دانشگاه ها و مؤسسات غیر انتفاعی

دانشگدانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی مراکز آموزشی غیردولتی هستند که زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری فعالیت می کنند و به صورت هیئت امنایی اداره می شوند. همچنین از منابع مالی غیردولتی استفاده می کنند؛ البته برای تحصیل در آن ها باید شهریه پرداخت شود.اه ها و مؤسسات غیر انتفاعی

دانشگاه ها و مؤسسات غیر انتفاعی
دانشگاه ها و مؤسسات غیر انتفاعی

قبل از اینکه به بحث در مورد این موضوع بپردازیم، لازم است ذکر شود که میان دانشگاه غیرانتفاعی و موسسه غیرانتفاعی تفاوت وجود دارد؛ و آن این است که دانشگاه غیرانتفاعی از موسسه غیرانتفاعی بزرگتر است و دانشکده های بیشتری دارد و رشته های بیشتر و متنوع تری در آن ارائه می شود. در واقع دانشگاه غیرانتفاعی، موسسه ای بوده است که امتیازات و شرایط دانشگاه شدن را احراز کرده است. با اینحال به دلیل شباهت های زیاد میان این دو، هنگام بررسی از عنوان دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی بهره می گیریم.

دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی مراکز آموزشی غیردولتی هستند که زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری فعالیت می کنند و به صورت هیئت امنایی اداره می شوند. همچنین از منابع مالی غیردولتی استفاده می کنند؛ البته برای تحصیل در آن ها باید شهریه پرداخت شود.

 

دانشگاه غیرانتفاعی

تاریخچه تشکیل دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی

در سال 1364 ایده تشکیل دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری تصویب شد و فعالیت خود را شروع کرد. هدف این دانشگاه ها بکارگیری تمامی امکانات کشور برای توسعه آموزش عالی، افزایش دانش و ارتقای فرهنگ عمومی است. از آنجا که روز به روز بر تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه افزوده می شد، ایده ایجاد دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی برای پاسخ به این تقاضای روزافزون جامعه شکل گرفت که البته از طریقی به غیر از دولت بودجه آن ها تامین می شود.

تاریخچه اتحادیه دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی

بعد از به تصویب رسیدن تاسیس دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی در سال 1364،  در سال های 78 و 79 برخی از روسای این دانشگاه ها پیشنهادی مبنی بر برگزاری همایش سالانه با حضور روسا و سرپرستان دانشگاه ها ارائه داند که  مسئولین وزارتخانه آن را تایید کردند. در یکی از همایش ها  در مورد اهمیت و ضرورت تشکیل اتحادیه صحبت شد و در سال 1382 برای تأسیس اتحادیه دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی مجوزهای لازم صادر گردید.

 

اتحادیه دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی چه رسالتی بر عهده دارد؟

 • ارتقا و توسعه علمی به منظور کاهش نقش دولت و افزایش مشارکت مردم در آموزش عالی
 • تلاش برای افزایش کیفیت علمی و پژوهشی این دانشگاه ها
 • پاسخ به نیازهای دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی منطبق با قوانین و مقررات
 • سازماندهی و هماهنگی فعالیت‌های مربوط به این دانشگاه ها
 • تدوین، حفظ و نظارت بر اجرای استانداردهای علمی، آموزشی و پژوهشی در نوع این دانشگاه ها
 • توسعه تعاملات علمی و پژوهشی با دیگر دانشگاه ها و مراکز علمی و آموزشی
 • تلاش برای مشارکت دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی در تصمیم‌ گیری های آموزش عالی کشور
 • تلاش برای تدوین و انتشار کتاب های علمی و پژوهشی

دانشگاه غیرانتفاعی

 

اعضای شورای مرکزی اتحادیه دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی

آقای دکتر علی آهون منش، ریاست شورای مرکزی و دبیرکل اتحادیه را برعهده دارند. قائم مقام دبیرکل، آقای دکتر محمد حسین طیرانی و خزانه دار اتحادیه هم آقای اصغر نوروزی هستند. برخی دیگر از اعضای شورا شامل آقای دکتر رضا انشایی، آقای دکتر غلامرضا کیانی و آقای دکتر محمد روشن و همچنین آقای دکتر مهدی علائیان به عنوان بازرس علی البدل فعالیت دارند.

 

دانشگاه غیرانتفاعی

پذیرش در دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی به چه شکل است؟

دو راه برای ورود به  دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی تعریف شده است؛ اول، شرکت در آزمون سراسری است که در صورت کسب رتبه قبولی، داوطلبان در این دانشگاه پذیرفته می شوند. دوم، روش بدون کنکور است که در آن شرایط و سوابق تحصیلی شامل معدل دیپلم و معدل پیش دانشگاهی داوطلب بررسی می شود و فرد می تواند در یکی از رشته های بدون آزمون پذیرفته شود.

دانشگاه غیرانتفاعی

شهریه دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی چگونه است؟

تحصیل در دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی مانند دانشگاه های آزاد اسلامی، پیام نور، سراسری شبانه و جامع علمی کابردی مستلزم پرداخت شهریه است (چه از طریق کنکور و چه بدون کنکور). میزان شهریه براساس مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی و سال ورود به دانشگاه متفاوت است و شامل دو دسته شهریه ثابت و شهریه متغیر می شود.

در هر سال تحصیلی، دانشجو مبلغ ثابت و مشخصی را به عنوان شهریه ثابت پرداخت می کند. اما شهریه متغیر با توجه به رشته تحصیلی و تعداد دروس هر ترم و با توجه به نظری یا عملی بودن درس بسیار متفاوت است. شهریه ثابت و متغیر سالانه افزایشی معادل ۱۰ تا ۱۵ درصد دارد.

البته مبلغ شهریه دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی در مقایسه با دانشگاه آزاد اسلامی پایین تر است. همچنین مبلغ شهریه ثابت رشته های فنی و مهندسی نسبت به رشته های گروه علوم انسانی بیشتر است. علاوه براین، شهریه دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد از مقطع دکتر مبلغ کمتری دارد.

 

رتبه دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی در سال 1399

دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی تعداد 42505 مقاله کنفرانسی، 3656 مقاله چاپ شده در مجلات داخلی و 2361 مقاله بین المللی (ISI) ثبت کرده است. در ادامه براساس شاخص های تعداد مقالات داخلی، تعداد مقالات چاپ شده بین المللی، تعداد کل مجلات و همچنین تعداد همایش های برگزار شده دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی دارای رتبه اول تا دهم، رتبه بندی شده اند.

نام دانشگاه

رتبه

مقالات داخلی

مقالات بین المللی

کل مجلات

همایش ها

موسسه آموزش عالی آپادانا شیراز

1

387

0

0

4

دانشگاه جامع علمی کاربردی

2

383

7

5

21

دانشگاه امام رضا

3

196

16

0

1

دانشگاه علم و هنر یزد

4

187

6

1

0

دانشگاه علم و فرهنگ

5

123

5

2

1

دانشگاه غیردولتی- غیرانتفاعی ایوان کی

6

92

0

0

1

موسسه آموزش عالی روزبهان

7

80

0

0

1

موسسه آموزش عالی زند شیراز

8

78

0

0

0

موسسه آموزش عالی مارلیک نوشهر

9

78

0

0

0

دانشگاه صنعتی سجاد

10

71

0

0

0

 

 

دانشگاه غیرانتفاعی

 

رشته های دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی کدامند؟

دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی در تمامی گروه های آزمایشی ریاضی فیزیک، تجربی، انسانی، هنر و زبان رشته هایی ارائه می دهند. با اینحال رشته های هنر و زبان در مقایسه با رشته های دیگر تنوع کمتری دارد و باید گفت اغلب رشته های علوم انسانی در دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی تدوین و ارائه می شوند.

اینکه یک رشته از طریق کنکور و یا بدون کنکور دانشجو جذب نماید، بستگی به محبوبیت آن دارد. بنابراین دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی برای رشته هایی که طرفداران بیشتری دارند، صرفا از طریق آزمون سراسری به پذیرش دانشجو اقدام می کند.

در ادامه برخی از رشته هایی که از طریق کنکور دانشجو جذب می کنند، در جدول زیر آورده شده است.

تاریخ اسلام

علوم آزمایشگاهی

مدیریت بازرگانی

ارتباط تصویری

علوم تغذیه

سینما

روانشناسی

فناوری اطلاعات سلامت

مدیریت صنعتی

فلسفه و عرفان اسلامی

زیست شناسی سلولی و مولکولی

مهندسی برق

کارشناسی ارشد پیوسته الهیات و معارف اسلامی و ارشاد

زیست فناوری

مهندسی عمران

 

علوم قرآن و حدیث

فقه و حقوق امامی

مهندسی مکانیک

مدیریت مالی

میکروبیولوژی

مهندسی پزشکی

نقاشی

حقوق

مهندسی کامپیوتر

طراحی پارچه

حسابداری

مدیریت امور بانکی

طراحی لباس

مشاوره

مديريت كسب و كارهاي كوچک

مترجمی زبان انگلیسی

علوم تربیتی

زبان و ادبیات عربی

روزنامه نگاری

علوم ارتباطات اجتماعی

ادیان و مذاهب

 

آیا مدرک دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی از اعتبار کافی برخوردار است؟

مدرک دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی مهر و تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری را دارد و در کشور هم تا حد زیادی پذیرفته شده است. بسیاری از پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌ های دولتی، فارغ التحصیل دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی هستند و این نشان دهنده احتمال بالای قبولی فارغ التحصیلان این دانشگاه ها در مقاطع بالاتر است.

البته برای اغلب دانشگاه های خارج از کشور، مدرک دانشگاه های دولتی اعتبار بیشتری دارد، با این حال بسته به استانداردهای دانشگاه، احتمال پذیرش فارغ التحصیلان دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی وجود دارد. البته در صورتی که داوطلب از معدل بالا و کیفیت عالی روزمه برخوردار باشد.

در مورد ورود به بازار کار هم باید گفت، تخصص و مهارت افراد از نوع مدرک اهمیت بیشتری دارد و امروزه ملاک جذب در فرصت های شغلی، توانایی و دانش افراد است.

دانشگاه غیرانتفاعی

امکانات رفاهی و آموزشی دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی چگونه است؟

برخی از دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی امکانات رفاهی و آموزشی در اختیار دانشجویان قرار می دهند که در برخی موارد حتی در مقایسه با امکانات دانشگاه های سراسری کیفیت بیشتری دارد. اما به طور کلی امکانات این نوع دانشگاه ها در مقایسه با دانشگاه های دولتی و آزاد بسیار پایین تر است.

دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی به دانشجویان شهرهای دیگر خدمات خوابگاهی ارائه نمی دهند و این نکته ای است که قبل از انتخاب رشته و دانشگاه باید در نظر گرفت. برخی از آن ها خوابگاه های خودگردان دارند که دانشجو مجبور به پرداخت هزینه های سنگین می شود. متاسفانه دانشجویان برای استفاده از امکانات خدماتی، رفاهی و آموزشی دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی باید مبالغ زیادی را بپردازند.

در دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی رشته ها تنوع چندانی ندارند و بیشتر رشته های فنی و مهندسی و علوم انسانی و اغلب دوره های تحصیلی ارائه شده کاردانی و کارشناسی هستند. هرچند به دلیل افزایش تقاضای جامعه رشته های پزشکی هم در حال کسب مجوز برای ارائه در دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی هستند.

آیا دوره های غیر حضوری هم در دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی برگزار می شود؟

برخی از دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی اقدام به برگزاری دوره های غیرحضوری برای مقطع کارشناسی کرده اند. البته شرکت در این دوره ها صرفا براساس سوابق تحصیلی است و افراد نیازی به شرکت در آزمون سراسری ندارند. در ادامه به برخی از این دانشگاه ها اشاره شده است:

 • دانشگاه غیرانتفاعی مجازی ایرانیان – تهران
 • دانشگاه غیرانتفاعی مجازی رایانه ای جهان نما – تهران
 • دانشگاه غیرانتفاعی مجازی نور طوبی
 • موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) – قم

دانشگاه غیرانتفاعی

جریمه انصراف از دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی به چه میزان است؟

در صورتی که دانشجوی دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی در طول تحصیل خود درکنکور سراسری شرکت کند و در دانشگاه دیگری پذیرفته شود، باید از تحصیل در دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی انصراف دهد و بابت آن مبلغی را بپردازد. این مبلغ جریمه دریافتی از طریق فرمول زیر به دست می آید:

مبلغ جریمه = شهریه ثابت + هزینه هفت واحد درسی

 

آیا برای شهریه دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی شرایط تخفیف وجود دارد؟

دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی برای دانشجویان رتبه های اول تا سوم هر رشته درصدی تخفیف در نظر می گیرد. البته میزان تخفیف در دانشگاه ها و موسسات مختلف متفاوت است. برای آگاهی از مبلغ تخفیف ها به سایت دانشگاه مورد نظر و یا به صورت حضوری مراجعه کنید.

دانشگاه غیرانتفاعی

در سایت مهرگان ورک در مورد انواع دانشگاه ها، شرایط پذیرش و انصراف و همچنین رشته های دانشگاهی در مقاطع مختلف تحصیلی شامل کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اطلاعات کاربردی و دقیقی جمع آوری شده است. داوطلبان عزیز بهتر است قبل از هر اقدامی برای انتخاب رشته و دانشگاه با مراجعه به سایت مهرگان ورک اطلاعات صحیح و جامعی کسب کنند.

 

 

لیست دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی ایران

نظرات:
نظر خود را بیان کنید: