استخدام دستگاه های دولتی

استخدام در دستگاه های دولتی در گذشته هم به صورت متمرکز و هم غیرمتمرکز برنامه ریزی و برگزار می شد. اما با توجه به بخشنامه نهاد ریاست جمهوری در تیر ۹۹، به منظور استخدام و بکارگیری نیروی انسانی، دستگاه های اجرایی باید از طریق آزمون های استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی اقدام کنند. بدین منظور باید درخواست خود را به سازمان اداری و استخدامی کشور ارائه دهند. سازمان سنجش آموزش کشور مسئول برگزاری آزمون های استخدامی است.

استخدام دستگاه های دولتی
شغل و کسب و کار ,

نحوه استخدام دستگاه های دولتی

استخدام در دستگاه های دولتی در گذشته هم به صورت متمرکز و هم غیرمتمرکز  برنامه ریزی و برگزار می شد. اما با توجه به بخشنامه نهاد ریاست جمهوری در تیر ۹۹، به منظور استخدام و بکارگیری نیروی انسانی، دستگاه های اجرایی باید از طریق آزمون های استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی اقدام کنند. بدین منظور باید درخواست خود را به سازمان اداری و استخدامی کشور ارائه دهند. سازمان سنجش آموزش کشور مسئول برگزاری آزمون های استخدامی است.

استخدام دستگاه های دولتی

فرآیند برگزاری آزمون های استخدام دستگاه های دولتی به چه شکل است؟

ابتدا دستگاه ‌های اجرایی، درخواست خود را برای دریافت مجوزهای استخدامی به معاونت توسعه ارسال می کنند. در مرحله بعد معاونت توسعه، درخواست ها را مورد بررسی قرار می دهد و در نهایت در مورد تایید یا رد آن ها تصمیم می گیرد. ابعادی که مورد بررسی قرار می گیرند بشرح زیر است:

 1. ضرورت نیاز به استخدام باید بطور واضح بیان شود.
 2. در بودجه دستگاه اجرایی چگونگی و محل تأمین اعتبار برای استخدام‌ شرح داده شده باشد.
 3. سازمان از ساختار سازمانی مصوب مواد قانونی (۲۹) و (۳۱) قانون مدیریت خدمات کشوری برخوردار باشد.
 4. سیاست ‌های قانونی درباره اصلاح ساختار نیروی انسانی و کاهش آن در امور غیرحاکمیتی رعایت شده باشد.

مراکز مجاز برگزاری آزمون های استخدام دستگاه های دولتی کدامند؟

سازمان سنجش آموزش کشور رسمی ترین مرکز برگزاری آزمون های استخدامی است. بنابراین در مورد هر آگهی استخدام اطلاعات لازم را بدست آورید و حتما از روابط عمومی سازمان برگزارکننده آزمون جویا شوید، که آیا مجوز برگزاری آزمون را دارد یا خیر.

چطور از زمان برگزاری آزمون های استخدام دستگاه های دولتی اطلاع پیدا کنیم؟

متقاضیان شرکت در آزمون های استخدام دستگاه های دولتی از آنجا که سازمان ها قبل از برگزاری آزمون، در مورد شرایط و نحوه برگزاری اطلاع رسانی می کنند، لازم است تا علاوه بر سایت سنجش کشور، به سایت سازمان مربوطه نیز مراجعه و آگهی ها و اطلاعیه های منتشر شده را مطالعه و بررسی کنند. با این وجود بهتر است همیشه قبل از هر اقدامی برای ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون، با روابط عمومی سازمان مربوطه تماس بگیرید و از صحت برگزاری آزمون و منبع انتشار آگهی استخدام دستگاه های دولتی مطمئن شوید.

آزمون های استخدام دستگاه های دولتی برای کدامیک از دستگاه های اجرایی برنامه ریزی و برگزار می شود؟

اغلب دستگاه های دولتی و اجرایی با توجه به نیازشان به شغل های مختلف در هرسال برای برگزاری آزمون های استخدامی اقدام می کنند. برای هر شغل، داوطلب باید به سوالات عمومی و تخصصی پاسخ دهد. در ادامه به معرفی شناخته شده ترین آزمون های استخدام دستگاه های دولتی در کشور می پردازیم.

استخدام دستگاه های دولتی

آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور

این آزمون از جامع ترین آزمون های استخدام دستگاه های دولتی محسوب می شود و در واقع با توجه به مشاغل و ظرفیت مورد نیاز دستگاه های دولتی برگزار می شود. دروس عمومی و تخصصی متناسب با شغل موردنظر از مواد آزمون هستند. دستگاه های اجرایی شامل وزارتخانه ها، مؤسسات دولتی، ادارات کــل و یا مؤسسات و سازمان های غیردولتی، بانک ها، بیمه ها و شرکت های دولتی است.

استخدام دستگاه های دولتی در شغل های اداری، اجرایی و کارشناسان در تمامی تخصص ها در تمامی دوره های تحصیلی شامل لیسانس، فوق لیسانس و دکترا از طریق آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور انجام می شود.

 شرایط و مقررات مربوط به ثبت نام، زمان ثبت نام، محل آزمون و دفترچه راهنمای آزمون، منابع آزمون، مهلت ثبت نام ممکن است، در دوره های مختلف متفاوت باشد و بستگی به تصمیم مشترک دستگاه های دولتی دارد.

استخدام دستگاه های دولتی

آزمون استخدامی مستقل دستگاه های اجرایی

در برخی مواقع بخصوص، استخدام دستگاه های دولتی صرفا منوط به آزمون استخدامی متمرکز نیست و آن سازمان مربوطه برای برگزاری آزمون استخدامی ویژه خود تصمیم می گیرد. مثلا قوه قضاییه و برخی بانک ها برای جذب و استخدام مشاغل تخصصی مورد نیاز خود، نسبت به برگزاری یک آزمون تخصصی اقدام می کنند؛ البته  مانند آزمون های استخدامی دیگر، باز هم سازمان سنجش آموزش مسئولیت برگزاری را برعهده دارد.

آزمون های استخدامی اختصاصی دستگاه ها

استخدام دستگاه های دولتی در برخی سازمان ها مانند شهرداری ها، آتش نشانی و شرکت ها و کارخانه های تولیدی بزرگ به صورت دوره ای و با توجه به نیاز به نیروهای قراردادی و پیمانی از طریق آزمون های اختصاصی انجام می شود. مراکزی مانند مرکز آزمون جهاد دانشگاهی مسئول برگزاری است. زمان برگزاری این آزمون ها نیز کاملا متغیر و بنابر نیاز این سازمان ها تعریف می شود. زمان برگزاری نیز با توجه به نیاز و خواست سازمان متغیر خواهد بود.

 

آزمون استخدامی بانک ها

بانک های دولتی و خصوصی به منظور جذب نیروهای مورد نیاز خود، مانند فرایند استخدام دستگاه های دولتی هم از آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی و هم از آزمون مشاغل تخصصی و غیرتخصصی حوزه بانک، اقدام به استخدام نمایند. آزمون دوم در شهرهای مختلف برگزار می شود. شرایط و زمان و مواد آزمون از طریق سایت بانک ها قابل پیگیری است و بیشتر برای جذب دانش آموختگان گرایش های مختلف مدیریت، حسابداری، فناوری اطلاعات و اقتصاد انجام می شود.

استخدام دستگاه های دولتی

شرایط عمومی آزمون استخدامی مستقل دستگاه های اجرایی

 1. داوطلب استخدام دستگاه های دولتی باید تابعيت ايران را داشته باشد؛
 2. به اسلام يا يكي از اديان رسمی معتقد باشد؛
 3. به قانون اساسي معتقد و متعهد باشد؛
 4. کارت پایان خدمت یا معافيت قانوني داشته باشد (برای آقایان)؛
 5. از سلامت جسمي و رواني و توانايي لازم براي انجام كار برخوردار باشد؛
 6. مواد مخدر اعتیاد نداشته باشد؛
 7. داوطلب استخدام دستگاه های دولتی سابقه محكوميت جزایی نداشته باشد؛
 8. از طرف مراجع قضايي  برای او ممنوعيت استخدام وضع نشده باشد؛
 9. جزء نيروهاي بازخريد خدمت و بازنشسته نباشد؛
 10. براساس قانون مديريت خدمات كشوري و قانون ممنوعيت تصدي بيش از يك پست سازماني، كاركنان رسمي يا پيماني دستگاه هاي اجرايي شرکت کننده در آزمون استخدام دستگاه های دولتی، باید مسئوليت قبول يا عدم قبول استعفاي خود را پس از قبولی در آزمون و صدور حکم کارگزینی بپذیرند.
 11. دارندگان مدارك تحصيلي ديپلم باید حداقل بيست سال تمام و حداكثر بيست و پنج سال، دارندگان مدارك تحصيلي فوق ديپلم، حداكثر سي سال، دارندگان مدارك تحصيلي ليسانس، حداكثر سي و پنج، دارندگان مدارك تحصيلي فوق ليسانس، حداكثر چهل سال و دارندگان مدارك تحصيلي دكتري حداكثر چهل پنج سال داشته باشند.

استخدام دستگاه های دولتی

شرایط اختصاصی وزارت آموزش وپرورش در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

متقاضیان استخدام دستگاه های دولتی باید به تفاوت ‌های شرایط دستگاه‌های مختلف توجه کنند. استخدام در وزارت آموزش و پرورش، پس از قبولی باید دوره يكساله مهارت آموزي را با موفقیت پشت سر بگذارند (برای مشاغل دبير، آموزگار، مربي امور تربيتي، مشاور، مراقب سلامت و هنرآموز). این دوره در دانشگاه فرهنگيان و دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي برگزار می شود؛ لازم به ذکر در این دوره هیچ گونه حقوقی برای داوطلبان درنظر گرفته نشده است.

 • دانشگاه ها مجري دوره يكساله مهارت آموزي، مسئول اطلاع رسانی شرايط و نحوه ثبت نام در دوره هستند.
 • داوطلب خود قسمتی از هزينه هاي برگزاري دوره مهارت آموزي را می پردازد. با اینحال، داوطلبان درصورت انصراف، موظف به پرداخت هزینه های آموزشي و خسارتهاي وارده هستند.
 • دوره مهارت آموزي در سوابق خدمتي محاسبه نمی شود. همچنین تضمینی برای استخدام دستگاه های دولتی نیست.
 • گواهي پايان دوره مهارت آموزشي ارزشی براي ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر ندارد.
 • مهارت آموزان باید مدرك روخواني و روانخواني قرآن كريم و ICDL داشته باشند.
 • حسن اخلاق و برخورداری از شئونات معلمي از شرايط احراز شغل معلمی است.
 • امکان تغيير محل خدمت، بعد از قبولي و قبل از استخدام، تحت هر شرايطي وجود ندارد.
 •  امکان تغيير محل خدمت، بعد از استخدام، طبق مقررات نقل و انتقال فرهنگيان انجام می شود.

شرایط اختصاصی سازمان امور عشاير ايران در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

متقاضی باید برای انجام ماموریت صعب العبور و دورافتاده، از توانایی های جسمی و روانی کافی برخوردار باشد. برای استخدام دستگاه های دولتی یکی از مهم ترین معیارها، برخورداری از توانایی جسمانی است.

شرایط اختصاصی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

متقاضی مشاغلی که تسلط به زبانهاي خارجي از شرايط آنهاست، ابتدا میزان تسلط ارزیابی شده و در صورت قبولی وارد مراحل بعدی مصاحبه می شوند.

شرایط اختصاصی سازمان هواشناسي كشور در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

 1. متقاضی ملزم به گذران دوره هاي آموزشي تخصصي هواشناسي و کسب نمرات لازم هستند؛ البته به جز دارندگان مدرک هواشناسي.
 2. متقاضی ملزم به ارائه تعهد خدمت شيفتي در برخی مشاغل است. لازم به ذکر است تعهد شیفتی در استخدام دستگاه های دولتی موضوعی معمول است.

شرايط اختصاصي سازمان پزشكي قانوني كشور در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

 1. كميسيون پزشكي باید توانایی انجام کار تمامي پذيرفته شدگان را تایید نماید.
 2. دارندگان مدرك ژنتيك انساني که برای شغل كارشناس آزمايشگاه تشخيص طبي، اقدام می کنند؛ به شرطی حق شرکت در آزمون را دارند که مدرک تحصيلي كارشناسي علوم آزمايشگاهي را نیز داشته باشند.

شرایط اختصاصی حوزه هنری سازمان تبليغات اسلامی در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

در مورد شغل كارشناس امور هنري، برای پذیرش داوطلب هم مصاحبه استخدامي و هم آزمون عملي ارزیابی شايستگي هاي هنري انجام می شود. در واقع، در استخدام دستگاه های دولتی متقاضیان هر شغل باید مدرک تحصیلی مرتبط با همان شغل را دارا باشند.

شرایط اختصاصی سازمان شیلات ایران در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

در مورد شغل کارشناس امور صید و صیادی، ارائه تاییدیه پزشکی و برخورداری از توانایی بدنی لازم برای فعالیت روی دریا ضروری است.

شرایط اختصاصی وزارت راه و شهرسازی در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

در آزمون اختصاصی این سازمان نمرات داوطلبان در استان هایی مانند ایلام، فارس، سیستان و بلوچستان، بوشهر، کرمان، هرمزگان برای آزمون های کتبی عمومی و تخصصی و مصاحبه ضریب 1.4 درنظر گرفته می شود. درواقع این موضوع به دلیل در نظر گرفتن سهمیه بومی است. در استخدام دستگاه های دولتی اغلب سهمیه بومی برای داوطلبان درنظر گرفته می شود.

شرایط اختصاصی سازمان دامپزشکی در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

اخذ تعهدنامه کتبی و محضری از طرف داوطلبان از شرایط اختصاصی این سازمان است و دلیل آن هم جلوگیری از درخواست های مبتنی بر انتقال و جابجایی محل خدمت است.

شرایط اختصاصی وزارت امور و دارایی در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

متقاضیان تمامی مشاغل وزارت دارایی باید بر زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشند. دارندگان مدرک TOEFL با نمره 80 و مدرک IELTS با نمره 6 از نظر استخدامی در شرایطی یکسان قرار دارند. در استخدام دستگاه های دولتی باید به شرایط ویژه و اختصاصی هریک از دستگاه ها توجه کامل شود.

استخدام دستگاه های دولتی

کارشناسان سایت مهرگان ورک اطلاعات لازم درمورد استخدام دستگاه های دولتی، شرایط عمومی و اختصاصی آزمون های استخدامی، مواد آزمون و ... در اختیار شما عزیزان قرار داده اند. اعضای تیم مهرگان ورک نهایت تلاش خود را برای جمع آوری اطلاعات دقیق  وکامل می کند و در صورتی که سوال و یا ابهامی در مورد استخدام دستگاه های دولتی دارید، می توانید با برقراری ارتباط پاسخ‌های مناسبی بگیرید.  

 

نظرات :
نظر خود را بیان کنید :
مطالب مرتبط :
60539066-eda4-4dd9-8b4a-2ec1aff9e385.jpg
آزمون کانون وکلا

آزمون کانون وکلا زیر نظر اتحادیه سراسری کانون ‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) با هدف جذب کارآموزان وکالت در سراسر کشور تدوین و برگزار می شود.

امین فرهادی 29 خرداد 1400
6b7555ea-3705-4433-b625-30cac2988694.jpg
بازی های کودکان

بازی های کودکان نقش بسیاری در روند رشد آنها دارد. بازی ها برای یادگیری در هر سنی فوق العاده هستند.

امین فرهادی 21 شهریور 1400