راه اندازی کسب و کار شخصی

راه اندازی کسب و کار شخصی همیشه با سختی ها و فراز و نشیب هایی همراه است، اما اگر دیدگاهی بلندمدت داشته باشید، فرایندی چالشی و لذت بخش خواهد بود. یک کارآفرین همیشه به دنبال تغییر سبک زندگی و کارش است، به تجریه اندوزی می اندیشد، عملگراست و با شکست ها، دلسرد و نامید نمی شود.

راه اندازی کسب و کار شخصی
شغل و کسب و کار ,

نحوه راه اندازی کسب و کار شخصی

راه اندازی کسب و کار شخصی همیشه با سختی ها و فراز و نشیب هایی همراه است، اما اگر دیدگاهی بلندمدت داشته باشید، فرایندی چالشی و لذت بخش خواهد بود. یک کارآفرین همیشه به دنبال تغییر سبک زندگی و کارش است، به تجریه اندوزی می اندیشد، عملگراست و با شکست ها، دلسرد و نامید نمی شود.

در این راه ایده ها را ارزیابی کنید و بدانید عملی می شوند و شما را به موفقیت می رسانند؛ آنچه مهم تر است خستگی ناپذیری و صبر و تحمل شماست. با کسب تجربه های مختلف، عملی بودن یا نبودن راه اندازی کسب و کار شخصی و میزان بازدهی آن را تعیین کنید.

نحوه راه اندازی کسب و کار شخصی

گام های راه اندازی کسب و کار شخصی

 1. چشم انداز

چشم انداز و تصویر کلی از آینده کسب و کار، به ما جهت و هدف می دهد و اجازه نمی دهد از مسیر منحرف شویم. همچنین به دلایل راه اندازی آن فکر کنید. درنظر گرفتن آینده ای واضح و روشن و دلایلی مشخص برای راه اندازی کسب و کار شخصی، تصمیم گیری درباره چگونگی انجام آن را نیز راحتتر می کند.

 1. پول اولویت اول نیست.

موفقیت به معنای ثروتمند شدن نیست، موفقیت بخشی از شخصیت فرد و ثروتمند بودن از نتایج موفقیت است. میزان خروجی مالی یک شغل مهم است، اما نباید تنها برروی آن تمرکز کرد؛ زیرا در اینصورت فرد در فراز و نشیب ها صبور نیست و نمی تواند مشکلات را تحمل کند. همچنین وقتی به اندازه ای از پول دست پیدا کند، دیگر انگیزه ای برای رقابت ندارد. صاحبان برندهای معروف، عاشق آن کسب و کار بوده اند، نه عاشق پول؛ هرچند درآمد و شهرت هم از دلایل راه اندازی کسب و کار شخصی آن ها بوده است.

 1. توجه به یادگیری مستمر

مطالعه مداوم حوزه کسب و کار خود، افزایش و بروزرسانی دانش و شرکت در همایش ها و سخنرایی ها، از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا بهره گیری از تکنیک ها و استراتژی های جدید ضروری است. هنگام راه اندازی کسب و کار شخصی، برای فرایند یادگیری نیز هزینه ای را در نظر بگیرید که البته نوعی سرمایه گذاری است نه هزینه.

نحوه راه اندازی کسب و کار شخصی

 1. تعیین ارزش ها

در راه اندازی کسب و کار شخصی هماهنگی میان ارزش های کاری و ارزش های شخصی ضروری است و با آن موفقیت با سرعت بیشتری به سمت شما خواهد آمد. مثلا با داشتن ارزش کمک به دیگران، هدف شغل شما تنها رسیدن به پول نخواهد بود.

همچنین برای هماهنگ کردن اهداف با ارزش ها، فهرستی از ارزشها را بنویسید، ارزش ها و اهداف را با یکدیگر مقایسه کنید تا ارتباط و هماهنگی میان آنها را درست برقرار نمایید. مثلا اگر ارزش، امنیت و آرامش است، راه اندازی کسب و کار شخصی چالش ها و تنش هایی به همراه دارد. بنابراین هیچگاه ارتباط میان این دو را نادیده نگیرید.

 1. مشخص کردن منابع

در راه اندازی کسب و کار شخصی، منابع، تنها مالی نیستند، بلکه ارتباطات، توانایی حل مسئله و… هم بخشی از منابع هستند. در ابتدا باید به شناسایی منابع خود بپردازیم و برنامه ریزی کنیم تا بهترین استفاده را از آن ها داشته باشیم. مثلا فرد با داشتن تخصص پیاده سازی استانداردهای ایزو، درصورت داشتن روابط قوی می تواند وارد شرکت های مختلف شده و با معرفی خود به یک مشاور قدرتمند در زمینه ایزو تبدیل شود. 

 1. الگوبرداری کنید

در راه اندازی کسب و کار شخصی الگوبرداری به معنای تقلید صرف از رقبا نیست، بلکه باید توانایی ها و مهارتهای خود را بشناسید و تلاش کنید تا عملکردی متفاوت داشته باشید. البته به طور مدام اقدامات و برنامه های رقبای خود را زیرنظر داشته باشید. برای این منظور به دنبال شناسایی موارد زیر باشید؛

 • تفاوت های خود با رقبا
 • بخشی از بازار که بر آن مسلط هستند
 • منابعی که دارند
 • فرایند ارائه خدمات و محصولشان
 • بهترین محصول یا خدمت آن ها کدام است و چگونه به آن رسیده اند
 • مدیریت بحران آن ها
 • استراتژی های رقابتی
 • مزیت رقابتی

نحوه راه اندازی کسب و کار شخصی

 

 1. افزایش آستانه تحمل

برخی افراد کارآفرین می خواهند یک شبه میلیاردر شوند؛ این نوع تفکر در راه اندازی کسب و کار شخصی، انگیزه فرد را نابود می کند. باید دانست سالها زمان می برد تا در کسب و کار به موقعیتی ایده آل رسید. این امر مستلزم تحمل شکست های بسیار است، بنابراین باید صبور بود.

 1. توسعه کسب و کار

هیچ منطقه امنی برای یک کارآفرین وجود ندارد، زیرا به صورت مداوم با چالش های مختلف درگیر است. برندهای ثروتمند و معروف همچنان در حال انجام تبلیغات و فعالیت های مرتبط هستند، زیرا هرچه کسب و کار توسعه پیدا می کند، چالش ها هم بزرگ تر می شوند. 

در صورتی که از تغییر سرباز زنید، در رقابت باز می مانید و خود به دشمنی بزرگ برای کسب و کار خود تبدیل می شوید. بنابراین در راه اندازی کسب و کار شخصی، از تغییرات استقبال کنید و به فکر توسعه باشید به جای مقاومت کردن و راکد ماندن.

نحوه راه اندازی کسب و کار شخصی

مزایای راه اندازی کسب و کار شخصی

 1. رییس خود هستید.

لازم نیست به کسی پاسخگو باشید و فرد دیگری برای شما برنامه ریزی کند.

 1. هر آنچه می‌خواهید، انجام می دهید.

با راه اندازی کسب و کار شخصی، به انجام کاری مشغول می شوید که به آن علاقه دارید. بنابراین با انگیزه بیشتری کار می کنید و از زندگی بیشترین لذت را می برید.

 1. انعطاف زمانی

لازم نیست مانند کارهای اداری، ساعات ورود و خروج مشخص و مدت زمان حضور مشخصی داشته باشید. ساعت های کاری به اختیار خودتان است، برنامه ریزی را خود انجام می دهید و به روشی که دوست دارید، عمل می کنید. در راه اندازی کسب و کار شخصی اگر چه باید ساعات بیشتری را صرف کنید، اما از آن لذت می برید و می توانید خود را با آن سازگار کنید.

 1. آزادی

در مدیریت فعالیت ها و اقدامات خود آزادی دارید، از هر استراتژی و روشی که بخواهید برای پیشرفت کارها استفاده می کنید، نگران این نیستید که مدیرتان شما را اخراج کنید.

 1. منفعت زیاد

زمانی که در ابتدای مسیر راه اندازی کسب و کار شخصی هستید، احتمال شکست خوردنتان زیاد است، اما با کسب تجربه و افزایش مهارت، احتمال موفقیت هم بالا می رود. با درک این موضوع که چیزی آسان بدست نمی آید، همواره تلاش خود را افزایش دهید و نامید نشوید. میزان پولی هم که بدست می آورید، بسته به تلاش و سخت کوشی شما متفاوت خواهد بود.

 1. حمایت و پشتیبانی

با راه اندازی کسب و کار شخصی می توانید از حمایت اعضای خانواده خود بهره ببرید و آن ها به شما کمک می کنند تا به اهداف خود برسید. بنابراین اینکه در جریان فعالیت های کسب  کار شما قرار بگیرند، بسیار مهم است.

نحوه راه اندازی کسب و کار شخصی

معایب راه اندازی کسب و کار شخصی

راه اندازی کسب و کار شخصی علاوه بر اینکه شما را به اهدافتان می رساند، چالش ها و مشکلاتی را نیز به همراه خواهد داشت. در ادامه به بررسی چند مورد می پردازیم.

 1. ساعات کار طولانی

صاحبان کسب  و کارهای شخصی، باید ساعت ها به فعالیت بپردازند تا به نتیجه مطلوب برسند. رسیدن به موفقیت و کارآفرین نمونه شدن کار آسانی نیست و باید از ابتدا آمادگی انجام کار در ساعت های طولانی را داشته و خستگی ناپذیر باشید.

 1. درآمد نامشخص

زمانی که ایده راه اندازی کسب و کار شخصی را در ذهن می پرورانید، باید واقف باشید که این سرمایه گذاری، ارزان نیست. در ابتدای راه اندازی احتمال اینکه به درآمدی نرسید بسیار بالاست؛ بنابراین قبل از هر اقدامی به فکر تامین مالی پروژه خود باشید و از وام های بانکی و یا سرمایه گذار استفاده کنید.

 1. مسولیت

راه اندازی کسب و کار شخصی مستلزم تصمیم های درست و به موقع است. باید توانایی مواجهه با مشکلات و شرایط دشوار را داشته باشید و مسئولیت تمامی تصمیم ها را بپذیرید.

 

نحوه راه اندازی کسب و کار شخصی

ریسک های راه اندازی کسب و کار شخصی

 1. احساس انزوا

وقتی شما ریسک راه اندازی کسب و کار شخصی را می پذیرید، ممکن است حتی خانواده از شما حمایت نکنند، بنابراین احتمال اینکه احساس تنهایی کنید، وجود دارد.

 1. خطر شکست

براساس آمار، بالغ بر 50 درصد کسب و کارها در 5 سال ابتدایی، شکست می خورند. اما نباید از شکست ترسید؛ باید مصمم بود و به موفقیت باور داشت. از هر شکستی تجربه کسب کنید و بدون هیچ ترسی به کار خود ادامه دهید. 

 1. بی‌انگیزگی

داشتن انگیزه برای مدت زمان طولانی و خسته نشدن از مشکلات راه اندازی کسب و کار شخصی، چندان آسان نیست و ممکن است در بلندمدت خسته شده و انگیزه خود را از دست بدهید. بنابراین در راه اندازی کسب و کار شخصی هرروز با انگیزه تر باشید و بدانید که احتمال موفقیت در ابتدای راه بسیار پایین است و باید صبور بود تا به نتیجه رسید.

نحوه راه اندازی کسب و کار شخصی

مجوزهای لازم برای راه اندازی کسب و کار شخصی

یکی از موانعی که در راه اندازی کسب و کار شخصی وجود دارد، گرفتن مجوزهای لازم است. در مواردی کسب مجوزهای لازم چندان آسان نیست و ممکن است مدت ها زمان ببرد و فرد را خسته کند؛ بنابراین قبل از هر اقدامی آگاهی خود را نسبت به شرایط شروع قانونی مشاغل و مجوزهایی که باید دریافت کنید، بالا ببرید.

در مواردی کسب مجوزهای راه اندازی کسب و کار شخصی بسیار ضروری هستند؛ مانند مجوز برای بازگشایی یک دندانپزشکی. در برخی موارد فرایند اخذ مجوزها، پیچیده و دشوار هستند و زمان زیادی را می طلبند؛ در ایران حدود ۵۰ اداره و سازمان در فرایند صدور مجوزهای کسب  کار دخیلند و همچنین بیش از 2000 نوع مجوز تعریف شده است.

مجوزهای خاص راه اندازی کسب و کار شخصی. این نوع مجوزهای برای مشاغل خاص و تخصصی صادر می شوند مانند پروانه وکالت و پروانه پزشکی؛ این مجوزها را سازمان های مختلف از راه آزمون یا مراحل دیگر صادر می کنند.

مجوزهای عام راه اندازی کسب و کار شخصی. مجوز کسب و کاری است که برای آن مدرک خاصی لازم نیست و مقررات آن در قانون نظام صنفی آمده است. طبق قانون نظام صنفی دو دسته برای مجوزهای عام وجود دارد: مجوزهای سنتی (مغازه و بوتیک و ... ) و مجوزهای جدید (استارتاپ ها و فروشگاه های مجازی).

 • مجوزهای راه اندازی کسب و کار شخصی سنتی

در مرحله اول به اتحادیه ای مراجعه می کنیم که کسب و کار به آن مرتبط می شود. در هر اتحادیه، یک گروه از شغل های هم جنس تعریف شده اند و اتحادیه مسئولیت صدور مجوز برای راه اندازی هر یک را بر عهده دارد. تمام مراحل صدور مجوز باید طی 15 روز اعلام شود. گام های کسب مجوز راه اندازی کسب و کار شخصی در ادامه آمده است:

 1. ارائه سند مالکیت یا اجاره نامه و مدارک شناسایی (شناسنامه، کارت ملی و ...) به اتحادیه
 2. بازرسی از محل (داشتن حداقل مساحت لازم و برخی بررسی های دیگر)
 3. گرفتن موافقت دستگاه مربوطه (دارایی، بهداشت، سازمان فنی و حرفه ای و اماکن نیروی انتظامی)
 4. برای بعضی از کسب و کارها باید موافقت هر چهار سازمان را بدست آورد.
 5. ارائه گواهی مالیاتی به اتحادیه (تشکیل پرونده مالیاتی برای اغلب راه اندازی کسب و کار شخصی ضروری است، اما مشاغل فرهنگی از مالیات معاف هستند)

 

 • مجوزهای راه اندازی کسب و کار شخصی جدید

‌بطور کلی مدارک لازم صدور پروانه کسب و کار سنتی، برای مشاغل جدید نیز یکی است. اما تفاوت هایی وجود دارد، مثلا برای فروشگاه اینترنتی باید بعد از صدور پروانه کسب، تاییدیه نماد الکترونیک گرفت.

ماده 27 پلمپ. قبل از صدور پروانه کسب، نمی توان برای راه اندازی کسب و کار شخصی اقدام کرد. متاسفانه به دلیل طولانی بودن فرایند کسب مجوز، برخی منتظر نمی مانند و فعالیت می کنند؛ بنابراین توسط اتحادیه پلمپ می شوند.

نحوه راه اندازی کسب و کار شخصی

در سایت مهرگان ورک می توانید اطلاعات لازم برای راه اندازی کسب و کار شخصی براحتی مطالعه کنید  اگر سوالی درباره این موضوع دارید با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و ابهامات را برطرف کنید.

 

نظرات :
نظر خود را بیان کنید :
مطالب مرتبط :
63a2545c-85ea-4f75-bcf3-1d5a17e0964c.jpg
اهمیت سوابق تحصیلی در کنکور 1401

کنکور یکی از مراحل مهم زندگی دانش آموزان است که نیازمند برنامه ریزی و پشتکار بالا است. و یکی از دغدغه ها و نگرانی های اصلی داوطلبان کنکور، اهمیت سوابق تحصیلی در کنکور 1401 است.

امین فرهادی 27 شهریور 1400
200b876d-d519-4419-8755-fbeb330516c2.jpg
شغل ده نفر ثروتمند دنیا

شغل ده نفر ثروتمند دنیا همیشه برای افراد، موضوعی جالب بوده و افراد در سراسر دنیا کنجکاوند بدانند این اشخاص چه کسانی هستند و زندگی، کار و نحوه پول درآوردن آن ها چگونه است. 81 نفر در دنیا سرمایه ای بالغ بر 20 میلیارد دلار دارند و برای بودن در جمع 100 نفر ثروتمند جهان باید حداقل ۱۸.۳ میلیارد دلار سرمایه داشت. در ادامه به معرفی شغل ده نفر ثروتمند دنیا پرداخته ایم.

امین فرهادی 29 خرداد 1400