سخنرانی انوشه انصاری

هیچوقت از رویاهات دست نکش هر کسی تا جایی رشد میکنه که به اون فکر میکنه. مسیر موفقیت سرشار از سختی هاست و هیچ موفقیتی بدون سختی و مشکل به دست نمیاد پس کسی موفق میشه که ناامید نشه

سخنرانی انوشه انصاری

انوشه انصاری

انوشه انصاری: "اگر میتوانی تصورش کنی، پس میتوانی انجامش دهی". این جمله را اگر فرد دیگری می‌ گفت شاید مضحک و خنده دار بود، اما وقتی از اولین زن گردشگر فضایی، یک کارآفرین موفق که در مجله Fortune در قسمت "40 زیر 40" از او صحبت شده، کسی که فناوری امن و پایدار را در خدمت سیاره زمین قرار داده، می شنویم؛  این کلمات معنای کاملی به خود می گیرند. جهانگردی فضایی برای بسیاری از ما یک رویا است، چیزی که انوشه انصاری آن را براحتی انجام داده است.

انوشه انصاری

قدرت عظیم رویاپردازی در انوشه انصاری

انوشه انصاری در کودکی وقتی از چیزی ناراحت می شد، به ستاره ها نگاه می کرد. او که در دهه 1960 در ایران در خانواده ای متوسط متولد شد، در 16 سالگی بدون اینکه بتواند کلمه ای به زبان انگلیسی صحبت کند، همراه خانواده به ایالات متحده مهاجرت کرد.

وی در تحصیلات خود سرمایه گذاری زیادی کرد، تا جایی که موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد مهندسی برق از دانشگاه جورج واشنگتن شد. همچنین مدرک دکترای افتخاری خود را از دانشگاه فضایی بین المللی گرفت و بعداً از دانشگاه سوینبرن فوق لیسانس نجوم گرفت.

اولین تجربه کارآفرینی انوشه انصاری موفقیت آمیز بود: او در ژانویه 2001  دقیقا زمانی که 34 ساله بود، شرکت خود را به Telecom Technologies Inc فروخت. این موفقیت وسیله ای برای دستیابی به آرزوهایش شد.

در سال 2006، او دوره  10 روزه زندگی فضانوردی خود در ایستگاه فضایی بین المللی ISS را به اشتراک گذاشت و تبدیل به اولین زن جهانگرد فضایی با بودجه شخصی خود شد. در همان زمان، شرکت Prodea Systems را تاسیس کرد که به لطف اینترنت اشیا (IoT) خدمات هوشمندی را توسعه و ارائه می دهد.

انوشه انصاری معتقد است هیچ راهکاری غیر از بهره برداری از منابع فضایی برای بشر وجود ندارد و برای تشویق صنایع غیردولتی فضایی، جایزه ایکس انصاری  (تامین مالی شرکت برنده به اندازه 10 میلیون دلار) را درنظر گرفت.

بنیاد XPrize، که انوشه انصاری ریاست آن را بر عهده دارد، مشکلاتی را که دولت ها و همچنین شرکت های غیردولتی به آنها نمی پردازند، هدف قرار می دهد و با این کار به ارتقای تحقیقات و نوآوری کمک می کند. در زیست شناسی، هوا فضا، صنایع غذایی، علوم مواد، اقتصاد، ... جوایز بنیاد ایکس از ابتکاری ترین پروژه ها پشتیبانی می کنند.

انوشه انصاری

تاریخ های کلیدی زندگی انوشه انصاری

  • 1966: متولد مشهد، ایران.
  • 1978-1979: انقلاب ایران.
  • 1984: ورود به واشنگتن دی سی در ایالات متحده.
  • 2000: فروش شرکت خود به  Telecom Technologies
  • 2006: عزیمت برای یک پرواز ده روزه به ایستگاه فضایی بین المللی.
  • 2018: منصوب شده به عنوان مدیر عامل بنیاد XPrize

انوشه انصاری

انوشه انصاری؛ اولین گردشگر فضایی زن

در 18 سپتامبر 2006، شاتل فضایی آتلانتیس از Cosmodrome بایکونور در قزاقستان از زمین به سمت آسمان بلند شد. این شروع پرواز 10 روزه انوشه انصاری به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) بود. او در این سفر به عنوان جایگزینی برای یک فضانورد ژاپنی در برنامه فضایی روسیه پذیرفته شد.

سفر انوشه انصاری پر از ماجرا بود. 24 ساعت پس از پرتاب، علائم مانند کمردرد، سردردهای شدید و درد معده داشت که ناشی از پرواز بود.

با استفاده از ISS، انوشه انصاری در چندین آزمایش علمی برای آژانس فضایی اروپا (ESA) شرکت کرد که هدف آنها تعیین تأثیرات سفرهای فضایی بر بدن انسان است. قبل و بعد از سفر فضایی، با آزمایش ​​نمونه خون، اثرات تابش کیهانی بر بدن انسان مشخص شود. انوشه انصاری در این آزمایش‌ ها نمونه های باکتری موجود در بدن و همچنین باکتری های روی اشیا را از ایستگاه فضایی بین المللی می گیرد.

انوشه انصاری همچنین وظیفه عکسبرداری و کار بر روی یک پروژه آموزشی را بر عهده داشت. او می خواست از طریق یک وبلاگ تجربه خود را از فضا به اشتراک بگذارد.

در طول سفر، او توانست زندگی در فضا را با تمام برنامه های روزمره تجربه کند. وی در وبلاگ خود به بسیاری از سوالات افراد به ویژه در مورد مسائل بهداشت پاسخ داد؛ سوالاتی مانند اینکه وقتی آب جاری نمی شود چگونه می توانید دوش بگیرید و دندانهای خود را مسواک بزنید؟

انوشه انصاری در پاسخ می گوید که می توان چالش هایی انجام داد، مثلا  از حوله های مرطوب استفاده کرد و یا با همان آب معلق در هوا خود را شست. علاوه بر این، از آنجا که آب یک منبع نادر و گرانبها در فضاست، هر قطره آب در هوا یا آب استفاده شده با عبور از نوعی فیلتر، دوباره مورد استفاده قرار می گیرد.

انوشه انصاری

انوشه انصاری توضیح می دهد که فضانوردان برای محدود کردن اثرات بی وزنی بر روی عضلات و استخوان هایشان، هر روز باید تمرینات بدنی را انجام دهند، در غیر این صورت عضلات آنها دچار آتروفی می شود. نکته شگفت آور این است که بدون جاذبه، تمرینات بدنی بدون دردسر انجام می شوند.

این خود نوعی مزیت است، زیرا آسان است که اشیا با وزن چندین تن را بدون هیچ تلاشی بلند کنید و یا به سمت یکدیگر پرتاب کنید.

این درحالی است که رفت و آمد برای انوشه انصاری در فضا کاملاً دشوار بود، زیرا مجبور بود در محیطی شبیه به آب حرکت کند، موضوعی که به او یادآوری کرد در مقایسه با بقیه یک تازه کار بیشتر نیست. دشواری دیگر  استفاده از غذاهای کنسرو شده و سبزیجات خشک یا منجمد  در هر وعده غذایی بود.

انوشه انصاری در جایی می گوید: هر روز فضانوردان برای خوردن یک صبحانه ناچیز و شرکت در جلسه با تیم های روی زمین، حدود ساعت 4 صبح بلند می شدند. همچنین عصرها، تمامی تیم ها برای بررسی کارهای انجام شده و برنامه ریزی روز آینده با یکدیگر طی جلسه ای دیدار می کردند. بعد از شام هم، فضانوردان حدود ساعت 7:30 بعدازظهر به رختخواب می رفتند.

در طی این سفر، انوشه انصاری دریافت که خود سفر به تنهایی از مقصد بسیار مهمتر است. گرچه باورنکردنی بود و هدف از سالها آموزش در علم فضا و فضانوردی، تحقق رویای این سفر طولانی بود، اما فراموش نخواهد کرد که دوستی هایی را که ایجاد کرده است، تجربیات و بسیاری از چیزهایی را که در طول سفر آموخته است، فراموش نمی کند.

این تجربه برای انوشه انصاری تجربه ای بود که بسیاری از مسائل زندگی او را زیر سوال برد. او می گوید، سفر به فضا به او اجازه داد تا یک قدم به جلو بروید. هنگامی که به زمین بر می گردید، دیگر چیزها را به همان شکل گذشته درک نمی کنید، به خصوص جهان و آسیب پذیر کره زمین. درواقع حسی از بینهایت می یابید که در چنین جهان عظیمی هستیم و به طور متناقضی، احساس می کنید جزئی از چیزی بزرگتر هستید، کیهانی که وقتی از زمین به ستاره ها نگاه می کنید بسیار دور به نظر می رسد.

انوشه انصاری

جهانگردی فضایی: از 19 سال قبل واقعیت دارد

چه کسی هرگز به آسمان و ستاره ها نگاه نکرده و نپرسیده است چه چیزی در فضاست؟ اگر در فضا بودیم، چه چیزهایی را می دیدیم؟ و چه احساسی داشتیم؟ برخی از پاسخ ها توسط متخصصانی مانند نیل آرمسترانگ، آرنولد ریچارد یا یوری آرتویخین داده شده كه برای انجام اكتشافات به كیهان رفته و قصد پیشرفت علم نجوم را داشته اند.

 

اما  آنها دیگر تنها کسانی نیستند که می توانند تجربیات خود را در فضا با یکدیگر به اشتراک بگذارند. در حقیقت، دیگران این فرصت را پیدا کرده اند تا لباس فضانوردی بپوشند و یک رویا را به واقعیت تبدیل کنند. در سال 2001، میلیونر دنیس تیتو، اولین "جهانگردان فضایی" برای رفتن به این سفر "توریستی" با ناسا به توافق رسید. در سال 2006، انوشه انصاری، چهارمین جهانگرد فضایی و اولین زن در جهان برای تلاش در ماجراجویی فضایی سفرهای فضایی را دنبال کرد.

در حال حاضر، هزینه مالی سفرهای فضایی بقدری است که گویا این جهانگردی فقط برای افراد خوش شانس درنظر گرفته است. حتی کم هزینه ترین سفر فضایی، هنوز هم حدود 200000 یورو هزینه دارد. در مورد پرواز در ISS، همانطور که دنیس تیتو یا انوشه انصاری تجربه کرده اند، میلیونها دلار هزینه لازم است.

اما از زمان سفر 10 روزه به ISS، انوشه انصاری به سرمایه گذاری در تحقیقات فضایی، از جمله تأمین اعتبار جایزه XPrize، و تشویق صنایع فضایی خصوصی پرداخته است. یکی از اهداف این جایزه این است که این پروازها برای غیرنظامیان در دسترس و مقرون به صرفه باشد.

علی رغم امیدواری برخی افراد مانند انوشه انصاری برای تحقق رویای این نوع جدید سفرهای فضایی و جاه طلبی های نوین پیرامون آن، هنوز سوالات زیادی برجاست.

انوشه انصاری

در مورد توریسم فضایی بدانیم

دانش نجوم دانشی تخصصی و پیشرفته است و به آموزش های منحصر به فرد و نخبه گرایانه احتیاج دارد و در نهایت، در مقیاس جمعیت جهان، تعداد کمی از این افراد فرصت مشاهده زمین از بالا را داشته اند. هرچند انوشه انصاری یک دوره کارآموزی 8 ماهه را گذراند، گردشگران نیاز به یک دوره آموزشی بسیار پیشرفته دارند. از طرف دیگر، هیچ تضمینی وجود ندارد که در مدت اقامت در فضا مشکلی پیش نیاید.

اولین مسئله پاسخ به این سوال است: مسئولیت سفر فضایی با کیست؟ گردشگر نوعی فضانورد منفعل است و باید از دستورالعمل های متخصصان و درسهایی را که از قبل آموخته، پیروی کند آموخته باشد. به نظر می رسد که شرکت های مسافرتی از نظر ایمنی و سلامت مسافر ملزم به ارائه تعهد خواهند بود و بنابراین تنها مسئول این سفرفضایی همین شرکت های مسافرتی هستند.

الون ماسک، رئیس SpaceX که قصد دارد با همکاری Axiom Space چندین گردشگر را به فضا بفرستد اظهار داشت: "اگر درست پیش برود، اعتبار تیم  SpaceX-NASA بالا می رود و  اگر اشتباه و حادثه ای پیش بیاید، تمامی تقصیر من خواهد بود. الون ماسک نیز به مانند انوشه انصاری به دنبال گسترش گردشگری فضایی است.

با این اوصاف، ناسا در ابتدا از اجازه دادن به سفرهای تفریحی فضایی بسیار بی میل بود و در واقع می ترسید که حضور غیرنظامی در ISS منبع از ناامنی شود.

مسئله دیگر اینکه، انوشه انصاری که در جهت ترویج و حتی تسهیل سفرهای توریستی در فضا فعالیت می کند، آیا تأثیرات زیست محیطی این سفرها را در نظر گرفته است؟

علاوه بر این، حضور گردشگران می تواند کار دانشمندان را محدود کند، یا حداقل آنها را مجبور کند هر بار که اقدام به فعالیت در فضا می کنند، این مسافران را مورد توجه قرار دهند. در واقع باید قوانین تجارت را در این معاهدات بزرگ فضایی اعمال کرد، امری که تاکنون تقریباً فقط به نام علم و تحقیقات در آن سرمایه گذاری شده است.

برخی افراد زنگ خطر را به صدا درآورنده اند، از جمله مدیر روابط عمومی Cité de l’espace در تولوز (فرانسه)، که در سال 2019 اعلام کرد که به "دموکراتیزه کردن" فضا اعتقاد ندارد، به ویژه به دلیل هزینه های مالی آن. موضوعی که مخالف با اعتقادات انوشه انصاری است. وی افزود: متخصصان Cité de l'espace با توسعه این صنعت كاملاً مخالف هستند و خاطرنشان كرد كه این پروازهای تفریحی تاثیرات مخرب و  سنگینی بر محیط زیست خواهد داشت.

سرانجام آیا فضا، منطقه ای است که تنها برای متخصصان فضایی سرمایه گذاری شده یا اینکه برای همه افراد قابل دسترسی است؟ چیزی که مشخص ایت این است که گردشگری فضایی به این زودی ها از کانون توجه خارج نخواهد شد، زیرا SpaceX و افرادی مانند انوشه انصاری واقعاً به دنبال  توسعه آن هستند.  

انوشه انصاری

تیم مهرگان ورک اطلاعات دقیق و درستی از زندگی و راههای موفقیت انوشه انصاری در اختیار علاقمندان قرار داده است. در صورتی که می خواهید اطلاعات بیشتری بدست آورید، می توانید با کارشناسان این تیم تماس برقرار کرده و راهنمایی و مشوره بگیرید.

 

نظرات :
نظر خود را بیان کنید :