انتخاب رشته دبیرستان

انتخاب رشته دبیرستان برای دانش آموزان پایه نهم اهمیت زیادی دارد، زیرا بر آینده شغلی آنها اثرگذار است. این دانش آموزان باید یکی از رشته های نظری شامل علوم تجربی، ریاضی فیزیک و علوم انسانی، فنی و حرفه ای، کارودانش و علوم و معارف اسلامی را انتخاب کنند. برای خیلی از دانش آموزان این امر با نگرانی و ابهاماتی همراه است و براحتی نمی توانند تصمیم بگیرند.

انتخاب رشته دبیرستان
تحصیلی ,

نحوه انتخاب رشته دبیرستان

انتخاب رشته دبیرستان برای دانش آموزان پایه نهم اهمیت زیادی دارد، زیرا بر آینده شغلی آنها اثرگذار است. این دانش آموزان باید یکی از رشته های نظری شامل علوم تجربی، ریاضی فیزیک و علوم انسانی، فنی و حرفه ای، کارودانش و علوم و معارف اسلامی را انتخاب کنند. برای خیلی از دانش آموزان این امر با نگرانی و ابهاماتی همراه است و براحتی نمی توانند تصمیم بگیرند. در انتخاب رشته دبیرستان باید اهداف، علایق و استعدادهای فردی، شرایط بازار کار و ... در نظر گرفته شود.

در ابتدای این مقاله در مورد عوامل اثرگذار مانند علاقه، اهداف و شناخت رشته ها بر انتخاب رشته دبیرستان صحبت می کنیم. البته باید مجموع این عوامل را باهم درنظر گرفت.

انتخاب رشته دبیرستان

 تاثیر علاقه بر انتخاب رشته دبیرستان

اولین و مهمترین عامل تاثیرگذار در انتخاب رشته دبیرستان علاقه است. اصولا افراد کاری را که به آن علاقه دارند، با جدیت و پشتکار انجام می دهند. داشتن علاقه بر کیفیت تحصیل و همچنین آینده شغلی تاثیر بسزایی دارد.

تاثیر شخصیت بر انتخاب رشته دبیرستان

تیپ شخصیتی افراد در انتخاب رشته دبیرستان اثر دارد. افراد را می توان در دسته های شخصیتی مختلف قرار داد. مثلا افراد جستجوگر، محقق های خوبی هستند؛ افراد اجتماعی در شغل های آموزشی بسیار خوب عمل می کنند؛ افراد متهور در شغل های مدیریتی موفق هستند.

درواقع، شخصیت بر نگرش و رفتار انسان اثر زیادی می گذارد که شناخت دقیق تیپ شخصیتی در انتخاب رشته دبیرستان و به تبع آن شغل آینده فرد تاثیر دارد. در برخی موارد با بهبود و پرورش یک ویژگی شخصیتی می توان شغل های مرتبط با آن را هم برعهده گرفت، البته در صورت داشتن علاقه.

تاثیر شرایط روحی و جسمی بر انتخاب رشته دبیرستان

ویژگی های جسمی مانند قد، داشتن برخی نقص های جسمی و ... همچنین  مسائل روانی مانند ترس از ارتفاع، ترس از خون و ... بر انتخاب رشته دبیرستان تاثیر دارند. برخی رشته های دانشگاهی و شغل ها ویژگی های جسمانی و روحانی ویژه ای را می طلبند که باید در مورد آن ها فکر شود.

تاثیر هدف بر انتخاب رشته دبیرستان

تاثیر اهداف فرد بر انتخاب رشته دبیرستان را نمی توان نادیده گرفت. برخی دانش آموزان صرفا به این دلیل که مثلا رشته پزشکی جایگاه اجتماعی و همچنین درآمد بالایی دارد، در دبیرستان علوم تجربی را انتخاب می کنند و یا فقط می خواهند وارد دانشگاه شوند و مدرک دانشگاهی داشته باشند؛ بنابراین رشته ای را انتخاب می کنند که بتوانند راحتتر وارد دانشگاه شوند و بسیاری موارد دیگر. بنابراین در انتخاب رشته دبیرستان باید اهداف فردی سنجیده شود.

 تاثیر شناخت دقیق رشته ها در انتخاب رشته دبیرستان

بررسی و جمع آوری اطلاعات لازم و کافی در انتخاب رشته دبیرستان بسیار اهمیت دارد و قبل از هر انتخابی باید تمامی ابعاد رشته ها مطالعه و تحقیق شود. مثلا با انتخاب هر رشته چه دروسی باید گذرانده شود و یا چه مشاغلی به ازای آن در جامعه و بازار کار وجود دارد.

تاثیر بازار کار بر انتخاب رشته دبیرستان

از عوامل مهم دیگر در انتخاب رشته دبیرستان این است که فرد در آینده چه شغلی را برمی گزیند و آن شغل چه بازار کاری دارد. بررسی وضعیت فعلی و آینده بازار کار شغل موردنظر و به تبع آن میزان درامد از اهمیت بالایی برخوردار است.

تاثیر استعداد بر انتخاب رشته دبیرستان

در نظر گرفتن سطح استعداد و ضریب هوشی دانش آموز در انتخاب رشته دبیرستان اهمیت زیادی دارد؛ یعنی صرف داشتن علاقه کافی نیست. زمانی که نتایج آزمون هدایت تحصیلی نشان می دهد که فرد توانایی لازم برای انجام تجزیه و تحلیل ندارد، صرف علاقه تضمین کننده موفقیت در مشاغلی مانند مهندسی شیمی نیست و باید میان استعداد و علاقه تعادل برقرار باشد. البته نتایج آزمون هدایت تحصیلی در انتخاب رشته دبیرستان ممکن است تحت تاثیر شرایطی تغییر کند، بنابراین باید شناخت کافی از توانایی و استعدادهای خود داشته باشید و این آزمون هم نوعی تکمیل کننده شناخت از شخصیت فرد است.

تاثیر نمرات دوران تحصیل در انتخاب رشته دبیرستان

براساس بخشنامه های آموزش و پرورش، تنها نمرات پایه نهم در انتخاب رشته دبیرستان موثر نیست، بلکه مجموع نمرات سه پایه آخر یعنی هفتم و هشتم و نهم، تاثیرگذارند (35 درصد). یعنی مثلا اگر دانش آموز بخواهد در رشته تجربی ادامه تحصیل بدهد، باید نمرات او به اندازه ای باشد که بتواند این رشته را انتخاب کند.

همچنین عامل تاثیرگذار دیگر میزان سهمیه هر منطقه است؛ مثلا سهمیه یک منطقه ممکن است تنها 300 نفر باشد. بنابراین رتبه فرد در هر رشته نمی تواند تنها ملاک انتخاب رشته دبیرستان باشد.

نظرات معلمان هم در انتخاب رشته دبیرستان تاثیر دارد که 10 درصد وزن دارد. علاقه دانش آموز و خانواده هم 15 درصد، نتیجه آزمون های هدایت تحصیلی 35 درصد و نظر مشاور هم 10 درصد وزن دارند.

انتخاب رشته دبیرستان

دلیل اهمیت زیاد انتخاب رشته دبیرستان چیست؟

برخی مواقع افراد صرفا به این دلیل که برخی رشته ها درآمدهای خوبی دارند، آن را انتخاب می کنند، بدون در نظر گرفتن عواملی مانند علاقه، توانایی و ... . بنابراین اینکه همیشه افرادی را می بینیم که در شغلهایی غیرمرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول به کار هستند، جای تعجب ندارد.

در انتخاب رشته دبیرستان باید دقت کافی به خرج دهیم؛ زیرا انتخاب غلط عمر و انگیزه فرد را از بین می برد. می بینیم که فرد سالها صرف تحصیل در رشته ای کرده که هیچ علاقه و انگیزه ای برای آن ندارد که این خود بر میزان تلاش و پشتکار و خستگی ناپذیری فرد اثر عکس دارد.

صرف انتخاب رشته دبیرستان در موفقیت آینده فرد تاثیرگذار نیست و عوامل زیادی درگیر هستند، اما مطمئنا انتخاب اشتباه، زمان و عمر فرد را هدر می دهد، او را بی انگیزه و بی هدف می کند، اعتماد به نفس او را پایین می آورد و ... .

انتخاب رشته دبیرستان

اشتباهات رایج در انتخاب رشته دبیرستان کدامند؟

اشتباهات معمول در انتخاب رشته دبیرستان، شامل این موارد است:

 • درنظرگرفتن درآمد و خروجی های مالی برای شغل آینده
 • به این دلیل که دوستان رشته ای را انتخاب کرده اند و دنباله روی از آنان
 • فرد می خواهد از والدین حرف شنوی داشته باشد و آرزوهای دست نیافته آنها را تحقق بخشد
 • فرد به هیچ عنوان علاقه اش را درنظر نمی گیرد
 • فرد رشته ای را انتخاب می کند که هزینه های تحصیلی پایین تری دارد
 • انتخاب رشته تنها به دلیل جایگاه اجتماعی آن
 • انتخاب رشته دبیرستان بدون انجام تحقیقات، مشاوره ها و کسب اطلاعات لازم
 • انتخاب رشته ای که با آن بتوان کمک هزینه تحصیلی یا معافیت سربازی دریافت کرد
 • در انتخاب رشته دبیرستان فرد مسائل عاطفی و احساسی را اولویت می دهد
 • فرد تنها تحت تاثیر نظرات دیگران به انتخاب می پردازد.

انتخاب رشته دبیرستان

چگونه بهترین انتخاب رشته دبیرستان را داشته باشیم؟

در انتخاب رشته دبیرستان باید چند معیار را درنظر گرفت. بررسی و ارزیابی این معیارها کمک بزرگی می کند. ورود به دانشگاه، انتخاب رشته دانشگاه و پس از آن، ورود به بازار کار و پیدا کردن شغل مناسب مواردی است که می توانند متاثر از چگونگی انتخاب رشته دبیرستان باشند.  بنابراین بهتر است در هنگام انتخاب رشته به این موارد توجه داشت:

 • تشخیص توانایی‌های فردی
 • درنظر گرفتن علاقه و انگیزه
 • بررسی و مطالعه دقیق رشته های تحصیلی
 • استفاده از مشاوره
 • بررسی شغل هایی که در آینده می توانید داشته باشید و و مزایا و معایب آنها

انتخاب رشته دبیرستان

شاخه های تحصیلی در انتخاب رشته دبیرستان

شاخه های تحصیلی شامل چهار گروه نظری، علوم و معارف قرآنی، فنی و حرفه ای و کارودانش است که در ادامه به توضیح مختصری می پردازیم:

معرفی شاخه‌ فنی وحرفه‌ای برای انتخاب رشته دبیرستان

شاخه فنی وحرفه‌ای شامل چهار گروه هنر، مدیریت و خدمات، صنعت و کشاورزی است. در این شاخه اغلب دروس عملی و کارگاهی هستند و البته دروس تئوری هم درکنار آن ها تدریس می شود اما این دروس به مراتب کمتر است. باید گفت فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای زودتر وارد بازار کار می شوند. بنابراین علاقه به کارهای فنی و عملی در انتخاب رشته دبیرستان تاثیر بسزایی دارد.

البته دانش آموزان این رشته شانس خود را برای تحصیل در دانشگاه های درجه اول از دست می دهند و تنها می توانند در آزمون سراسری مقطع کاردانی دانشگاه های فنی و حرفه‌ای، علمی کاربردی، آزاد، پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی شرکت کنند و برای ادامه تحصیل باید در آزمون کارشناسی ناپیوسته همین دانشگاه ها شرکت کنند. البته امکان ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد و دکترا نیز برایشان فراهم است.

فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای در دانشگاه از نظر علمی ضعیفتر از دانشجویان مهندسی با دیپلم رشته ریاضی هستند اما از نظر فنی و عملی قویترند. بسیاری افراد این عامل را  در انتخاب رشته دبیرستان مهم می دانند.

 

معرفی شاخه‌ کاردانش برای انتخاب رشته دبیرستان

رشته های شاخه کاردانش مشابه شاخه فنی حرفه‌ای است اما تعداد زیررشته‌های آن بیشتر است. دروس عملی و کارگاهی شاخه کاردانش از فنی و حرفه‌ای بیشتر و دروس تئوری آن کمتر است. حضور در مدارس کاردانش ضرورتی ندارد و می توان با شرکت در دوره های آموزشگاه های کاردانش، دیپلم کاردانش گرفت. اینها عواملی است که باید در انتخاب رشته دبیرستان مورد توجهه قرار گیرد.

انتخاب رشته دبیرستان

توجه به تفاوت‌ها و شباهت‌های میان فنی حرفه‌ای و کارودانش در انتخاب رشته دبیرستان

 • شاخه کاردانش را وزارت آموزش و پروش و وزارت کار و امور اجتماعی با هم، و شاخه فنی و حرفه‌ای را وزارت آموزش ‌و پرورش، به‌صورت مستقل برگزار می کنند.
 • فارغ‌التحصیلان هر دو شاخه در مقاطع بالاتر می توانند ادامه تحصیل دهند.
 • تمرکز هر دو بر دروس عملی و فنی است، اما تعداد واحدهای عملی کاردانش بیشتر است.
 • ورود و تحصیل در فنی حرفه‌ای به علت وجود دروس تئوری دشوارتر است.
 • فارغ‌التحصیلان کاردانش به دلیل مهارتهای عملی بیشتر، سریع‌تر وارد بازار کار می‌شوند؛ فارغ التحصیلان فنی حرفه‌ای با اتمام مقطع کاردانی می توانند به‌عنوان تکنسین مشغول به کار شوند.
 • شاخه‌ی کاردانش بیش از 150 زیررشته و  فنی حرفه‌ای حدود 40 زیررشته دارد.
 • در شاخه فنی حرفه‌ای تمرکز اغلب روی دروس ریاضی و محاسباتی و در شاخه‌کاردانش بر یادگیری عملی است.

 

 بررسی شاخه نظری در انتخاب رشته دبیرستان

شاخه نظری رشته های مرتبط با علوم پایه را دربرمی گیرد و شامل ریاضی فیزیک، علوم تجربی و ادبیات و علوم انسانی است. این گروه در مقایسه با گروه های دیگر بیشترین نمره را نیاز دارند. البته انتخاب هریک نیازمند حدنصاب نمرات مربوط به درس های تخصصی نیز است.

دلایل محبوبیت رشته های نظری. اول، این است که جز علوم پایه هستند؛ و دوم، جایگاه و ارزش اجتماعی مشاغل مربوط به آن هاست مانند پزشکی، معلمی، انواع مهندسی و ... .

بررسی رشته ریاضی فیزیک در انتخاب رشته دبیرستان

در صورت علاقه به مباحث محاسباتی و شغلهای فنی و برخورداری از توانایی تحلیل های ریاضی می توان به ریاضی فیزیک در انتخاب رشته دبیرستان فکر کرد. همچنین باید مجموع نمرات دروس ریاضی و علوم تجربی در سه پایه متوسطه اول از 42 و معدل از  14 کمتر نباشد.

بررسی رشته ادبیات و علوم انسانی در انتخاب رشته دبیرستان

بدلیل انجام محاسبات و آزمایش های ترکیبی در علوم زیستی و مواد، برخی دروس علوم تجربی مشترک با دروس رشته ریاضی هستند. اگر فرد به زیست شناسی، زمین شناسی و علوم شیمیایی و مواد و کاربرد آنها علاقمند باشد و همچنین ضریب مجموع نمرات دروس ریاضی و علوم تجربی در سه پایه متوسطه کمتر از 42 و معدل کمتر از  14 نباشد؛ می تواند به علوم تجربی در انتخاب رشته دبیرستان توجه داشته باشد.

 

بررسی رشته ادبیات و علوم انسانی در انتخاب رشته دبیرستان

درصورت علاقه به موضوعات ادبی و فلسفی، روانشناسی، جامعه شناسی، منطق، ادبیات و سایر موضوعات مشابه دیگر و برخورداری از حافظه عالی و توانایی بالا، علوم انسانی را در انتخاب رشته دبیرستان درنظر داشته باشید. همچنین ضریب مجموع نمرات دروس مطالعات اجتماعی، زبان و ادبیات فارسی و عربی در سه پایه متوسطه کمتر از 42 و معدل کمتر از  14 نباشد.

 

بررسی شاخه علوم و معارف اسلامی در انتخاب رشته دبیرستان

علاقه به موضوعات فقهی، فلسفی، دینی و مذهبی و اثرات آنها در زندگی فردی و جمعی و برخورداری از توانایی تجزیه و تحلیل عالی و همچنین داشتن حداقل میانگین نمره (سه سال پایه) در دروس معارف اسلامی 14،  زبان عربی 13 و ادبیات فارسی 12، از شروط درنظرگرفتن این شاخه در انتخاب رشته دبیرستان است.

 

انتخاب رشته دبیرستان

اطلاعات زیادی در مورد انتخاب رشته دبیرستان شامل معرفی رشته ها، در سایت مهرگان ورک  قرار داده شده است. برای پاسخ به سوالات مربوط به انتخاب رشته می توانید مطالب سایت را مطالعه نمایید.

 

نظرات :
نظر خود را بیان کنید :
مطالب مرتبط :
eb04e793-2903-412b-9f95-ef853bfc049a.jpg
انواع روش های معافیت

آگاهی از انواع روش های معافیت سربازی برای برخی افراد از اهیمت زیادی برخوردار است. باید گفت خدمت سربازی و قوانین مربوط به آن در کشورهای مختلف تا حدی متفاوت است. دوره خدمت سربازی در کشورهای مختلف می تواند یک سال، دو سال، 18 ماه و یا به دلایل مختلف طولانی تر باشد.

امین فرهادی 30 مهر 1400
9b8c73e8-4db9-4f17-b158-330d16135c9c.jpg
مهاجرت تحصیلی به کانادا

کانادا یک قطب اصلی برای مهاجرت تحصیلی است. شرایط زندگی عالی و راحت در این کشور برای تمامی فرهنگ ها سبب شده است تا مهاجرت تحصیلی به کانادا بسیار محبوب و پرطرفدار باشد.

امین فرهادی 28 مهر 1400