سربازی یا ادامه تحصیل

سربازی یا ادامه تحصیل یکی از مهمترین سوالات در زندگی پسران است. خدمت اجباری سربازی که اغلب دو سال است، یک غول بزرگ برای آقایان محسوب می شود که با رسیدن به سن 18 سالگی باید با آن رو به رو شوند. آنها باید در این مدت به یکی از یگان های نظامی در کشور خدمت کنند.

سربازی یا ادامه تحصیل
خدمت سربازی , تحصیلی ,

انتخاب بین سربازی یا ادامه تحصیل

سربازی یا ادامه تحصیل یکی از مهمترین سوالات در زندگی پسران است. خدمت اجباری سربازی که اغلب دو سال است، یک غول بزرگ برای آقایان محسوب می شود که با رسیدن به سن 18 سالگی باید با آن رو به رو شوند. آنها باید در این مدت به یکی از یگان های نظامی در کشور خدمت کنند.

خدمت سربازی برای کسانی که در این سن وارد دانشگاه می شوند و ادامه تحصیل را انتخاب می کنند به تاخیر خواهد افتاد.

بنابراین یکی از سوالات پرتکرار پسران در این سن سربازی یا ادامه تحصیل است‌.

به غیر از کسانی که به دلایل پزشکی و یا سایر موارد از سربازی معاف می شوند، جوانان دیگر مجبور به گذراندن این دوره سخت می باشند. البته گفتنی است که معافیت نیز خیلی به سختی انجام می شود و مشکلات و پیامدهای خاص خود را به همراه دارد.

 برای مثال کسانی که معاف می شوند از استخدام در بسیاری از شرکت ها باز می مانند چرا که اغلب مراکز این افراد را به خدمت نمی گیرند، طبق نوشته پشت کارت معافیتشان، در صورت بروز جنگ ابتدا این افراد اعزام خواهند شد و بسیاری موارد دیگر‌.

 

سربازی یا ادامه تحصیل

چرا گذراندن دوران خدمت سربازی مهم است؟

جوانانی که قصد ادامه تحصیل نداشته باشند، با چالش سربازی یا ادامه تحصیل رو به رو نیستند و باید برای گذراندن دوران خدمت سربازی اقدام کنند‌. اما چرا سپری کردن سربازی مهم است و جوانان به سمت آن می روند؟

علت اصلی در این است که عدم داشتن کارت پایان خدمت محدودیت های مهمی را برای افراد به همراه دارد. از جمله این محدودیت ها عبارتند از:

 • محدودیت خروج از کشور و دریافت ویزا
 • محدودیت دریافت بیمه در هنگام اشتغال
 • محدودیت دریافت جواز و یا پروانه کسب به نام خودشان
 • محدودیت دریافت وام
 • محدودیت استخدام در شرکت های دولتی و برخی از مراکز خصوصی

 

تا چند سال گذشته، محدودیت دریافت گواهینامه نیز جزء این موارد بود که خوشبختانه این قانون عوض شده است.

سربازی یا ادامه تحصیل

چرا جوانان با سوال سربازی یا ادامه تحصیل رو به رو می شوند؟

سن 18 سالگی، اوج جوانی و شور و شوق پسران است که تصمیمات اساسی و مهم زندگی خود را گرفته و وارد اجتماع بشنود اما ناگهان با سد بزرگی به نام خدمت اجباری سربازی رو به رو می شوند که قرار است 2 سال مهم از عمر و زندگیشان را از آن خود کند.

به همین علت اغلب آن ها چه از روی ترس این خدمت و فرار از آن و چه از روی آینده نگری با سوال سربازی یا ادامه تحصیل رو به رو می شوند. از دردسرهای متعدد سربازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این دوران اجباری است و با استقلال جوانان در تضاد می باشد‌.
 • مدت زمان سربازی طولانی است.
 • در حساس ترین و مهمترین برهه زندگی جوانان قرار دارد
 • احساس وقت تلف کردن و گذران عمر را برای پسران دارد

 

در برابر این موارد، بسیاری از افراد برای فرار از این اجبار به تحصیلات روی می آورند اما عجله نکنید. سربازی دوره ای است که باید گذرانده شود بنابراین با مطالعه و بالا بردن اطلاعات خود تصمیمی درست و به موقع بگیرید تا بیشترین سود و کمترین ضرر را متحمل شوید.

 

سربازی یا ادامه تحصیل کدام مهتر هستند؟

حال به سوال اساسی سربازی یا ادامه تحصیل می رسیم. سوالی که احتمالا هر پسری در آستانه 18 سالگی با آن رو به رو شده است‌‌‌. در جواب این سوال مهم باید گفت که پاسخ آن با توجه به برنامه های هر فرد برای آینده اش متفاوت است. جواب قطعی و ثابتی برای این سوال مهم نیست.

اگر برای فرار و تاخیر در سربازی خود، به تحصیلات روی می برید، سخت در اشتباه خواهید بود. زیرا:

 

 1.  خدمت سربازی یک دوره اجباری است که باید آن را بگذرانید و به تاخیر انداختن آن تنها پیامدهای منفی برای شما داشته و گذراندن آن را سخت تر می کند.
 2. شما بدون هدف و فقط برای فرار از این دوره به سمت تحصیلات رفته اید و بنابراین عمر و وقت خود را تلف کرده و نمی توانید تصمیمات درستی برای زندگی خود بگیرید.

 

 اما اگر برخلاف بالا، هدف شما از ادامه تحصیل مشخص و معین باشد و بخواهید پس از اخذ مدرک به فعالیت های اقتصادی بپردازید و کسب و کارتان را پیش بگیرید، در برابر سوال سربازی یا ادامه تحصیل قطعا تحصیل جواب درست است.

سربازی یا ادامه تحصیل

بنابراین همانطور که در بالا نیز گفته شد، پاسخ به سوال مهم تحصیل یا سربازی نزد خودتان است و به برنامه ریزی و تصور شما از آینده باز می گردد.

 

سربازی یا ادامه تحصیل

 مزایای خدمت سربازی در مقابل تحصیل

بیایید با خودتان صادق باشید. بین سربازی و ادامه تحصیل، کدام کفه ترازو سنگین تر است؟ اگر برای تحصیلات هدف خاص و هدفمندی ندارید، ما در اینجا برخی از مزایای مهم سربازی را آورده ایم که می تواند به انتخاب درست شما کمک کند.

 

 • ایجاد کردن نظم در زندگی

سربازی و دو سال زندگی در یک واحد نظامی، با قوانین سفت و سختی همراه است که در زندگی بسیاری از جوانان نظم و ترتیب را نهادینه می کند. برنامه ریزی، زمانبندی، نحوه برقراری ارتباط و نظافت شخصی تنها بخشی از مواردی است که خواهید آموخت. این نظم و انضباط می تواند یک گزینه برای رشد و پیشرفت شما در زندگی باشد.

 

 • برخورداری از منش مردانه

پسران تا سن 18 سالگی در کنار خانواده با توجهات والدین رو به رو بوده اند و به همین سبب با دشواری های زندگی واقعی رو به رو نشده اند. جدایی از والدین و خانواده و رو به رو شدن با قانون های سفت و سخت نظامی به آنها کمک می کند تا از رفتارهای بچگانه دور شوند و اصطلاحا پخته تر شوند.

 

آن ها با گذراندن این دوران تجربیات ارزشمندی کسب می کنند که سبب می شود مستقل تر شوند و بتوانند در شرایط سخت، تصمیمات درست بگیرند. بنابراین برای کسانی که هدف مشخصی برای ادامه تحصیل ندارند، پاسخ به سوال سربازی یا ادامه تحصیل، بهتر است سربازی باشد.

 

 

 • پیدا کردن دوستان ارزشمند و اجتماعی شدن

همه ما حداقل یک بار هم که باشد، خاطرات سربازی پدرانمان را شنیده ایم. این دوران با تمام سختی خود، دوستی های ارزشمندی را ایجاد می کند که می توانند در مراحل متعدد زندگی به یاری شما بیایند.

جمع شدن افراد مختلف از اقصی نقاط کشور سبب تعامل میان آنها شده و در اجتماعی شدن جوانان نقش موثری دارد. بنابراین کسانی که در بین سربازی یا ادامه تحصیل، گزینه سربازی را انتخاب می کنند چندان هم از قافله عقب نبوده و مزیت هایی کسب خواهند کرد.

 

 • برخورداری از استقلال

اغلب پسران تا هنگامی‌ که تحت پوشش خانواده خود هستند به فکر مستقل شدن و یا تلاش شخصی نیستند. خدمت اجباری سربازی یک سکوی پرتاب برای جسارت و جرات بخشیدن به جوانان است تا برای زندگی مستقل خود تلاش کنند و در رویارویی با مشکلاست نهراسند.

همچنین در این دوران جوانان می توانند مهارت، استعدادها و قدرت هایی که داشته  و از وجودشان بی اطلاع بوده اند را کشف کرده و نهایت استفاده را ببرند. بنابراین در انتخاب سربازی یا ادامه تحصیل، از گزینه سربازی ترس نداشته باشید‌.

 

انتخاب هردو سربازی و ادامه تحصیل

اگر در دوراهی غیرقابل انتخاب میان سربازی یا ادامه تحصیل هستید، شاید بد نباشد هر دو را انتخاب کنید.

اگر چند سال گذشته کسی این حرف را مطرح می کرد، شاید غیرممکن و خنده دار به نظر می رسید اما در حال حاضر توسط دانشگاه علمی کاربردی، شرایط ویژه ای به وجود آمده است گه دواطلبان می توانند در حین دوران سربازی خود، به کار ادامه تحصیل نیز بپردازند.

سربازی یا ادامه تحصیل

دوره های تک پودمان به مجموعه آموزشی گفته می شود که سبب تقویت مهارت های فرد و توانمندی های او در شغلش می شود. کمترین زمان این آموزش ها 160 و بیشترین زمان آن 480 ساعت است.

 

به موجب این موارد گفته شده، بعضی از دوره های تک پودمان در واحدهای آموزشی ارائه داده می شوند و افرادی که تمایل داشته باشند می توانند به شکل حضوری به مراکز تابعه موسسه آموزش عالی ناجا در استان خود مراجعه کرده و ثبت نام نمایند.

 

شرایط تحصیل در حین خدمت سربازی 1400

افرادی که علاقه مند به حضور در دوره های تک پودمان باشند باید درحال سپری کردن دوران خدمت سربازی خود باشند. همچنین از دیگر شرایط حضور و پذیرش در این دوره ها داشتن مدرک دیپلم و داشتن رشته خاصی است. بنابراین افرادی که رشته مرتبط نداشته باشند می توانند دروس پیش نیاز مربوطه را بگذرانند.

در حال حاضر تنها دانشگاه های علمی کاربردی این قابلیت را برای سربازان فراهم کرده است و افرادی که مایل به تحصیل در دیگر دانشگاه ها هستند می توانند فعلا از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

امروزه با به وجود آمدن شرایط جدید دیگر سوال سربازی یا ادامه تحصیل چندان وهم آور نیست.

سربازی یا ادامه تحصیل

شرایط تحصیل و خدمت در هنگام امریه سربازی

همان طور که می دانید امریه نوعی از خدمت سربازی است که افراد به جای حضور در یگانی نظامی در ارگان ها و اداره های دولتی و یا نیمه دولتی فعالیت می کنند. متاسفانه برای این افراد امکان تحصیل همزمان با خدمت وجود نداشته و به طور معمول معافیت تحصیلی نیز صادر نمی شود.

با وجود اینکه سوال سربازی یا ادامه تحصیل یک مقوله بسیار مهم است و تاثیر عمیی در آینده جوانان دارد اما گفتنی است که تصمیم گیری سریع و بدون فکر و مطالعه می تواند نتایجی غیرقابل جبران مانند تلف شدن عمر را به همراه داشته باشد.

به همین منظور بهتر است پیش از اقدام که تصمیم گیری تمامی جوانب لازم را سنجیده و درست ترین کار را انجام دهید.

نظرات :
نظر خود را بیان کنید :
مطالب مرتبط :
ca2df6bb-e76f-4744-9e1b-bdf913985b5d.jpg
کار در آنکارا

کار در آنکارا یکی از بیشترین درخواست ها را در میان مهاجران به ترکیه دارد. آنکارا پایتخت سیاسی ترکیه و دومین شهر بزرگ پس از استانبول است. این شهر تا سال 2019 حدود 8.93 درصد از کل تولید ناخالص داخلی (GDP) و تجارت خارجی این کشور را به خود اختصاص داده است.

امین فرهادی 19 مهر 1400
a9e13341-5d51-41e8-8bc2-c832b8cd1cbe.jpeg
راه اندازی کسب و کار شخصی

راه اندازی کسب و کار شخصی همیشه با سختی ها و فراز و نشیب هایی همراه است، اما اگر دیدگاهی بلندمدت داشته باشید، فرایندی چالشی و لذت بخش خواهد بود. یک کارآفرین همیشه به دنبال تغییر سبک زندگی و کارش است، به تجریه اندوزی می اندیشد، عملگراست و با شکست ها، دلسرد و نامید نمی شود.

امین فرهادی 27 خرداد 1400