معماری داخلی

رشته معماری داخلی از دو بعد هنری و فنی تشکیل یافته و از این جهت شبیه رشته مهندسی معماری است.

معماری داخلی

معرفی رشته معماری داخلی

رشته معماری داخلی از دو بعد هنری و فنی تشکیل یافته و از این جهت شبیه رشته مهندسی معماری است. در واقع در رشته هایی که به معماری ارتباط دارند، هنر و فن با هم ترکیب شده و در نتیجه کارایی آنها افزایش پیدا می کند.

در رشته معماری داخلی استانداردها و اصول در طراحی و ساخت فضاهای داخلی بکار گرفته می شوند. معماری داخلی به معنای هنر ایجاد قسمت های داخلی ساختمان و افزایش کیفیت سکونت در این فضاهای داخلی با توجه به ویژگیهای انسانی است.

رشته معماری داخلی

رشته معماری داخلی برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که از خلاقیت، ذوق، قریحه و قدرت تخیل بالایی برخوردارند و می توانند ایده پردازی کنندو همچنین به زیباسازی فضاهای داخلی ساختمان علاقه دارند، با احتمال بیشتری در رشته معماری داخلی موفق می شوند. علاوه براین، توجه به جزئیات، حل خلاقانه مسائل و برخورداری از دانش فنی به افراد کمک می کند تا به موفقیت بیشتری برسند.

افراد باید هم خلاقیت و ایده های هنری داشته باشند و هم اصول و روشهای فنی و اجرایی را بدانند و هرچه میزان تسلط افراد بر این دو حوزه بیشتر باشد، فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی موفقیت بیشتری خواهند داشت.

تشابهات و تفاوتهای میان مهندسی معماری با رشته معماری داخلی در چیست؟

همانطور که گفته شد، این دو رشته دارای دو بعد هنری و فنی هستند. اما در مورد تفاوت های میان این دو باید گفت که رشته معماری داخلی تنها به طراحی و ایجاد قسمتهای داخلی ساختمان اختصاص دارد اما رشته مهندسی معماری به کلیات معماری ساختمان هم درون و هم بیرون می پردازد. در واقع در  این رشته کلیات ساختمان شامل کاربری، برنامه فیزیکی، لکه‌گذاری فضایی، سیرکولاسیون، فندانسیون، سقف ‌ها و شکل کلی ساختمان برنامه ریزی و طراحی می شود؛ این درحالی است که در رشته معماری داخلی ابعاد زیبایی شناختی مانند طراحی مبلمان و تزئینات فضاهای داخلی مورد توجه قرار می گیرد.

کدامیک از درس های دبیرستان کاربرد و نقش بیشتری در رشته معماری داخلی دارند؟

هم از رشته ریاضی و فیزیک و هم شاخه فنی و حرفه ‌ای و کارودانش به رشته معماری داخلی وارد می شوند. البته محصلین هنرستان های فنی و حرفه ‌ای و کارودانش در برخی از درس های معماری داخلی آموزش می بینند و بنابراین با ورود به رشته معماری داخلی با موضوعات جدیدی برخورد نمی کنند. اما دانشجویانی که از ریاضی و فیزیک به این رشته وارد می شوند، هرچیزی برای آنها تازگی خواهد داشت.

در ادامه دروسی که برای موفقیت در کنکور و در واقع قبولی در رشته معماری داخلی مهم هستند، اشاره شده است:

 • ریاضیات عمومی (درس‌های محاسباتی)
 • هندسه و ترسیمات فنی
 • زبان انگلیسی
 • تاریخ ایران و جهان (آشنایی با سبک‌های معماری در دوره های مختلف تاریخی)
 • ادبیات
 • معارف اسلامی

 

رشته معماری داخلی

واحدهای درسی رشته معماری داخلی در دوره کارشناسی

در ادامه واحدهای درسی مقطع کارشناسی رشته معماری داخلی در جدول زیر ارائه شده است:

دروس عمومی رشته معماری داخلی

دروس پایه رشته معماری داخلی

دو درس از دروس مبانی نظری اسلام

ادبیات فارسی

یک درس از دروس اخلاق اسلامی

زبان عمومی

یک درس از دروس انقلاب اسلامی

تربیت بدنی 1 و 2

یک درس ازدروس تاریخ و تمدن اسلامی

یک درس از دروس آشنایی با منابع اسلامی

مبانی معماری

مبانی معماری داخلی

هندسه مناظر و مزایا

انسان ، طبیعت ، معماری داخلی

انسان ، طبیعت ، وارگونومی

مقدمات طراحی معماری

مقدمات طراحی معماری داخلی

عکاسی 1 و 2

نماد شناسی

هندسه کاربردی

ریاضیات و آمار

فرم و فضا

دروس اصلی رشته معماری داخلی

دروس تخصصی رشته معماری داخلی

آشنایی با تاریخ معماری

آشنایی با تاریخ معماری تزیینی

آشنایی با معماری جهام اسلامی

آشنایی با معماری تزیینی معاصر

تئوری معماری داخلی

متره و برآورد

شناخت مواد و مصالح

حجم شناسی و ماکت شناسی

تاریخ مبلمان

باغ آرایی

محوطه سازی

تنظیم شرایط محیطی

تنظیم شرایط اقلیمی

بیان معماری

بیان معماری داخلی 1 و 2

طرح معماری

طرح معماری داخلی 1 و 2 و 3

اصول فنی ساختمان 1 و 2

طرح تغییر عملکرد معماری داخلی

عناصر مدلار و پیش ساخته

مدیریت کارگاه

مقررات معماری داخلی

گرافیک معماری داخلی

آشنایی با طراحی صنعتی

 

 

دروس اختیاری رشته معماری داخلی (دانشجو باید  8 واحد از این دروس را بگذراند)

آشنایی با هنرهای سنتی ایران

آشنایی با هنرهای معاصر ایران

فلسفه هنر اسلامی

روش تحقیق

طرح اشیاء در تمدن اسلامی

کاربرد کامپیوتر در طراحی

تاریخ هنر جهان

تاریخ هنر ایران

اصول نقاشی دیواری

شناخت منسوجات

 

 

کارشناسی ارشد و دکترای رشته معماری داخلی

در مقطع کارشناسی ارشد رشته معماری داخلی گرایش هایی مانند معماری اسلامی، مهندسی معماری، معماری منظر، انرژی ‏و معماری، معماری داخلی، مطالعات معماری ایران، تکنولوژی معماری، بازسازی پس از سانحه، مدیریت پروژه و ساخت و فناوری ‏معماری تعریف شده و دانشگاه ها به پذیرش دانشجو در این گرایش ها می پردازند.

معماری اسلامی. در این گرایش رشته معماری داخلی به مطالعه و بررسی معماری داخلی اسلامی می پردازیم.

مهندسی معماری. طراحی فضاهای داخلی و بهبود کیفیت معماری‌ ها در این گرایش مورد مطالعه قرار می گیرد. در واقع در این گرایش به صورت تخصصی تر دروس دوره لیسانس ادامه می یابد.

معماری منظر. طراحی و ساماندهی فضاهای بیرونی در این گرایش رشته معماری داخلی مطالعه می شود.

انرژی و معماری. در این گرایش به آلودگی‌ های زیست محیطی، صرفه جویی در انرژی و همچنین ساخت و سازهای به صرفه از نظر انرژی مصرفی توجه می شود.

معماری داخلی. طراحی فضاهای داخلی ساختمان‌ و دروس دوره کارشناسی با جزئیات دقیقتر در این گرایش رشته معماری داخلی مطالعه و بررسی می شود.

مطالعات معماری ایران. پیشینه معماری و روش های شهرسازی ایران در این گرایش مطالعه می شود و تلاش می شود تا میان گذشته و آینده ارتباط برقرار شود.

تکنولوژی معماری. فناوری ها و نوآوری های جدید در  ساخت و ساز و رابطه میان سازه و معماری در این گرایش مورد مطالعه قرار می گیرد.

بازسازی پس از سانحه. در این گرایش رشته معماری داخلی تلاش می شود تا سوانح و بلایای طبیعی و خسارات احتمالی وارده به ساختمان ها بررسی و مطالعه شود.  

مدیریت پروژه و ساخت. در این گرایش موضوعات مدیریتی بخصوص مدیریت پروژه‌ های کلان شامل برنامه ریزی، هدایت و کنترل مورد بررسی قرار می گیرد.

فناوری معماری. دروس فنی ساختمان و شیوه ها، فناوری ها و نوآوری های ساخت و ساز نوین معماری در این گرایش رشته معماری داخلی مطالعه می شود.

رشته معماری داخلی

 

وظایف کاری فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی

فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی در طراحی و ساخت فضاهای داخلی به روشی ایمن و با عملکردی عالی و منحصر به فرد تخصص دارند. مهم این است که معماران داخلی نه تنها باید دوام و استحکام مصالح ساختمانی را درک کنند، بلکه در استفاده از نور، رنگ و بافت در یک فضا نیز باید مهارت داشته باشند.

فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی طرح هایی را برای ایجاد یا تکمیل فضاها در خانه های خصوصی یا ساختمانهای تجاری با سلیقه مشتریان خود تهیه می کنند و نیازمند تعامل با مشتریان مختلف، معماران یا طراحان دیگر، تیم های ساختمانی و بازرسان هستند. در ایجاد نقشه برای فضاهای داخلی، روشنایی و اثاثیه را نیز در نظر می گیرند. معماران داخلی همچنین باید از مقررات و استانداردهای ساخت و ساز آگاهی داشته باشند تا طراحی آنها به روز باشد.

فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی معمولاً بخشی از فرایند ساختمان یا بازسازی از ابتدا تا انتها هستند. آنها برای بحث در مورد انتظارات از پروژه، با مشتریان جلساتی را برگزار می کنند و به خواسته ها و نیازهای مشتری گوش داده و پیشنهادات مربوطه را ارائه می دهند.

پس از مشاوره های اولیه، فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی نقشه های طراحی را تهیه می کنند. این طرح ها ممکن است محل قرارگیری دیوارها، پنجره ها، درها، لوله کشی، سیستم های برقی، تهویه و احتمالاً اثاثیه را نشان دهند. آنها عموماً از برنامه های پیش نویس رایانه ای، مانند طراحی به کمک کامپیوتر (CADD) و مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM)، برای این مرحله استفاده می کنند.

رشته معماری داخلی

 

مهارت هایی که فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی باید بدست بیاورند؟

در ادامه به مهارتهای ضروری در رشته معماری داخلی اشاره شده است:

 • خلاقیت و توجه به جزئیات

فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی باید بسیار خلاق بوده و بتوانید فضاهایی را برای همه نوع مشتری طراحی کنند. همچنین برای ایجاد فضاهای منسجم باید همزمان بر روی جزئیات کوچک و بزرگ تمرکز داشته باشند. هرچند خلاقیت تنها شرط لازم برای این کار نیست، مطمئناً یک پیش نیاز مهم است.

 • شناسایی روندهای روز

روندها می آیند و می روند، و شما باید از آنها جلوتر باشید. توانایی شناسایی و پیش بینی روندها در رشته معماری داخلی به شما کمک می کند تا کار شما همیشه مورد تقاضا باشد.

 • آشنایی با شیوه های کاری پایدار

امروزه درخواست مشتریان برای ویژگی های سازگار با محیط زیست متداول شده است. فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی باید از این ویژگی ها و فناوری های مطلوب طراحی آگاهی کافی داشته باشند. در این صورت مشتریان اعتماد خواهند کرد تا بهترین تصمیمات را برای آنها بگیرید، بنابراین این دانش برای رضایت کلی کلیدی است.

 • ارتباطات موثر

از فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی انتظار می رود که بصورت موثری دیدگاه های خود را به مشتریان خود انتقال دهند و مهارت های شنیداری را تمرین و تقویت کنند. همچنین باید همزمان با پیمانکاران و سایر متخصصانی که مسئول اجرای طرح های شما هستند همکاری کنند.

 • دانش و توانایی طراحی با کمک کامپیوتر

این روزها، اکثر فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی از برنامه های طراحی مبتنی بر کامپیوتر برای ایجاد نمایش بصری از کار خود استفاده می کنند. در واقع به دلیل محبوبیت بسیاری از برنامه های نرم افزاری معماری، مشتریان می خواهند تصاویر واقعی دو بعدی و سه بعدی از طرح ها را در زندگی واقعی ببینند.

 • توانای سازمان دهی فعالیت ها

فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی باید مهارت و توانایی سازماندهی داشته باشند و پروژه ها را به موقع و با بودجه مصوب انجام دهند. هنگامی که کار بیش از حد طول می کشد یا هزینه ها بیش از بودجه افزایش می یابد، با مشکلات زیادی روبرو می شوید. معمار داخلی باید همه چیز را به خوبی برنامه ریزی کند. اگرچه تأخیرها و هزینه های غیرمنتظره ناگزیرند، اما باید این موارد را در برنامه ریزی های خود در نظر بگیرید.

نرم افزار های مورد نیاز رشته معماری داخلی

در رشته معماری داخلی فرد نیاز دارد تا مهارت ها و توانایی های لازم را کسب کند. یکی از مهارتهای ضروری بکارگیری نرم افزارهای مرتبط و  حرفه ای است تا حرفی برای گفتن داشته باشید. نرم افزارهای کاربردی این رشته شامل نرم افزارهایی مانند Adobe Indesign، Photoshop، SketchUp، Cinema 4D، VectorWorks و AutoCad است و می تواند به فارغ التحصیلان رشته معماری داخلی کمک کند تا در میان دیگر معماران داخلی متمایز شوند.

 

رشته معماری داخلی

تیم مهرگان ورک مدتهاست که به ارائه اطلاعات جامع و کامل در مورد بسیاری از موضوعات از جمله رشته های دانشگاهی مانند رشته معماری داخلی می پردازد. اگر در اینباره سوال و یا ابهامی دارید حتما با موسسه تماس بگیرید.

 

نظرات:
نظر خود را بیان کنید: