دولتی

دانشگاه دولتی که ما آن را به نام های دیگر ملی یا سراسری نیز می‌شناسیم، به دانشگاهی اطلاق می‌شود که تمام مراحل ایجاد و تاسیس و تمام هزینه ‌های جاری آن برعهده دولت است

دولتی
دولتی

دانشگاه دولتی که ما آن را به نام های دیگر ملی یا سراسری نیز می‌شناسیم، به دانشگاهی اطلاق می‌شود که تمام مراحل ایجاد و تاسیس و تمام هزینه ‌های جاری آن برعهده دولت است.  دانشگاه دولتی وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری هستند. دانشگاه های دولتی از میان داوطلبان کنکور سراسری دانشجو می‌ پذیرند و رتبه های بهتر وارد دوره های روزانه می شوند که نیازی به پرداخت هزینه های دانشگاه و دوران تحصیل ندارند، رتبه های پایین‌تر می‌توانند وارد دوره شبانه شده که تنها تفاوت آن با دوره روزانه پرداخت هزینه های تحصیل در دانشگاه است. البته این هزینه درصدی از هزینه هاست نه تمامی آن.

دانشگاه دولتی

دوره روزانه و شبانه دانشگاه دولتی چه تفاوتی دارند؟

در دانشگاه دولتی دانشجویان شبانه و روزانه به یک اندازه از امکانات رفاهی و شرایط  تحصیلی برخوردار می ‌شوند. هر دو گروه در یک کلاس حضور پیدا می‌ کنند، اساتید مشابهی دارند، تنها تفاوت میان دوره شبانه و روزانه دانشگاه دولتی در این است که دانشجویان شبانه ملزم به پرداخت شهریه هستند.

دانشگاه دولتی از نظر علمی در چه سطحی قرار دارد؟

دانشگاه دولتی از نظر علمی، جزء بهترین و بالاترین رتبه ها دربین دانشگاه‌ های داخلی هستند. بهترین اساتید، بهترین دانشجویان با بهترین رتبه های آزمون سراسری در دانشگاه دولتی حضور دارند. از نظر امکانات و شرایط تحصیلی هم دانشگاه دولتی در سطح بالایی قرار دارد.

اصولا رتبه های برتر کنکور دانشگاه دولتی  را برای تحصیل انتخاب می‌ کنند. برای قبولی در برخی رشته ها در دانشگاه دولتی داوطلبان کنکور رقابت سختی را تحمل می ‌کنند، زیرا پذیرش برای آنها تنها با شرط داشتن رتبه های تک رقمی و یا دورقمی امکان‌پذیر است. علاوه براین، برای ورود به بازار کار فارغ التحصیلان دانشگاه دولتی از شانس بیشتری برای یافتن شغل مورد نظر خود برخوردارند، زیرا مدرک دانشگاه دولتی از اعتبار بیشتری برخوردار است.

دانشگاه دولتی

شرایط انصراف از تحصیل در دانشگاه دولتی

اگر دانشجوی روزانه دانشگاه‌ دولتی، از تحصیل در دانشگاه انصراف بدهد، اجازه نخواهد داشت در آزمون سراسری بعدی شرکت کند. دانشجویان دانشگاه‌ دولتی هزینه ای برای مدت تحصیل خود نمی پردازند، اما تعهد دارند بعد از فارغ التحصیلی، برای مدتی مشخص مشغول به کار و خدمت باشند و بعد از طی این دوره می‌ توانند مدرک دانشگاهی خود را تحویل بگیرند.  

مزایای تحصیل در دانشگاه‌ دولتی کدامند؟

دانشگاه دولتی به دلیل برخورداری از مزایایی مانند اساتید برتر و باتجربه، برخورداری از تحصیل رایگان، شرایط و امکانات آموزشی خوب، مورد علاقه و هدف بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری است. البته شرایط پذیرش در دانشگاه‌ دولتی چندان راحت نیست و تنها رتبه های عالی و تک رقمی تا دورقمی امکان قبولی دارند. در ادامه با برخی مزایای دانشگاه‌ دولتی آشنا می‌شویم:

تحصیل رایگان از مزایای دانشگاه دولتی

امکان برخورداری از تحصیل رایگانی را باید اولین مزیت دانشگاه دولتی دانست. البته باید گفت تنها دانشجویان روزانه از تحصیل رایگان در دانشگاه دولتی بهره می ‌برند و دانشجویان شبانه دوم باید در هر ترم تحصیلی شهریه بپردازند. این درحالی است که عمده هزینه تحصیل دانشجویان دوره نوبت دوم یا شبانه را وزارت علوم تحقیقات و فناوری  پرداخت می کند و مبلغی که دانشجویان می‌ پردازند، تنها بخش کمی از هزینه تحصیل آنهاست.

مبلغ شهریه شبانه دانشگاه دولتی با توجه به رشته و دانشگاه متفاوت است، درصورت سوال می توانید از تیم مهرگان ورک راهنمایی و مشاوره بگیرید.

 

بهره‌ مندی از بهترین اساتید و برترین امکانات آموزشی دانشگاه دولتی

انتخاب اساتید برتر برای تدریس اصولا از مزیتهای دانشگاه دولتی است، بویژه دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، .... اساتید و دانشجویان دراین نوع دانشگاه تحت نظارت بیشتری هستند، شرایط رقابتی‌تر است و در واقع به دلیل وجود دانشجویان تلاشگر و نخبه سطح عمومی دانشگاه بالاتر می‌رود، زیرا دانشجویان تلاش می‌کنند تا که از یکدیگر جلو بزنند. باید گفت سطح علمی و تجارب اساتید، کیفیت علمی دانشگاه را تعیین می‌کند.

اعتبار مدرک دانشگاه دولتی در آینده شغلی و تحصیلی

فارغ التحصیل رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و مامایی از دانشگاه دولتی، متعهد به چند سال خدمت و فعالیت هستند، بنابراین ورود به بازار کار برای این افراد راحت تر و سریع‌ تر است. در مورد رشته های دیگر نیز به همین ترتیب است، مدرک دانشگاه دولتی اعتبار بیشتری در مقایسه با دانشگاه های دیگر دارد و پیدا کردن شغل نیز آسانتر خواهد بود.

شرایط برای ادامه تحصیل فارغ التحصیلان دانشگاه دولتی در دانشگاه های برتر کشورهای دیگر نیز فراهم است و اغلب دانشگاه های خارجی، به دنبال دانش آموختگان دانشگاه دولتی هستند.

 

خدمات رفاهی دانشگاه دولتی

دانشگاه دولتی امکانات و خدمات رفاهی بیشتری مانند خوابگاه، تسهیلات و وام‌های دانشجویی، حقوق دانشجویی و … برای دانشجویان فراهم می‌کند. البته در مورد خوابگاه باید گفت، به دلیل محدودیت تعداد خوابگاه‌ ها، دانشگاه دولتی اعلام می کند که نسبت به ارائه خوابگاه به دانشجویان نوبت دوم وظیفه ای ندارد. البته دانشگاه‌ های زیادی به دانشجویان شبانه هم خوابگاه ارائه می دهند. بنابراین قبل از انتخاب رشته و دانشگاه در مورد امکانات رفاهی، بخصوص خوابگاه اطلاعات لازم را بدست بیاورید.

 

رتبه بندی ‌های دانشگاه دولتی

برخی موسسات با توجه به تعداد مقالات داخلی و بین المللی و همچنین مجلات داخلی، دانشگاه های دولتی را رتبه بندی کرده اند. در ادامه رتبه  دانشگاه های برتر در سال 1400 ارائه شده است:

رتبه

تعداد مقالات داخلی

تعداد مقلات بین المللی

تعداد کل مجلات

1

تهران

تهران

تهران

2

فردوسی مشهد

تربیت مدرس / شهید بهشتی

فردوسی مشهد

3

فرهنگیان

علم و صنعت ایران

علامه طباطبایی

4

تربیت مدرس

صنعتی اصفهان

اصفهان

5

شهید بهشتی

رازی

تربیت مدرس

6

امیرکبیر/ شیراز

صنعتی شاهرود

شهید بهشتی

7

علامه طباطبایی

تبریز

الزهرا

8

علم و صنعت ایران

شیراز/ صنعتی شریف/شهرکرد

تبریز

9

تبریز

ارومیه/ اصفهان/ گیلان/ امیرکبیر/نوشیروانی بابل

جامع امام حسین/ چمران اهواز

10

صنعتی شریف

بیرجند /خوارزمی /مازندران

شیراز

 

تاریخچه دانشگاه دولتی در ایران

در سال ۱۳۰۵، دکتر سنک نماینده مجلس با سید محمد تدین جلساتی را برقرار کردند و طی آن ایده تاسیس دانشگاه تهران به عنوان اولین  دانشگاه دولتی رقم خورد. بعد از آن در سال ۱۳۱۰، دکتر عیسی صدیق، از طرف رضا شاه، با هدف تحقیق و مطالعه در مورد موسسات آموزشی جدید آمریکا به آنجا سفر کرد و پس از بازگشت طرح تأسیس دانشگاه را ارائه داد. در نهایت با تلاش ‌ها و اقدامات مهم و موثر دکتر علی‌اصغر حکمت، دکتر حسابی و چندی دیگر، در خرداد ۱۳۱۳، پایه‌ گذاری دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه دولتی توسط مجلس شورای ملی تصویب شد.

دارالفنون، مدرسه علوم سیاسی، مدرسه طب، مدرسه فلاحت مظفری، مدرسه صنایع و هنر، مدرسه عالی معماری، مدرسه عالی حقوق، و چند موسسه آموزشی دیگر تحت عنوان دانشگاه تهران و طبق الگوی موسسات آموزش عالی فرانسه، با هم ترکیب و ادغام شدند. این دانشگاه اولین دانشگاه دولتی یا به عبارتی اولین دانشگاه ملی ایران شناخته می ‌شود. ساختمان‌ های اولیه و اصلی دانشگاه نیز در محلی نزدیک به جنوب پارک لاله زیرنظر مهندسان فرانسوی طراحی و ساخته شدند. 

بعد از تأسیس دانشگاه تهران، دانشگاه های تبریز و شیراز به ترتیب در سالهای 1326 و ۱۳۲۸  به عنوان دانشگاه دولتی بنا گذاشته شدند. طی سال‏های بعدی دانشگاه‏ مشهد در سال ۱۳۳۵، اصفهان و اهواز در سال ۱۳۳۷، دانشگاه امیرکبیر در سال ۱۳۳۸، دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی) در سال ۱۳۳۹ و هنرسرای عالی در سال ۱۳۴۲ تاسیس شدند. از آن تاریخ به بعد هم روز به روز بر تعداد دانشگاه ها و دانشسراها افزوده شده است.

ریاست دانشگاه. علی‌اصغر حکمت، اسماعیل مرآت، عیسی صدیق و سید محمد تدین، قدیمی ‌ترین روءسای دانشگاه تهران و فرهاد رهبر، محمدحسین امید روساس چند سال گذشته و محمود نیلی احمدآبادی رییس حال حاضر این دانشگاه دولتی است.

دانشگاه دولتی

دانشگاه دولتی و معرفی چند مورد از بهترین دانشگاه ها

دانشگاه صنعتی شریف

در سال ۱۳۴۴ دانشگاه صنعتی شریف تحت نام دانشگاه صنعتی آریامهر به عنوان دانشگاه دولتی تاسیس شد.  این دانشگاه جایگاه منطقه ‌ای و جهانی ارزشمندی در حوزه ‌های علمی  پیدا کرده و از معتبرترین دانشگاه های ایران شناخته شده است.

ریاست دانشگاه. دکتر محمدعلی مجتهدی (۱۳۴۶-۱۳۴۴)، پروفسور فضل‌اله رضا (۱۳۴۷-۱۳۴۶) و دکتر محمدرضا امین (۱۳۵۱-۱۳۴۷) از قدیمی‌ ترین روسای این دانشگاه دولتی و دکتر سیدمحمد اعتمادی (۱۳۷۴-۱۳۷۲)، دکتر خطیب‌ الاسلام صدرنژاد (۱۳۷۶-۱۳۷۴)، دکتر سعید سهراب پور (۱۳۸۹-۱۳۷۶) روسای سالهای گذشته بوده‌اند. در حال حاضر این دانشگاه تحت ریاست محمود فتوحی فیروزآباد است.

 

دانشگاه هنر تهران

این دانشگاه دولتی بزرگترین مرکز آموزش رشته ‌های هنری ایران است. قدیمی‌ ترین هنرکده یعنی هنرستان عالی موسیقی در این دانشگاه واقه است.  در سال ۱۳۷۰ دانشکده هنرهای کاربردی، تجسمی، سینما و تئاتر به آن پیوست و همچنین نام آن به دانشگاه هنر تغییر کرد. در سال ۱۳۹۴ نیز دانشکده حفاظت و مرمت و دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی هنر به دانشگاه هنر تهران اضافه شدند.

 

دانشگاه علم و صنعت

این دانشگاه دولتی در تهران است و در شهرهای اراک، بهشهر، دماوند نیز شعباتی دارد. دانشگاه علم و صنعت ایران، تنها دانشگاه دولتی است که دانشکده مهندسی راه‌آهن، دانشکده مهندسی پیشرفت در خاورمیانه و همچنین دانشکده مهندسی خودرو در ایران را دارد. رتبه علمی و آموزشی بالا، و برخورداری از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی به‌خصوص در رشته‌ های مهندسی عمران، مواد و مکانیک این دانشگاه دولتی را شناخته ‌تر کرده است. همچنین تیم رباتیک دانشگاه سه بار رتبه نائب قهرمانی دنیا را کسب کرده است. همچنین ارسال ماهواره به فضا افتخار دیگری است که تنها این دانشگاه دولتی ایران از آن خود نموده است.

ریاست دانشگاه. دکتر تقی ارانی، دکتر نصر، دکتر جمشید مفخم و مهندس شمسا قدیمی ‌ترین روسای این دانشگاه دولتی، و مهندس مصطفی وزیر الهی، دکتر محمد سعید جبل عاملی و دکتر محمد علی برخورداری روسای چند دوره قبل هستند. دکتر جبار علی ذاکری ریاست فعلی دانشگاه دولتی علم و صنعت را برعهده دارد.

 

دانشگاه دولتی

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

این دانشگاه دولتی سابقه‌ ای طولانی در حوزه فنی و مهندسی دارد. در سال ۱۳۳۷ تحت نام پلی تکنیک تهران آغاز به فعالیت کرد و هم ‌اکنون به عنوان مادر دانشگاه ‌های صنعتی کشور شناخته شده است.

ریاست دانشگاه. مهندس حبیب (بنیانگذار)، دکتر عابدی و دکتر مجتهدی قدیمی‌ ترین روسای این دانشگاه دولتی، دکتر یگانه حائری، دکتر عبدالحمید ریاضی، دکتر احمد فهیمی فر و دکتر علیرضا رهایی روسای چند سال گذشته و دکتر سید احمد معتمدی رییس حال حاضر دانشگاه امیرکبیر هستند.

 

دانشگاه دولتی

دانشگاه تربیت مدرس

این دانشگاه دولتی در سال 1360 و به دنبال تولید علم و توسعه مرزهای دانش و فناوری و تربیت هیئت علمی و محققان مورد نیاز کشور، توسعه جنبش نرم‌ افزاری، توسعه علوم انسانی و برقراری ارتباط با دیگر موسسات علمی در سطح منطقه‌ ای و بین ‌المللی تأسیس شده ‌است. دانشگاه دولتی تربیت مدرس تنها به پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی اقدام می‌کند.

ریاست دانشگاه. روسای قبلی دانشگاه دولتی تربیت مدرس از بدو تأسیس دکتر ابراهیم ثنایی، دکتر نجفقلی حبیبی، دکتر خطیب الاسلام صدر نژاد بوده ‌اند. دکتر عباسعلی تسنیمی، دکتر سعید سمنانیانو دکتر فرهاد دانشجو روسای چند دوره قبلی هستند. رییس وقت این دانشگاه نیز دکتر محمد تقی احمدی است.

 

دانشگاه دولتی

دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه دولتی شهید بهشتی در سال 1339 و  به دستور محمدرضا شاه پهلوی در شمال غربی تهران بنا نهاده شد. دانشگاه شهید بهشتی را از معتبرترین دانشگاه‌ های ایران می‌شناسند.  

ریاست دانشگاه. دکتر احمد شعبانی، دکتر محمدحسن احمدی، دکتر هادی ندیمی، آقای احمد فرمد، دکتر محمدمهدی طهرانچی و دکتر حمید لطیفی روسای پیشین دانشگاه دولتی شهید بهشتی هستند. دکتر سعداله نصیری قیداری رییس کنونی دانشگاه است.

دانشگاه دولتی

دانشگاه خوارزمی

دانشگاه دولتی خوارزمی قدیمی ‌ترین و از پرافتخارترین دانشگاه ‌های کشور است. سابقه این دانشگاه به ۱۲۹۸ برمی‌گردد که امروزه در رشته‌ های علوم پایه، انسانی و مهندسی در دوره ‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و  دکتری دانشجو دارد.

دانشگاه دولتی

دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی

دانشگاه دولتی خواجه نصیرالدین طوسی از برترین و شناخته ‌شده ترین دانشگاه ‌های صنعتی کشور است. در سال ۱۳۰۷ در شهر تهران با بنا نهادن دانشکده مخابرات تاسیس این دانشگاه دولتی در سال ۱۳۵۹ چندین مرکز آموزش عالی شامل دانشکده مخابرات را با هم ادغام کرد و  شکل امروزی این دانشگاه تشکیل یافت. نام دانشگاه در سال ۱۳۶۷ به خواجه نصیرالدین طوسی تغییر کرد.

ریاست دانشگاه. سید عبدالله میرطاهری، علی خاکی صدیق، مجید قاسمی و علی خاکی صدیق روسای دوره ‌های قبلی دانشگاه و فرهاد یکه یزداندوست رییس وقت حاضر این دانشگاه دولتی است.

 

دانشگاه دولتی

دانشگاه علامه طباطبایی

دانشگاه دولتی علامه طباطبایی در حوزه علوم انسانی تخصص دارد که قدمت آن به سال ۱۳۳۷ برمی‌گردد. از زمان تاسیس دانشگاه پنج نفر ریاست دانشگاه دولتی علامه طباطبائی را برعهده داشته‌اند. علی شیخ الاسلامی اولین رییس و هم ‌اکنون نیز حسین سلیمی سمت ریاست دانشگاه را دارد.

 

دانشگاه دولتی

 

اگر سوالی در ارتباط با دانشگاه های دولتی ایران و شرایط تحصیل در آنها دارید، می‌تواند به سایت مهرگان ورک مراجعه کرده و اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

 

 

 

لیست دانشگاه های دولتی ایران

نظرات:
نظر خود را بیان کنید: