شاهزاده امنیت گوگل

پریسا تبریز، هکر معروف که به عنوان شاهزاده امنیت گوگل شناخته می شود. پریسا تبریز یک کارشناس امنیت کامپیوتر است که به عنوان یک مهندس نرم افزار بر امنیت محصولات گوگل تمرکز می کند.

شاهزاده امنیت گوگل
علمی , مفاخر ,

شاهزاده امنیت گوگل کیست؟

پریسا تبریز، هکر معروف که به عنوان شاهزاده امنیت گوگل شناخته می شود. پریسا تبریز یک کارشناس امنیت کامپیوتر است که به عنوان یک مهندس نرم افزار بر امنیت محصولات گوگل تمرکز می کند.

بدون شک پریسا تبریز مشهورترین و محبوب ترین فرد از زمان پایه گذاری گوگل می باشد. وظیفه اصلی او در مرحله اول کشف و شناسایی شکاف ها و خلل های امنیتی است و در مرحله دوم جلوگیری و رفع آنها قبل از دسترسی افراد بد به آنها است.

شاهزاده امنیت گوگل

در ادامه با یکدیگر درمی یابیم که او چطور در سن 37 سالگی ثروتمند شد و ماجرا انتخاب این لقب خاص برای خود چیست؟ همچنین او یک شخصیت قلبی مهربان و خالص نیز دارد و یکی از بزرگترین هدف های آن خودباوری زنان می باشد.

به پایین بروید و تا همه چیز را در مورد شاهزاده امنیت گوگل بدانید.

بیوگرافی مختصر از شاهزاده امنیت گوگل

شاهزاده امنیت گوگل متولد 5 جولای 1983 می باشد و همچنین او در کشور ایالت متحده آمریکا، شیکاگو، و در نهایت شهر ایلینوی به دنیا آمده است. ایلینوی شهری زیبا و پرجمعیت واقع در شیکاگو است.

پریسا تبریز ابتدا برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه ایلینویز Urbana-Champaign ثبت نام کرد، اما بزودی به علوم کامپیوتر علاقمند شد.

او مدرک لیسانس و کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر را در دانشگاه به پایان رساند و در زمینه امنیت بی سیم و حملات به فناوری های افزایش دهنده حریم خصوصی تحقیقاتی انجام داد و با مشاورش نیکیتا بوریسوف مقالاتی را تالیف کرد.

شاهزاده امنیت گوگل یکی از اعضا فعال باشگاه دانشجویی علاقمندان به امنیت کامپیوتر بود که به دلیل هک شدن وبسایت خود به آن پیوست.

مادر پریسا تبریز آمریکایی و پدر او ایرانی می باشد. او برخلاف پدر پزشک و مادر پرستار خود به زمینه های مهندسی بیشتر از پزشکی علاقمند بود و مسیری متفاوت نسبت به والدین خود در پیش گرفت.

او در حومه شیکاگو بزرگ شد و دو برادر دارد که خواهر بزرگتر آن دو محسوب می شود.

شاهزاده امنیت گوگل دارای ثروت خالص 500 میلیون دلار است، که از شغل خود به عنوان دانشمند کامپیوتر به دست آورده است. او معروف به دانشمند کامپیوتر ایالت متحده آمریکا می باشد و به عنوان یکی از موفق ترین دانشمندان علوم کامپیوتر در تمام دوران شناخته می شود.

شاهزاده امنیت گوگل

نوجوانی پریسا تبریز و تامبوی بودنش!

در ابتدا به بررسی اجمالی کلمه تامبوی (TomBoy) می پردازیم. تامبوی به دخترانی گفته می شود که رفتارهای پسرانه دارند، مانند پوشیدن لباس های مردانه و یا انجام بازی های پسرانه.

او می گوید: خنده دار است که من لقب شاهزاده امنیت گوگل را دارم، زیرا در جوانی واقعا جنسیت را تشخیص نمی دادم. من با دو برادر بزرگ شدم، ورزش ها و بازی های رایانه ای زیادی انجام دادم و در کودکی عموما یک پسر بچه بودم.

این تا زمانی ادامه پیدا کرد که من برای ادامه تحصیل در رشته علوم کامپیوتر به کالج رفتم، جایی که دوستان مرد زیادی داشتم و هرگز متوجه نشدم که من اغلب تنها زن اطراف هستم.

رسانه های اجتماعی و پریسا تبریز

پریسا تبریز به عنوان شاهزاده امنیت گوگل و دانشمند علوم کامپیوتر مسلما تاثیرگذارترین فرد جهان در رسانه های اجتماعی است. او برای محقق شدن اهداف و ایجاد تغییرات مثبت که عموم افراد می خواهند در جهان ببینند، اقدام می کند.

 پریسا تبریز یک شخص تاثیرگذار، مشهور و برجسته در رسانه های اجتماعی است. او همچنین در فیسبوک و توییتر نسبت به دیگر شبکه های اجتماعی فعالیت بیشتری دارد.

او اغلب با داشتن تعداد زیادی از طرفداران در رسانه های اجتماعی، ویدیوها و عکس های شخصی زیادی را برای تعامل با پلتفرم رسانه اجتماعی پایگاه بزرگ طرفداران خود ارسال می کند.

شاهزاده امنیت گوگل

دستاوردهای شاهزاده امنیت گوگل

در این بخش نحوه پیشرفت، موفقیت و دستاوردهای پریسا تبریز را در سال های 2018-2007 بررسی خواهیم کرد.

پریسا تبریز در سال 2007

خانم پریسا تبریز زمانی که در کالج بود، یک دوره کارآموزی تابستانی با تیم امنیتی گوگل گذراند و چند ماه پس از فارغ التحصیلی در سال 2007 به این شرکت پیوست.

درحالی که آماده شرکت در کنفرانسی در توکیو بود، تصمیم گرفت از عنوان "شاهزاده امنیت گوگل" استفاده کند. او با استفاده از این عنوان به جای یک کارت ویزیت "مهندس امنیت اطلاعات" معمولی، یک کارت ویزیت جذاب و خلاف آنچه تا آن زمان رواج داشت، برای خود برگزید.

پریسا تبریز در طول کار خود، کارکنان گوگل که علاقمند به یادگیری بیشتر درباره امنیت و کار با جوانان در DEFCON (حالت آماده باش نیروی مسلح ایالت متحده آمریکا) هستند و دختران پیشاهنگ (جنبشی بین المللی برای کمک در مواقع اضطراری) را آموزش داده است تا طیف متنوع تری از مردم را در زمینه امنیت رایانه قرار دهد.

پریسا تبریز در 2012

در سال 2012 مجله Forbes (یکی از مشهورترین مجله های اقتصادی آمریکا و جهان)، او را در فهرست "30 نفر برتر زیر 30 سال در صنعت فناوری" قرار داد.

شاهزاده امنیت گوگل

شاهزاده امنیت گوگل در 2013

در سال 2013، او امنیت گوگل کروم را بر عهده گرفت.

بانو تبریز در 2014 و 2015

در سال 2014، پریسا تبریز تلاش خود را برای پذیرش HTTPS (متداول ترین شکل ارتباط میان مرورگرهای وب و سرویس دهندگان وب) در وب آغاز کرد.

 در سال 2015، کمتر از 50% ترافیک مشاهده شده توسط کروم بیشتر از طریق HTTPS صورت گرفته است و تا سال 2019، درصد ترافیک HTTPS در تمام سیستم عامل ها به 73-95% افزایش یافت. شاهزاده امنیت گوگل علیه رهگیری ارتباطات و جستجو در آنها است.

پریسا تبریز در سال 2016 تا 2018

در سال2016، او مسئولیت پروژه صفر، یک گروه تحقیقاتی، امنیتی و تهاجمی را بر عهده گرفت.

در سال 2017، مجله WIRED او را در "20 چشم انداز فناوری" قرار گرفت. مجله WIRED، یک مجله آمریکایی است که در خصوص چگونگی موثر واقع شدن فناوری های جدید و نوپا بر موضوعات گوناگون مانند اقتصاد و فرهنگ مطالب مفید در قالب مجله های دیجیتال و چاپی منتشر می کند.

در سال 2018، مجله Fortune او را در فهرست "زیر 40 سال" خود قرار داد، که بیشترین تاثیر را بر جوانان در لیست مشاغل دارند.

مجله Fortune، یک مجله معتبر آمریکایی در زمینه تجارت است. این مجله سالانه ثروتمندترین افراد جهان را رتبه بندی می کند.

در سال 2018، در پاسخ به کنفرانس RSA که تنها یک سخنران اصلی خانوم داشت، شاهزاده امنیت گوگل در صفی متشکل از 20 سخنرانی کلیدی، کنفرانس حامیان امنیتی "ما" یعنی OURSA را پایه گذاری کرد.

تنها در پنج روز، پریسا تبریز و سازمان دهندگان مجمعی متشکل از سخنرانان خبره که 14 نفر از آنها خانم بودند، تشکیل داد.

با بالا رفتن رتبه خانم تبریز این نام ماندگار شد و به مردان در حوزه امنیت سایبری یادآوری کرد که زنان نیز به آنجا تعلق دارند. پریسا تبریز گفت: من می خواهم بدانند که شاهزاده خانم ها می توانند مهندسی و STEM انجام دهند.

STEM سرواژگان کلمات علوم (Science)، فناوری (Technology)، مهندسی (Engineering) و ریاضیات (Mathematic) می باشد.

شاهزاده امنیت گوگل

شغل هیجان انگیز پریسا تبریز در دفتر مرکزی گوگل و مسئولیت های او

شاهزاده امنیت گوگل 38 ساله، مدیر مهندسی در گوگل است. گوگل همان جایی است که او بر مرورگر وب کروم و تیم بازرسان امنیتی به نام پروژه صفر نظارت دارد.

کروم پرکاربردترین مرورگر جهان است و پنجره ای است که هر روز میلیاردها نفر از آن اینترنت را مشاهده می کنند. کار پریسا تبریز در دفتر مرکزی گوگل مستقر در کالیفرنیا می باشد، که از طرفی مستلزم طراحی مبلمان است.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که ارتباط بین کروم و طراحی مبلمان چیست؟ او در این راستا گفت: "صندلی های گرد و سبدهای نمدی به الهام بخشیدن به منحنی زبانه های کروم کمک کردند."

شاهزاده امنیت گوگل

یکی از چالش های اخیر: تلاش برای کشف نحوه خصوصی نگه داشتن پرس و جو های جست و جو و سایر داده ها است، حتی اگر چندین کاربر یک تلفن همراه واحد را برای دسترسی به اینترنت به اشتراک بگذارند، همان طور که اغلب در کشورهای در حال توسعه اتفاق می افتد.

یکی از کارهای اساسی شاهزاده امنیت گوگل این است که او باید بفهمد که چگونه مفاهیم پیچیده ای مانند رمزگذاری را از طریق پیکتوگرام ها (نمادهای تصویری برای انتقال مفهومی خاص به بیننده) منتقل کند تا کاربران در سراسر جهان بتوانند آن را درک کنند.

برای درک بهتر این حوزه کاری پریسا تبریز، یکی از اشتباهات رایجی که در این امر رخ داد را در ادامه با یکدیگر بررسی می کنیم.

هنگامی که یک کاربر از طریق یک اتصال سراسر رمزگذاری شده از یک وب سایت بازدید می کند، کروم یک قفل سبز را برای نشان دادن "امن" نشان می دهد، در حالی که اگر یک قفل قرمز را نشان بدهد آن اتصال ممکن است خصوصی نباشد. اما برخی کاربران قفل ها را با کیف های کوچک اشتباه گرفتند!

خانم تبریزی در توییتر خود را "مادر خانه" پروژه صفر معرفی کرد. این گروه آسیب پذیری های ناشناخته را در محصولات ساخته شده توسط گوگل و رقبای آن جستجو می کند و سپس اکتشافات خود را به صورت عمومی افشا می کند.

شاهزاده امنیت گوگل گفت: بخشی از رمز موفقیت، تعیین اهداف و جشن گرفتن برای دستیابی به آن اهداف است. توجه به جشن گرفتن نقاط عطف، تمرین خوبی برای حفظ انگیزه تیم ها در طول پروژه های بلند مدت است.

ماجرا اختصاص لقب "شاهزاده امنیت گوگل" به پریسا تبریز

ملاقات با افرادی با عناوین شغلی متمایز که در بخش فناوری کار می کنند غیر عادی نیست، اما حتی در این صورت، اعلام کردن خود به عنوان "شاهزاده امنیت گوگل" خطر خاصی دارد.

درست است که این امر جلب توجه می کند، اما برای زنی که به دنبال جدی گرفتن در صنعت تحت سلطه مردان، به ویژه  در زمینه مهندسی نرم افزار می باشد، می تواند به طرز شگفت انگیزی نتیجه معکوس داشته باشد.

پریسا تبریز که کار روزانه اش یافتن ایرادات در محصولات گوگل قبل از افراد بد است، الگویی برای مهندسان نرم افزار مشتاق در سراسر جهان است. اما زمانی که او این عنوان را برگزید، این برنامه نبود و اوضاع بسیار متفاوت بود.

پریسا تبریز می گوید همه چیز از یک شوخی شروع شد. او که برای یک سفر کاری به توکیو می رفت، عنوان شاهزاده امنیت گوگل را به کارت ویزیت هایی که با خود می برد اضافه کرد.

 زیرا فکر می کرد دیدن عکس العمل مردم هنگام دریافت کارت سرگرم کننده است. با این حال این لقب برای او فراتر از یک سفر کاری معمولی باقی ماند و امروزه تمام دنیا او را با این عنوان می شناسند.

شاهزاده امنیت گوگل

کلام آخر

تیم مهرگان ورک در تلاش است با ارائه مطالب و اطلاعت مفید و در اختیار قرار دادن آنها، آگاهی شما عزیزان را در حوزه های مختلف افزایش دهد. اینک شما اطلاعات خوبی در خصوص شاهزاده امنیت گوگل دارید و تا حد زیادی با آن آشنایی پیدا کردید.

 با این حال در صورت وجود هرگونه ابهام و یا سوال، می توانید با متخصصان و مشاوران حرفه ای این تیم از طریق راه های ارتباطی در تماس باشید و سوالات خود را مطرح کنید.

نظرات :
نظر خود را بیان کنید :
مطالب مرتبط :
93ba2891-8d5d-45e7-b48d-8d8779258097.jpg
زنان موفق دنیا

معرفی زنان موفق برای ایجاد انگیزش در سایر زنان دنیا از اهمیت زیادی برخوردار است. باید گفت از هیئت مدیره گرفته تا هالیوود و مجلس نمایندگان، زنان امروز ارزش حضور خود را شناخته اند.

امین فرهادی 18 مرداد 1400
da3a2352-1d01-463b-995f-59bf8493cb5b.jpg
انتخاب رشته دبیرستان

انتخاب رشته دبیرستان برای دانش آموزان پایه نهم اهمیت زیادی دارد، زیرا بر آینده شغلی آنها اثرگذار است. این دانش آموزان باید یکی از رشته های نظری شامل علوم تجربی، ریاضی فیزیک و علوم انسانی، فنی و حرفه ای، کارودانش و علوم و معارف اسلامی را انتخاب کنند. برای خیلی از دانش آموزان این امر با نگرانی و ابهاماتی همراه است و براحتی نمی توانند تصمیم بگیرند.

امین فرهادی 29 خرداد 1400