معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی برای آن دسته از دانش آموزان و دانشجویانی درنظر گرفته شده است که در سن اعزام به خدمت سربازی قرار دارند، اما به دلیل آن که می خواهند به تحصیل خود ادامه دهند، مایل به اعزام نیستند. در واقع افرادی که مشمول انجام خدمت سربازی هستند، باید وضعیت آن را مشخص کنند، وگرنه برای آن ها غیبت در نظر گرفته شده و براساس قوانین با آن ها برخورد می شود.

معافیت تحصیلی
خدمت سربازی , تحصیلی ,

معافیت تحصیلی سربازی

معافیت تحصیلی برای آن دسته از دانش آموزان و دانشجویانی درنظر گرفته شده است که در سن اعزام به خدمت سربازی قرار دارند، اما به دلیل آن که می خواهند به تحصیل خود ادامه دهند، مایل به اعزام نیستند.  در واقع افرادی که مشمول انجام خدمت سربازی هستند، باید وضعیت آن را مشخص کنند، وگرنه برای آن ها غیبت در نظر گرفته شده و براساس قوانین با آن ها برخورد می شود.

معافیت تحصیلی به همه مشمولین تعلق نمی گیرد و باید از شرایط و ضوابط معافیت برخوردار بوده و  مورد تایید سازمان نظام وظیفه عمومی باشند. افرادی که برای اعزام به خدمت اقدام کرده اند، باید دوره خدمت خود را در پادگان های نظامی انجام داده و کارت پایان خدمت بگیرند، در واقع بعد از اقدام برای خدمت سربازی امکان ادامه تحصیل وجود ندارد.

معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی به چه معناست؟

افراد با سن 18 سال تمام باید به انجام خدمت سربازی بپردازند؛ در این میان افرادی که به دنبال ادامه تحصیل هستند و می‌ خواهند در آزمون سراسری شرکت کنند، می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند. بنابراین فردی که در سن مشمولیت است، برای ادامه تحصیل نیاز به کسب مجوز از سازمان نظام وظیفه عمومی دارد.

صدور معافیت تحصیلی چه قوانین و شرایطی دارد؟

سازمان نظام وظیفه عمومی قوانین و ضوابطی را برای افراد در سن مشمولیت در نظر گرفته تا بدون هیچ مشکلی وارد دانشگاه شوند و با طی سال های مجاز، به تحصیل ادامه دهند. طبق ماده 31 قوانین نظام وظیفه، دانش آموزان مدارس آموزش و پرورش و دانشجویان دانشگاه های وابسته به وزارت علوم در داخل و خارج از کشور، تا زمانی که به تحصیل می پردازند، از معافیت تحصیلی برخوردار شده و می توانند خدمت سربازی را به تعویق بیاندازند. این قانون درمورد طلاب و افرادی که در حوزه های علمیه تحصیل می کنند، نیز صادق است.

دانش آموزان برای معافیت تحصیلی چه مدارکی باید ارائه شود؟

دانش آموزان با ورود به سن ۱۹ سالگی باید برای خدمت سربازی اقدام کنند، اما امکان به پایان رساندن تحصیل تا سن ۲۰ سالگی برای آن ها فراهم است و بدین منظور باید معافیت تحصیلی بگیرند. برای اخذ معافیت نیاز است تا مدارکی را به سازمان نظام وظیفه عمومی ارائه دهند:

 • عکس دار کردن شناسنامه متقاضی معافیت
 • ارائه گذرنامه و نسخه کپی شده برای دارندگان آن
 • کپی شناسنامه و کارت ملی
 • عکس ۳*۴ رنگی با زمینه سفید (تمام رخ از چهره)
 • ارائه برگه گواهی اشتغال به تحصیل به همراه مهر و امضای مدیر مدرسه (آموزش و پرورش این برگه را صادر می کند)
 • تکمیل فرم درخواست معافیت تحصیلی

این مدارک باید به دفاتر پلیس + ۱۰ ارائه شوند. بعد از مدتی برگه معافیت برای آن ها صادر شده که باید به مرکز آموزشی خود تحویل دهند.

دانشجویان برای معافیت تحصیلی چه مدارکی باید ارائه شود؟

مدارک مورد نیاز را سازمان نظام وظیفه عمومی تعیین کرده و به اطلاع می رساند؛ متقاضیان نیز باید مدارک لازم را تهیه و به دفاتر پلیس + ۱۰ تحویل دهند. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • دو عدد عکس ۳*۴ رنگی با زمینه سفید (تمام رخ)
 • ارائه اصل شناسنامه
 • کپی تمام صفحات شناسنامه
 • ارائه اصل کارت ملی هوشمند و کپی آن
 • ارائه فرم درخواست معافیت که از آموزش دانشگاه دریافت می شود.

معافیت تحصیلی

چگونه از معافیت تحصیلی استعلام بگیریم؟

استعلام از وضعیت مشمولین خدمت سربازی و معافیت آنان با دریافت کد سخا که کدی 5 رقمی است، امکان دارد. با مراجعه به دفاتر پلیس +10 می توان برای دریافت کد سخا  اقدام کرد. فرد با استفاده از این کد می تواند در سامانه نظام وظیفه عمومی وضعیت خود را بررسی و پیگیری کند و از زمان اتمام سنوات تحصیلی اطلاع پیدا کنند. همچنین وضعیت معافیت و دریافت کارت خود را نیز در آن مشاهده کند. در صورت اتمام سنوات مجاز باید برای تمدید معافیت تحصیلی اقدام کرد، وگرنه به عنوان غیبت غیرموجه درنظر گرفته می شود و فرد نمی تواند به تحصیل ادامه دهد.

سنوات مجاز معافیت تحصیلی در مقاطع مختلف دانشگاه

تعداد سال های مجاز برای تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاه در ادامه ارائه شده است. البته در کنار سنوات مجاز، سنوات ارفاقی نیز توسط سازمان نظام وظیفه عمومی درنظر گرفته شده است تا جوانان بتوانند براحتی به تحصیل بپردازند و در حین تحصیل به مشکل برنخورند.

مقطع تحصیلی

تعداد سال های مجاز به تحصیل

کاردانی

۲ سال و ۶ ماه

کارشناسی پیوسته

۵ سال

کارشناسی ناپیوسته

۳ سال

کارشناسی ارشد ناپیوسته

۳ سال

کارشناسی ارشد پیوسته

۶ سال

دکتری تخصصی

۶ سال

دکترای پزشکی

۸ سال

 

 

شرایط اخذ معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور چگونه است؟

دانشجویان خارج از کشور مانند افراد داخل کشور باید وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص کنند و سازمان نظام وظیفه عمومی پس از تایید سن، برای ادامه تحصیل آن ها  معافیت تحصیلی صادر می کند. شرط مهم تحصیل در خارج از کشور برای افرادی مشمول نظام وظیفه این است که در مدارس ایرانی و یا مدارس خارجی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش به تحصیل بپردازند.

بنابراین مشمولین باید با مراجعه به نمایندگی های ایران در کشور محل تحصیل برای دریافت معافیت تحصیلی اقدامات لازم را انجام دهند. دانش آموزان محصل در خارج از کشور هم می توانند  تا سن ۲۰ سالگی تحصیلات متوسطه را تمام کنند.

همچنین تعداد سنوات مجاز برای تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور مانند دانشگاه های داخلی است و در صورتی که واحدهای درسی را در مدت مجاز به اتمام نرسانند، می توانند برای دریافت سنوات ارفاقی تا 2 ترم از وزارت علوم یا وزارت بهداشت اقدام کنند.  شرایطی که مشمولان برای خروج از کشور لازم دارند:

 • این افراد نباید در دوره غیبت سربازی باشند.
 • برگه معافیت تحصیلی دریافت کرده باشند.
 • از سنوات مجاز  اولیه یا ارفاقی برخوردار باشند.
 • متقاضیان ملزم به ارائه  وثیقه مورد نیاز به سازمان نظام وظیفه عمومی هستند.

معافیت تحصیلی

برای استفاده از سنوات ارفاقی چه مراحلی باید طی شود؟

دانشجویان برخوردار از معافیت تحصیلی که تعداد سنوات مجاز را به اتمام رسانده اند، باید حداکثر 3 ماه بعد از اتمام سنوات مجاز، به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کنند و برای دریافت سنوات ارفاقی درخواست ارائه دهند. اگر در ترم اول سنوات ارفاقی، دانشجو موفق به گذراندن دروس باقی مانده نشود، باید حداقل واحدهای درسی را در همان ترم با معدل مشخصی قبول شده باشد، وگرنه با سنوات ارفاقی در ترم بعد او موافقت نمی شود.

شرایط معافیت تحصیلی طلاب چگونه است؟

بر اساس ماده قانون ۳۱ طلاب و افرادی که در حوزه های علمیه تحصیل می کنند، می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند. سازمان نظام وظیفه سنوات مشخصی را نیز برای تحصیل در حوزه های علمیه ارائه داده است. در ادامه سنوات مجاز طلاب حوزه های علمیه ارائه شده است:

سطح

پایه

سنوات تحصیلی

سطح 1

از پایه 1 تا پایه 6

6 سال و حداکثر 9 سال

سطح 2

از پایه 7 تا پایه 9

3 سال و حداکثر 6 سال

سطح 3

پایه 10و 2 سال حضور در کلاس خارج فقه

3 سال و حداکثر 6 سال

سطح 4

تحصیل در دروس خارج فقه

باید مرکز مدیریت حوزه علمیه توقف تحصیل آنها را اعلام کند و تا قبل آن از معافیت تحصیلی برخوردار خواهند بود.

 

 

طلاب حوزه های علمیه می توانند در حین تحصیل برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کنند و پس از صدور كارت معافیت پزشكی، معافیت تحصیلی آنها باطل می شود. البته در حین انجام مراحل اخذ معافیت پزشکی، نیازی به ابطال آن نیست. از نظر مقطع تحصیلی، طلاب سطح مقدماتی مانند مشمولان دیپلم و طلاب سطح یك و بالاتر مانند مشمولان کاردانی و بالاتر هستند.

قوانین خدمت سربازی در مواقع انصراف، اخراج و ترک تحصیل چگونه است؟

دانشگاه ها و حوزه های علمیه باید اسامی دانشجویان و طلاب انصرافی، اخراجی و آن هایی که ترک تحصیل کرده اند را به سازمان نظام وظیفه ارائه دهند تا در مورد خدمت سربازی آن ها تصمیم گرفته شود. این افراد به مدت یکسال فرصت دارند برای اعزام به خدمت اقدام کنند.

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزی چه شرایطی دارد؟

تمدید معافیت تحصیلی دانش آموزی در مقایسه با دانشجویان تا حدودی تفاوت دارد. از آنجا که سن خدمت سربازی 18 سال تمام است، بنابراین دانش آموزان باید در مدت مجاز تحصیل، دوره متوسطه و پیش دانشگاهی را به اتمام برسانند.

البته این افراد تا سن 20 سالگی برای دریافت مدرک دیپلم و ورود به دانشگاه فرصت دارند؛ درصورت پذیرش در دانشگاه معافیت تحصیلی می تواند ادامه پیدا کند. اما برای افرادی که در ۱۷ سالگی دوره متوسطه را به پایان می رسانند، شرایط فرق دارد؛ اینها بعد از 18 سالگی، مجازند طی 6 ماه خود را برای اعزام به خدمت آماده کنند.

معافیت تحصیلی

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویی چه شرایطی دارد؟

دانشجویانی که تحصیل خود را در مدت سنوات مجاز به اتمام نرسانند، می توانند از معافیت ارفاقی تحت شرایطی خاص، به مدت یک سال استفاده کنند. مثلا دانشجو طی این دوره باید تحصیل خود را تمام کند. همچنین حداقل معدل دانشجو باید از 12 بیشتر باشد تا بتواند از سنوات ارفاقی استفاده کند.

معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها چه شرایطی دارد؟

در معافیت تحصیلی مهمترین موضوع تعداد سنوات مجاز تحصیلی است. به این معنا که اگر فرد مشمول نظام وظیفه، وارد غیبت سربازی شود، امکان تحصیل در دانشگاه را نخواهد داشت حتی اگر بهترین رتبه را کسب کند و در بهترین دانشگاه قبول شود.

طبق قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، مشمولین می توانند تا ۲۰ سالگی برای قبولی در کنکور تلاش کنند. در صورت قبولی در سال اول از معافیت تحصیلی برخوردار هستند و می توانند ادامه تحصیل دهند. پشت کنکوری ها می توانند برای بار دوم در آزمون سراسری شرکت کنند و معافیت آن ها تا زمان اعلام نتایج خواهد بود. درصورت قبولی می توانند در دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازند.

تذکرات مهم سازمان نظام وظیفه عمومی در مورد معافیت تحصیلی

 1. مشمولین خدمت سربازی که در دوره غیبت به سر می برند، حق ادامه تحصیل ندارند و برای آن ها معافیت تحصیلی صادر نخواهد شد.
 2. دانشجویان اخراجی و آن هایی که ترک تحصیل کرده اند، ابتدا باید خدمت سربازی را به اتمام برسانند و بعد از آن برای ادامه تحصیل اقدام کنند.
 3. هیچ فردی مجاز نیست در یک زمان هم ادامه تحصیل دهد و هم خدمت سربازی را انجام دهد. این دانشجویان مجاز به دریافت معافیت تحصیلی نیستند.   
 4. افراد در مدت انجام خدمت وظیفه عمومی، درصورت قبولی در دانشگاه می توانند برای دریافت معافیت اقدام کنند؛ البته برای مقاطع غیر از کاردانی و به شرط نداشتن غیبت.
 5. افرادی که خدمت سربازی را تا قبل از نیمسال دوم تحصیلی، به اتمام می رسانند، می توانند برای ثبت نام در دانشگاه اقدام نموده و ترم اول دانشگاه را مرخصی تحصیلی بگیرند.
 6. در هر مقطع تنها یکبار معافیت تحصیلی صادر می شود و درصورتی که فرد در دو دانشگاه به‌طور همزمان به تحصیل بپردازد، معافیت او لغو می شود.

معافیت تحصیلی

اعضای تیم مهرگان ورک تلاش زیادی برای جمع آوری و ارائه اطلاعات جامع و دقیق دارد و از آمادگی کامل برای پاسخگویی به تمامی سوالات مربوط به معافیت تحصیلی برخوردار است. در صورت داشتن سوال یا ابهام خاصی می توانید با کارشناسان مهرگان ورک تماس برقرار کرده و جواب های مناسبی دریافت کنید. 

 

نظرات :
نظر خود را بیان کنید :
مطالب مرتبط :
d21980d7-634d-4217-adbc-7363c0016c4a.png
رزومه نویسی

رزومه نویسی اولین اقدام در فرایند پیدا کردن یک شغل است. افراد جویای استخدام در شرکت های معتبر، باید رزومه خود را برای آن ها ارسال نمایند و یا برای آن شغل رزومه مخصوص بنویسند. در رزومه نویسی باید تلاش شود تا در مورد شخصیت، تحصیلات و سوابق کاری اطلاعات دقیقی ارائه شود.

امین فرهادی 29 خرداد 1400
fab2ee9f-823f-4557-a265-a46f0367fb21.jpg
مهاجرت تحصیلی به ترکیه

مهاجرت تحصیلی به ترکیه همواره از گزینه های محبوب دانشجویان برای مهاجرت بوده است. سالانه ده ها دانشجو برای ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه از سراسر دنیا اقدام به اخذ ویزا می کنند. ترکیه یک کشور آسیایی- اروپایی است که پذیرای طیف وسیعی از فرهنگ ها و آداب و رسوم می باشد.

امین فرهادی 24 شهریور 1400