فیزیک در این رشته از اهمیت زیادی برخوردار است و همچنین تسلط به زبان انگلیسی از عوامل تاثیرگذار در موفقیت این رشته است زیرا بیشتر دروس به زبان انگلیسی هستند. البته باید گفت رشته مهندسی کشتی یک رشته بین‌المللی است. زیرا وقتی فرد به عنوان مهندس کشتی به خارج از کشور سفر می کند، باید به زبان انگلیسی مسلط باشد.

به این دلیل که دانشجویان رشته مهندسی کشتی باید از سلامت جسمانی و فیزیکی کامل برخوردار باشند، بنابراین قبل از پذیرش نهایی نیاز است تا آزمایشات پزشکی لازم را انجام داده و شرایط جسمانی آن ها به دقت را ارزیابی و بررسی نمایند.

دانشجویان این رشته باید تحمل و توان کار روی کشتی و آن هم به مدت طولانی را داشته باشند. زیرا این کار مستلزم تحمل ماه ها دوری از خانواده و سختی های کار روی عرشه است.

رشته مهندسی کشتی

وظایف فارغ‌ التحصیلان رشته مهندسی کشتی

 • ساخت قطعات، تعمیر و  تعویض موتور کشتی، تعمیر دیگر قطعات و تجهیزات کشتی با کمک ماشین آلات فلزکاری
 • نگهداری و تعمیر موتورهای الکتریکی، پمپ ها، وینچ ها و سایر تجهیزات مکانیکی و الکتریکی و یا کمک به سایر اعضای تیم کشتی در انجام امور مربوط به تعمیر و نگهداری.
 • تعمیرات و نگهداری سیستم های برقی، گرمایشی، تهویه، آب و فاضلاب کشتی
 • کنترل و آزمایش عملکرد موتورها و سایر تجهیزات و شناسایی مشکلات عملکردی و علل آنها از وظایف فارغ التحصیلان رشته مهندسی کشتی است.
 • گرازش نشانگرهای موتور، ماشین آلات و تجهیزات را هنگام انجام کار شناورها کنترل کرده و موارد غیرطبیعی را به متخصصین کشتی
 • انجام کارهای تعمیر و نگهداری کشتی مانند ترمیم نشتی، اتمام فضای داخلی، سوخت گیری مجدد و نگهداری عرشه ها
 • روشن کردن موتورها برای به حرکت درآوردن کشتی و انتقال نیرو برای کنترل سرعت کشتی، با توجه به دستورالعمل های کاپیتان یا رایانه ها

رشته مهندسی کشتی

موقعیت شغلی  رشته مهندسی کشتی

هر کشتی تجاری به ۵ مهندس کشتی نیاز دارد، تحت عنواین مختلف.‌ تعداد کشتی های تجاری در ایران تقریبا 100 عدد است بنابراین کشور به چیزی حدود 500 فارغ التحصیل رشته مهندسی کشتی نیاز دارد. این در حالی است که سالانه تنها ۵۰ تا ۶۰ فارغ التحصیل مهندسی کشتی داریم و تنها از دانشگاه های صنعتی امیرکبیر و خلیج فارس.

بنابراین نیاز کشور به این رشته بسیار ضروری است و از نظر بازار کار هم باید گفت شرایط خوب و مساعدی برای آن فراهم است. همچنین درامد این مهندسان به ارز خارجی است پس در مقایسه با دیگر رشته های مهندسی باید گفت درامد بیشتری دارند. مشاغلی که فارغ التحصیلان رشته مهندسی کشتی می توانند در آن مشغول به کار و فعالیت شوند شامل موارد زیر است:

 • جذب و استخدام در کارخانجات کشتی سازی
 • فعالیت به عنوان مهندس طراحی و تولید کشتی‌
 • استخدام در سازمان بنادر و کشتیرانی
 • فعالیت به عنوان مهندس ناظر  طرح های اجرایی.
 • فعالیت‌ در بخش تحقیق و توسعه سازمان های دریایی و شرکت های صنایع دریایی

هدف از رشته مهندسی کشتی‌، توسعه و رشد ناوگان بازرگانی کشور و بکارگیری نیروی ایرانی در صنایع دریایی و کشتی سازی است. پس اغلب دانشجویان این رشته توسط سازمان های دریایی بورسیه می شوند مانند سازمان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفت‌کش. این دانشجویان بعد از اتمام تحصیلات و در واقع گذراندن کارآموزی  به مدت 18 ماه، به استخدام این سازمان ها در می آیند.

رشته مهندسی کشتی

سر فصل دروس مهندسی کشتی کدامند؟

در زیر تعداد واحدها و فصول درسی این رشته به تفکیک ارائه شده است:

 • تعداد کل واحدها : 140 واحد
 • دروس عمومی : 20 واحد
 • دروس پایه : 22 واحد
 • دروس اصلی : 42 واحد
 • دروس تخصصی : 41 واحد
 • دروس انتخابی : 15 واحد

دروس عمومی رشته مهندسی کشتی

دروس پایه رشته مهندسی کشتی

دو درس ازدروس مبانی نظری اسلام

ادبیات فارسی

یک درس از دروس اخلاق اسلامی

زبان عمومی

یک درس از دروس انقلاب اسلامی

تربیت بدنی 1

یک درس ازدروس تاریخ وتمدن اسلامی

تربیت بدنی 2

یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی

ریاضی 1و2

معادلات دیفرانسیل

برنامه نویسی کامپیوتر

محاسبات عددی

فیزیک 1و2

آزمایشگاه فیزیک 1و2

 

دروس اصلی رشته مهندسی کشتی

دروس تخصصی رشته مهندسی کشتی

شیمی و خواص مواد

مبانی مهندسی برق و آزمایشگاه

رسم فنی و طراحی مهندسی 1و2

استاتیک

دینامیک

انتقال حرارت و آزمایشگاه

ترمودینامیک

مکانیک سیالات

مقاومت مصالح

اجزای ماشین 1و2

اصول مهندسی دریایی 1و2

کنترل اتوماتیک و اندازه گیری

موتورهای دیزل دریایی و آزمایشگاه

توربین های بخار دریایی

توربین گاز دریایی

ماشین آلات فرعی

تاسیسات عمومی

معماری کشتی (هیدرواستاتیک)

معماری کشتی (هیدرودینامیک)

سیستم های الکتریکی در کشتی و آزمایشگاه

دیگ های بخار دریایی

زبان تخصصی

خوردگی در تجهیزات دریایی

کارگاه تاسیسات

کارگاه تجهیزات دریایی

کارگاه توربین و دیگ بخار

کارگاه موتورهای دیزل

تکنولوژی کارگاهی 1و2

دریانوردی 1و2

دروس اختیاری رشته مهندسی کشتی

ریاضیات مهندسی

روش های تولید

ارتعاشات و آزمایشگاه

مدیریت تعمیر و نگهداری

دریانوردی و ملوانی

کمک های اولیه و اطلاعات پزشکی

ساختمان کشتی

کارگاه برق

پروژه

اصول مهندسی زیر دریایی

صدا و ارتعاشات در کشتی

تئوری ماشین

سیستم های انتقال قدرت

آزمایشگاه خواص مکانیکی مواد

آزمایشگاه کنترل و اندازه گیری

آزمایشگاه مکانیک سیالات

آزمایشگاه ترمودینامیک

 

 

 

شخصیت های مناسب رشته مهندسی کشتی

 1. تفکر تحلیلی

وقتی به همه جا نگاه می‌کنید، انواع مختلفی از موتورهای کشتی و بسیاری تجهیزات و قطعات دیگر که توسط این مهندسان طراحی شده وجود دارد. در رشته مهندسی کشتی داده های تجربی را بر اساس قطعات مختلف مشاهده و تجزیه و تحلیل می کنند. پس از تجزیه و تحلیل به تفکر می پردازند و در واقع جهان را از دریچه تحلیل های خود می بینند. به طور طبیعی کنجکاو هستند و به سراغ معماها و مشکلاتی می روند که نیاز به تفکر تخصصی دارند.  این نوع ویژگی در عیب یابی خرابی دستگاه یا رفع ایرادات تجهیزات می تواند مفید باشد.

 1. سخت کار کردن

افراد در رشته مهندسی کشتی سخت کوش و بسیار قاطع هستند. پشتکار فراوانی که دارند به آن ها کمک می کند تا با دقت تمام مدرک مهندسی خود را که نیاز به یک رویکرد علمی و استعداد ریاضی بالایی دارد، بدست بیاورند. آن ها با در نظر گرفتن تمام پتانسیل های خود، در یک پروژه غرق می شوند و قاطعانه پیش می روند.

 1. طبیعت آرام

در رشته مهندسی کشتی مهارت های عالی زبان انگلیسی و توانایی بدنی بسیار مهم است. دانش فنی، ریاضیات و مهارت های IT از اهمیت زیادی برخوردار هستند. همچنین باید توانایی حفظ آرامش در شرایط فشار کاری و روانی را داشت. برخورداری از دانش فعلی در مورد پیشرفت های مختلف در این صنعت کشتی نیز حائز اهمیت است. کار و فعالیت در کشتی و  وسایل و تجهیزات بزرگ و موتور کشتی دشوار و گاهی اوقات ناامید کننده است، پس باید صبور بود.

 1. داشتن رویکرد عملی

اگر مهارت کافی نداشته باشید، پیش رفتن در رشته مهندسی کشتی برای شما پیچیده می شود. بنابراین، باید در مورد ماشین آلات موتورخانه، سیستم های لوله کشی، برق، رایانه، کمک های اولیه امنیتی و بسیاری موارد دیگر دانش و تخصص لازم را داشته باشید.

در رشته مهندسی کشتی  باید خود را عضوی از یک تیم دانست و به مسائل روزمره رویکرد عملی داشت. باید بتوان در شرایط سخت آرامش داشت و نحوه مدیریت هر موقعیت را دانست. باید از دریا لذت برد زیرا مدت های طولانی در کشتی باید بود.

 1. داشتن خلاقیت

خلاقیت و نوآوری در حل مسائل و یافتن ریشه نواقص و مشکلات بسیار کارساز است. در رشته مهندسی کشتی وقتی با مشکلی روبرو می شویم، باید بسیار هوشمندانه و معقول عمل کرد. در حل مسائل باید به تبادل نظر پرداخت و قدرت کار تیمی را درنظر گرفت.

 1. برخورداری از دانش و تخصص لازم

از آنجا که صنعت حمل و نقل دریایی و کشتی صنعتی بین المللی است، فرد باید واجد شرایط کار و فعالیت در کشتی بوده و آموزش های بین المللی ببیند.

رشته مهندسی کشتی

کارشناسی ارشد و دکترا رشته مهندسی کشتی

رشته مهندسی کشتی به عنوان یکی از گرایش های مهندسی دریا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز در دانشگاه های کشور دانشجو می‌ پذیرد.

دانشگاههای پذیرنده رشته مهندسی کشتی

در کشور دانشگاه هایی که در این رشته دانشجو می پذیرند بسیار محدودند و باید گفت تنها دانشگاه های دریانوردی و علوم دریایی چابهار، دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، دانشگاه صنعت نفت دانشگاه خلیج فارس بوشهر، دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران، دانشگاه صنعتی مالک اشتر (محل تحصیل اصفهان - شاهین شهر) این رشته را ارائه می دهند.

رشته مهندسی کشتی

تیم مهرگان ورک تلاش زیادی در مسیر جمع آوری و انتشار محتوای مختلف با دقت و صحت زیاد در حوزه رشته های تحصیلی دانشگاهی انجام می دهد و در اختیار شما عزیزان قرار می دهد تا با مطالعه آن ها بتوانید به سوالات و ابهامات خود پاسخ دهید. با اینحال در صورتی که با زهم سوالی دارید که بی جواب مانده می توانید با کارشناسان و متخصصین این مجموعه تماس گرفته و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

نظرات:
نظر خود را بیان کنید: