انواع روش های معافیت

آگاهی از انواع روش های معافیت سربازی برای برخی افراد از اهیمت زیادی برخوردار است. باید گفت خدمت سربازی و قوانین مربوط به آن در کشورهای مختلف تا حدی متفاوت است. دوره خدمت سربازی در کشورهای مختلف می تواند یک سال، دو سال، 18 ماه و یا به دلایل مختلف طولانی تر باشد.

انواع روش های معافیت
خدمت سربازی ,

انواع روش های معافیت در خدمت سربازی

آگاهی از انواع روش های معافیت سربازی برای برخی افراد از اهیمت زیادی برخوردار است. باید گفت خدمت سربازی و قوانین مربوط به آن در کشورهای مختلف تا حدی متفاوت است. دوره خدمت سربازی در کشورهای مختلف می تواند یک سال، دو سال، 18 ماه و یا به دلایل مختلف طولانی تر باشد.

هدف از خدمت سربازی در ایران، آمادگی کشور در برابر آشوب های سیاسی و بعضا اقتصادی است. برخی افراد این انتقاد را دارند که دوران سربازی نه تنها مفید نخواهد بود، بلکه هزینه ای گزاف نیز برای دولت بهمراه خواهد داشت. بنابراین، همواره نیاز است تا اصلاحاتی در راستای بهبود و افزایش کارایی خدمت سربازی انجام شود.

در این میان افرادی هستند که به دلایلی نمی توانند به خدمت سربازی بروند؛ دلایلی مانند بیماری، کفالت، تحصیلی و عوامل دیگر. این افراد به اصطلاح از خدمت سربازی معاف می شوند. انواع روش های معافیت سربازی می توانند بصورت موقت و یا دائم باشند.

انواع روش های معافیت

روش های معافیت

در این قسمت به برخی از انواع روش های معافیت سربازی و اطلاعات و شرایط مربوط به آنها می ‌پردازیم. انواع معافیت ها شامل موارد زیر می شود:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگران
 • معافیت مددجویان

معافیت تحصیلی

یکی از انواع روش های معافیت سربازی، معافیت تحصیلی است که مشمولین نهایتا تا یک سال بعد از تحصیل می توانند از آن استفاده کنند. به تعداد سالهایی که فرد می تواند به تحصیل بپردازد و گذراندن دوره نظام وظیفه را به تعویق بیاندازد، سنوات تحصیلی می گویند. در جدول زیر حداکثر سالهای تحصیلی برای استفاده از قوانین معافیت تحصیلی ارائه شده است:

دوره تحصیلی

حداکثر سنوات مجاز

دیپلم و پیش ‌دانشگاهی

تا یک سال بعد از اتمام این دوره

فوق دیپلم

2.5

کارشناسی ناپیوسته

3

کارشناسی پیوسته

5

کارشناسی ارشد ناپیوسته

3

کارشناسی ارشد پیوسته

6

دکتری پیوسته

8

دکتری تخصصی

6

 

 

دانش آموزان دوره متوسطه و پیش دانشگاهی نهایتا تا سن 20 سالگی فرصت اتمام تحصیل و یا انصراف از آن را دارند.

انواع روش های معافیت

معافیت پزشکی

افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند، در چهار گروه سلامت دسته بندی می شوند و براین اساس می توانند از انواع روش های معافیت سربازی استفاده کنند:

 • افراد سالم (جسمانی و روانی): این افراد مشکلی برای گذراندن دوره سربازی ندارند.
 • افرادی که مشکل جسمانی و روانی دارند، اما می توانند خدمات غیررزمی انجام دهند (معاف از رزم).
 • افرادی که بیمارند و بطور موقت نمی توانند خدمت خود را انجام دهند (معافیت سربازی موقت).
 • افرادی که از نظر سلامت جسمانی و روانی دچار مشکل هستند و یا نقص عضو دارند و نمی توانند خدمت سربازی خود را انجام دهند (معافیت سربازی دائم).

شرایط خدمتی انواع روش های معافیت پزشکی

 1. معاف از رزم    

این مورد از انواع روش های معافیت سربازی را باید کمسیون پزشکی تشخیص دهد. افراد معاف از رزم در بخش های غیر نظامی فعالیت خواهند کرد. دوره آموزشی این افراد نیز براساس دستورالعمل های ابلاغی نیروهای مسلح خواهد بود.

 1. معافیت موقت 

از دیگر انواع روش های معافیت سربازی این مورد است که در آن فرد دچار بیماری جسمانی و روانی است و در صورت تشخیص کمیسیون پزشکی تا حداکثر یکسال از خدمت معاف می شود. در صورتی که بیماری ادامه پیدا کند، تا یک سال دیگر نیز این معافیت ادامه می یابد. همچنین در صورتی که بیماری بیش از دو  سال طول بکشد و وارد سال سوم شود، کارت معافیت سربازی پزشکی دائم دریافت خواهند کرد.

 1. معافیت دائم    

در میان انواع روش های معافیت سربازی، اگر کمسیون پزشکی تشخیص دهد که فرد دچار بیماری روانی و جسمانی است که شرایط انجام خدمت وظیفه را ندارد، به فرد کارت معافیت سربازی دائم پزشکی داده می شود.

انواع روش های معافیت

گام های گرفتن معافیت پزشکی

درباره مراحل اخذ انواع روش های  معافیت باید گفت، مشمولین خدمت سربازی دفترچه راهنما را از دفاتر پلیس+۱۰ دریافت کرده و فرم های مربوطه را تکمیل و سپس به پزشک مراجعه کرده تا معاینات اولیه انجام شود، پس از واکسیناسیون می توانند با تحویل مدارک لازم کارت معافیت دائم را دریافت کنند.‌

اگر پزشک تشخیص دهد که فرد سالم و یا معاف از رزم است، فرد می تواند به این تشخیص اعتراض کند. در این شرایط پرونده فرد به شورای پزشکی ارجاع می ‌شود. تصمیم این شورا، قطعی بوده و نمی توان به آن اعتراض کرد.

در جدول زیر بیماری هایی که منجر به معافیت سربازی می شوند ارائه شده اند:

 عمومی  مانند مشکلات قد و وزن و برخی از جراحی‌ هایی که در بلند مدت بهبود می یابند.

غدد

پوستی و بافتهای زیر پوست

مغز و اعصاب  

اعصاب و روان

جراحی های مغز و اعصاب

ریه

استخوان

دستگاه گوارش

خونی و آنکولوژی

دستگاه ادراری تناسلی

فک، دهان دندان

چشم

گوش، حلق و بینی

قلب و عروق

روماتولوژی

عفونی

 

 

معافیت کفالت

یکی از انواع روش های معافیت گرفتن کفالت است. برخی از مشمولان خدمت سربازی با داشتن شرایط زیر کفیل خانواده خود شده و می توانند معافیت سربازی بگیرند:

 • سن ۱۸ سال
 • غیبت نکردن
 • تنها سرپرست خانواده بودن

 در ادامه کسانی که می توان کفیل آنها شد ارائه شده است:

 • پدر     

از انواع روش های معافیت کفالت، زمانی است که پدر فرد بالای ۷۵ سال باشد و بنابراین فرد مشمول معافیت می شود. همچنین اگر پدر دچار بیماری های خاصی باشد، در این صورت حتی اگر زیر 75 سال هم باشد، فرد معاف می شود. البته این بیماری را باید شورای پزشکی تایید کند.

همچنین فرد باید تنها پسر خانواده باشد، اگر برادر دیگری داشته باشد، معافیت سربازی به او داده نمی شود، مگر اینکه برادر او نیز دچار بیماری یا معلولیتی باشد. همچنین اگر برادر بزرگتر او ایران نباشد، فرد معاف نخواهد شد.

 • مادر    

از دیگر انواع روش های معافیت، زمانی است که مادر از همسر خود جدا شده باشد یا همسر او فوت کرده باشد؛ در صورتی که 30 ماه از این طلاق گذشته باشد، فرد می تواند از معافیت سربازی بهره مند شود.

 • خواهر 

از دیگر انواع روش های معافیت، کفالت خواهر است. در صورتی که پدر فوت کرده و برادر دیگری نداشته باشد (باید برادر تنی خواهر خود باشد)، فرد معاف می شود. خواهر نیز نباید متاهل باشد.

 • برادر بزرگ (بالای ۱۸ سال)     

از دیگر انواع روش های معافیت، کفالت برادر بزرگتر است. اگر برادر بزرگتر دچار بیماری و نیاز به مراقبت داشته باشد و از طرفی هم پدر در قید حیات نباشد، فرد می تواند کفیل برادرش شده و از معافیت سربازی استفاده کند.

 • برادر کوچک (زیر ۱۸ سال)     

از دیگر انواع روش های معافیت، کفالت برادر کوچکتر است. اگر پدر فرد فوت کرده و برادر زیر 18 سن داشته باشد، کفیل برادرش شده و نیازی به انجام خدمت سربازی ندارد.

 • پدربزرگ         

از دیگر انواع روش های معافیت، کفالت پدربزرگ است. اگر مشمول تنها نوه پسر باشد و پدربزرگ هیچ دختر و پسری نداشته و همچنین بالای 75 سال باشد و اگر زیر 75 سال است، اما بیماری دارد که مورد تایید شورای پزشکی است، فرد می تواند مشمول معافیت شود.

 • مادربزرگ

از دیگر انواع روش های معافیت، کفالت مادربزرگ است. برای کفالت مادربزرگ، فرد باید تنها نوه پسر خانواده باشد و مادر بزرگ نیز هیچ دختر یا پسری نداشته باشد.

انواع روشهای معافیت

معافیت ایثارگران

از دیگر انواع روش های معافیت، معافیت ایثارگران است. افرادی می توانند از راه ایثارگری معاف از خدمت شوند که پدر، مادر، برادر، خواهر، همسر و یا فرزند آنها در راه وطن و همچنین اهداف اسلامی به شهادت رسیده، یا جانباز شده و یا مفقودالاثرند.

بنابراین، فرد در صورتی از رفتن به خدمت معاف می شود که یکی از اعضای خانواده او دو سال در اسارت بوده باشد، یا 30 ماه در مناطق عملیاتی در حال مبارزه بوده باشد و یا 25 درصد جانبازی داشته باشد. البته در این شرایط تنها یکی از فرزندان از قانون معافیت برخوردار خواهد شد نه تمامی فرزندان پسر. البته اگر با استفاده از یکی از این موارد فرد مشمول معافیت نشود، مجموع امتیازاتی که در تمامی اینها می گیرد نیز می تواند منجر به معافیت او شود.

 

نکات مهم معافیت ایثارگران

معافیت جانبازان

از دیگر انواع روش های معافیت، معافیت جانبازان است. خود فرد اگر دارای جانبازی بالای 10 درصد باشد، از سربازی معاف می شود و این موضوع ارتباطی با استفاده فرزندان او از قوانین معافیت ندارد.

اگر فردی با یک خانم با جانبازی بالای 25 درصد ازدواج کند نیز از معافیت برخوردار می شود. البته 5 سال ابتدایی ازدواج این معافیت موقف و در صورتی که زندگی مشترک آنها ادامه پیدا کند، بصورت دائم معاف می شود.      

کسر خدمت

این قانون برای ایثارگرانی اعمال می شود که فرزند آنها شرایط معافیت را بصورت کامل ندارد. البته این کسری خدمت تنها مشمول یکی از فرزندان می شود و دیگر فرزندان از این قانون نمی توانند استفاده کنند.

درصد جانبازی تایید شده

میزان جانبازی تایید شده همان عددی است که بنیاد شهید و امور ایثارگران تعیین کرده است. درصدی که سازمان نیروهای مسلح مشخص می کند تعیین کننده نخواهد بود.

 

انواع روش های معافیت با قاعده تلفیق

این قاعده به این معنی است که با استفاده از مجموع امتیازات جانبازی، حضور در جبهه جنگ و همچنین میزان اسارت اعضای خانواده، بتواند معافیت بگیرد. البته تنها یکی از فرزندان می تواند از این قاعده استفاده کند و فرزندان پسر دیگر می توانند از قانون کسری خدمت استفاده کنند.

برای هر یک درصد جانبازی، یک ماه خدمت در جبهه و یک ماه اسارت، 12 روز کسری خدمت در نظر گرفته می شود.

معافیت فرزند شهید و فرزند مفقودالاثر

از دیگر انواع روش های معافیت، معافیت فرزند شهید است. براساس قانون تمامی فرزندان شهدا و جاویدالاثرها با رسیدن به سن خدمت سربازی، از این خدمت مقدس معاف خواهند شد.

معافیت برادر شهید، برادر جاویدالاثر، برادر جانباز و برادر آزاده

اگر شهدا، جاویدالاثران، جانبازان و یا آزادگان دارای فرزندی نباشند، در این صورت برادر آنها می تواند معاف شود.

 معافیت مددجویان

از دیگر انواع روش های معافیت، معافیت مددجویان است. در اینباره در قانون نظام وظیفه مواردی تحت ماده 44 در نظر گرفته شده است که در ادامه اشاره می شود.

 

انواع روش های معافیت‌ در ماده ۴۴ قانون خدمت سربازی

معافیت سربازی فرزند مادری که همسر او فوت شده یا طلاق گرفته و  زیرنظر کمیته امداد یا بهزیستی قرار دارد

در این نوع معافیت ملاک جدایی پدر و مادر و انتخاب مادر به عنوان سرپرست و یا فوت پدر در نظر گرفته می شود و تعداد فرزندان پسر ملاک نیستند. البته در شرایطی که پدر در زندان  بوده و یا مفقودالاثر باشد، فرزند موظف به گذراندن خدمت نظام وظیفه است.

معافیت فردی که فرزند معلول دارد

از دیگر انواع روش های معافیت، معافیت فردی است که فرزند معلول دارد. البته اگر غیبت نکرده باشد، شرایط استفاده از معافیت را دارد.

معافیت تنها پسر خانواده‌ با سه خواهر

از دیگر انواع روش های معافیت، زمانی است که فرد تنها پسر خانواده بوده و سه خواهر دارد. این که خواهران مجرد باشند یا متاهل و یا جدا شده باشند، تاثیری در این نوع معافیت ندارد. البته اگر فرد دارای غیبت باشد، درخواست بررسی نخواهد شد.

انواع روشهای معافیت

تیم مهرگان ورک مطالب مفیدی با موضوعات مختلف در وبسایت خود منتشر می کند. امید است با مطالعه آنها پاسخ سوالات خود را بیابید.

 

نظرات :
نظر خود را بیان کنید :
مطالب مرتبط :
4f375299-721d-4a29-a508-bba5e0bced7e.JPG
بهترین رشته های تجربی برای مهاجرت تحصیلی

با افزایش تعداد داوطلبان رشته تجربی به مراتب قبولی در این رشته سختتر شده است، پس برخی افراد با انتخاب بهترین رشته های تجربی برای مهاجرت تحصیلی به فکر مهاجرت می افتند.

امین فرهادی 23 شهریور 1400
ed5f3052-72dd-46e2-972e-7da9157ef66a.JPG
شهریه دانشگاه بین الملل

ممکن است شما هم به هنگام انتخاب رشته، نام دانشگاه بین الملل را در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری مشاهده کرده باشید، در این مقاله در خصوص شهریه دانشگاه بین الملل و میزان اعتبار مدرک آن اطلاعاتی آورده شده است.

امین فرهادی 3 مهر 1400